Дочекалися...
Кадрові перестановки в Росії почалися з силових структурПро те, що з приходом нового президента Росії багатьом чиновникам доведеться шукати, або перейти на нове місце роботи, розуміли все. Найбільш далекоглядні вже у жовтні—листопаді минулого року почали придивлятися для себе інше місце служби. Після оголошення прізвища наступника почався буквально броунівський рух. Владна Москва почала вигадувати, на якого коня потрібно ставити. Декларації про тандем й плідну роботу в минулому людей досвідчених у апаратних розкладах не можуть обдурити. До того ж вихор боротьби різних угрупувань із середини лютого набув буремного характеру. Ці самі ворожі вихори досягли навіть московського градоначальника Юрія Лужкова та президента Татарстану Мейтімера Шаймієва. Обох хочуть відсторонити під приводом похилого віку з дотриманням декору добровільної відставки.
Надто неприємною несподіванкою для багатьох чиновників виявилося те, що лава запасних у Медведєва досить довга й ці кадри повинні замінити людей Путіна. Ось і виник дефіцит стратегічно важливих місць на вершині владної піраміди. Довелося обдивитися гострим поглядом від «Москвы до самых до окраин» позиції кадрів та провести ретельну інвентаризацію. Заразом вирішити проблему, хто кому начальник. Готується указ про розширення підпорядкування губернаторів прем’єр-міністру.
ПОЧАЛИ іЗ СИЛОВИКІВ
Система влади в Росії така, що контроль над силовиками є найважливішою її складовою. Природно, що саме із цих відомств почалися кадрові перестановки. У відставку звільнено першого заступника міністра внутрішніх справ генерал-полковника Олександра Чекаліна. У принципі його відставка очікувалася, але приблизно у травні— червні. Указ, який підписав Путін, став несподіванкою. З іншого боку все виглядає досить логічно, якщо врахувати зростаючу боротьбу різних груп силовиків між собою. До певного часу Путін до неї не втручався, явно не підтримував жодну із сторін, але тепер настав час, як говорить англійське прислів’я «dot your i’s and cross your t’s» — поставити крапки над «i» та риски на «t».
Про те, що готуються істотні зміни у МВС, почали говорити після щорічного розширеного засідання колегії відомства на початку лютого. Тоді президент похвалив міліціонерів за успіхи на Північному Кавказі. Як виявилося дещо поспішно. У Дагестані відбуваються масштабні зіткнення із захопленням бойовиками сіл та заложників. Але набагато важливішим виявилося питання, яке поставив керівник держави щодо величини хабара за викуп прав, відібраних інспектором ДІБДР(ГИБДД). Генерали на чолі з міністром Рашидом Нургалієвим не змогли або не захотіли відповісти на це питання. Вже той факт, що воно було поставлене в присутності журналістів та телекамер, говорить про недалекі кадрові зміни. Замінив Чекаліна генерал-лейтенант Михайло Суходольський, який зробив запаморочливу кар’єру від оперуповноваженого відділу БХСС УВС Перовського району Москви до першого заступника міністра. При цьому до 1990 р. він жодного відношення до міліції не мав. Закінчивши 1985 року Краснодарське вище військове училище, Суходольський впродовж п’яти років проходив службу в армії, а у МВС займався господарськими справами. У відомчих коридорах давно циркулюють чутки, що у нього широкі зв’язки в адміністрації президента і це виявилося вирішальним чинником його кар’єрного зльоту.
Всі розуміють, що Чекалін лише перша ластівка, за ним відставки й переведення на іншу роботу підуть низкою. МВС — найбільше відомство, там працюють більше ніж два мільйони людей. Для порівняння у США усі підрозділи поліції нараховують 675 тис. чоловік. При цьому населення Росії — 145 мільйонів, а США — 301 мільйон. До цього потрібно долучити величезне господарство та майно. Є за що поборотися. Власне кадрові призначення почалися вже деякий час тому. У листопаді 2007 р. заступником міністра, який займається блоком кримінальної міліції, було призначено колишнього начальника департаменту економічної безпеки Євгена Школова. Його зараз називають одним із найбільш вірогідних кандидатів на посаду голови МВС після звільнення нинішнього міністра Рашида Нургалієва. Цілком можливо, що він замінить беззмінного голову Татарстану Мейтімера Шаймієва.
