Для нас Україна — надійний партнер
На запрошення міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка з 18 до 20 травня цього року міністр закордонних справ Китайської Народної Республіки Ян Цзечі здійснить офіційний візит до України. Даний візит є важливим контактом на високому рівні між Китаєм і Україною цього року. Під час візиту Ян Цзечі зустрінеться з Президентом України Віктором Януковичем, прем’єр-міністром України Миколою Азаровим, головою Верховної Ради України Володимиром Литвином і проведе переговори з міністром закордонних справ України Костянтином Грищенком. Мета візиту — реалізувати домовленості глав двох держав, укладені під час зустрічі у Вашингтоні, обмінятися думками з керівниками України про подальше поглиблення двосторонніх відносин, зміцнення політичної взаємодовіри, розширення співпраці в торгівельно-економічній, науково-технічній, освітній і гуманітарній областях, а також про важливі міжнародні та регіональні питання, зокрема, про спільне запобігання наслідкам світової фінансової кризи.
У січні 1992 року Китай і Україна встановили дипломатичні відносини. Після проголошення Україною відмови від ядерної зброї 1994 року Китай відразу надав гарантії про безпеку Україні. За 18 років після встановлення дипломатичних відносин між Китаєм і Україною дружба і всебічна співпраця стабільно розвиваються, політична взаємодовіра двох країн безперервно поглиблюється, обидві країни підтримують одна одну у важливих питаннях. Китай підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, поважає обрану її народом дорогу розвитку за реаліями своєї країни. Україна постійно надає китайській стороні тверду підтримку в питаннях Тайваню, Тибету і «Фалуньгун», які стосуються кровніих інтересів Китаю. Зберігається добра тенденція в контактах на високому рівні між Китаєм і Україною. 2009 року три члени політбюро ЦК КПК — перший заступник голови Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю пан Ван Ган, секретар міського партійного комітету Шанхая пан Юй Чженшен і заступник прем’єра Держради КНР пан Чжан Децзян — здійснили візити до України, провели переговори та зустрічі з керівниками України. Сторони досягли ряду домовленостей щодо поглиблення двосторонніх відносин і розширення практичної співпраці у важливих галузях. У вересні 2009 року віце-прем’єр-міністр України Григорій Немиря взяв участь у Літньому Давосі в місті Даляні в Китаї, зустрівся з прем’єром Держради Китаю паном Вень Цзябао. Сторони поглиблено обговорили питання розширення практичної співпраці між двома країнами. Китай і Україна мають однакові або схожі позиції в багатьох важливих міжнародних і регіональних питаннях, підтримують добрі контакти та координування, що захищає докорінні інтереси обох країн.
Китай і Україна домоглися великих результатів у співпраці в торговельно-економічній, науково-технічній, освітній і гуманітарній сферах. Торгівельна співпраця між двома країнами в цілому розвивається успішно. Товарообіг між двома країнами вдвічі зріс з 2006 до 2008 року і перевищив 8 млрд. доларів. Через вплив світової фінансової кризи 2009 року товарообіг між Китаєм і Україною знизився до 5 млрд. доларів. У першій декаді 2010 року спостерігається тенденція швидкого піднесення в товарообігу між двома країнами до 1 млрд. 47 млн. доларів. В порівнянні з відповідним періодом попереднього року, товарообіг збільшився на 58%. Україна має солідну потужність в науково-технічній сфері. Китай і Україна створили багато конкретних взаємовигідних проектів співпраці в галузях авіації, космосу, суднобудування і нових матеріалів. Китайською стороною було відкрито три Інститути Конфуція в національних університетах Києва, Харкова та Луганська. Зростає інтерес української молоді до вивчення китайської мови та китайської культури. У даний момент понад 8 тис. китайських студентів проходять навчання в Україні, понад 20 тис. українців щороку вирушають до Китаю на навчання, займатися бізнесом або мандрувати. Співпраця і контакти між регіонами двох країн поглиблюються, здійснюються часті візити на рівні регіонів.
Контакти між народами обох держав безперервно розширюються, взаєморозуміння й дружба поглиблюються. У травні 2008 року в китайській провінції Сичуань стався потужний землетрус. Україна відразу надала китайській стороні гуманітарну допомогу. Наприкінці 2009 року Україну охопила масштабна епідемія грипу. Для боротьби з нею Китай вчасно надав гуманітарну допомогу.
Україна є великою європейською країною з багатими природними ресурсами, потужним промисловим фундаментом і великим потенціалом розвитку. Китай приділяє значну увагу розвиткові відносин із Україною, розглядає Україну, як щирого друга та надійного партнера.
Збереження довготривалих дружніх відносин і поглиблення взаємовигідної співпраці — незмінна політика Китаю з розвитку відносин з Україною. У даний час з’явився новий шанс для розвитку китайсько-українських стосунків. Перед обома країнами стоять нелегкі завдання розвивати економіку та підвищувати рівень життя свого народу. Для цього є добрий механізм і бажання співпраці. У лютому цього року спеціальний посланець Голови КНР Ху Цзіньтао, міністр сільського господарства Китаю Хань Чанфу взяв участь у церемонії інавгурації новообраного Президента України Віктора Януковича і зустрівся з ним. Під час квітневого Саміту з питань ядерної безпеки у Вашингтоні голова КНР Ху Цзіньтао провів зустріч із українським Президентом. В ході цих зустрічей обидві сторони висловили бажання подальшого поглиблення двосторонньої співпраці та досягли широкого розуміння в конкретних галузях і проектах співпраці.
Ми впевнені, що завдяки спільним зусиллям обох сторін політична взаємодовіра та взаємовигідна співпраця між Китаєм і Україною досягне нових результатів, відносини дружби та всебічної співпраці досягнуть нового рівня на благо двох народів.