Значно вагоміші зміни чекають на прокуратуру та слідство. Давня ідея створення єдиної Федеральної служби розслідувань (ФСР), яка повинна об’єднати два Слідчих комітети (при Генпрокуратурі та МВС) та Федеральну службу з контролю за обігом наркотичних засобів та психотропних речовин (ФСКН), стала предметом публічного протистояння. Проти створення ФСР на прес-конференції виступив однокурсник Володимира Путіна голова Слідчого комітету при прокуратурі Олександр Бастрикін. У свою чергу генеральний прокурор Юрій Чайка у доповіді Ради Федерації підтримав ідею створення ФСР. Мабуть об’єднане слідство вирішили створювати, і зараз розпочалася найгостріша боротьба за місце його голови. Схоже, що Бастрикін її програв. Більш того, над ним густішають хмари. Звільнено з посади керівника Головного слідчого управління Слідчого комітету Дмитра Довгого, який розслідував справи заступника міністра фінансів Сергія Сторчака та генерала ФСКН Олександра Бульбова. Разом із Довгим звільнено з роботи його першого заступника Олексія Новікова, начальника одного з відділів Сергія Глухих та слідчий з особливо важливих справ Юрія Єрмакова. У Головному слідчому управлінні триває ревізія усіх процесуальних рішень, які прийнято його колишнім керівником. До цього потрібно додати вельми недвозначне висловлювання Дмитра Медведєва у інтерв’ю британській газеті The Financial Times. Обраний президент пообіцяв негайне звільнення підозрюваних у хабарництві. Саме у цьому звинувачують звільнених працівників Слідчого комітету. Схоже, що Бастрикіну доведеться шукати іншу роботу. Головним зараз буде те, чия людина очолить ФСР. За це йде боротьба не тільки серед оточення двох президентів, а й у самому оточенні Путіна.
КРЕМЛІВСЬКІ ПЕРЕСТАНОВКИ
Зрозуміло, що одними силовиками справа не обмежиться. Діючий прем’єр Віктор Зубків покине свій пост за конституцією на початку травня. Він може стати секретарем Ради Росії та Білорусі. У Москві збираються інтенсифікувати процес інтеграції, причому на берегах Москва-ріки та Неміги її розуміють по-різному. Мають відбутися дуже непрості переговори з «батьком» Лукашенком, проводити їхнє має з одного боку наближена, а з іншого — досить статусна людина. Віктор Зубков цим вимогам відповідає, допомогою йому буде газовий важіль. «Газпром» вже попередив про істотне підвищення у 2009 р. вартості газу для союзника Росії.
Зростає фронда у генеральському середовищі. Невдоволення вищих офіцерів діяльністю цивільного міністра оборони Анатолія Сердюкова досягло апогею. Про те, що між міністром та начальником Генерального штабу Юрієм Балуєвським іскрить, з’ясувалося 19 січня цього року. На засіданні Академії військових наук він висловився проти переводу з Москви до Санкт- Петербурга Главкомата Військово- морського флоту. Це ідея Анатолія Сердюкова і він керує її практичним втіленням. Генерали виступають проти реформ, підготовлених цивільними радниками міністра. Вони не згодні займатися тільки бойовою підготовкою, а хочуть впливати на всі питання, як це було раніше. Доказом конфлікту, що розгорається, став російсько-американський самміт, який пройшов у Москві 17—19 березня. На ньому на відміну від минулого року не було начальника Генерального штабу. Глава Пентагону Роберт Гейтс дуже здивувався й розпитував свого російського колегу: «Де мій друг генерал Балуєвський?» А на відповідь «Він у відпустці» здивовано знизував плечима й говорив: «Що за відпустка, коли відбувається такий важливий захід, як самміт «2+2»? Хочете, я відправлю за генералом свій літак?». Конфлікт серед військових активно обговорювався у пресі. Начебто Балуєвський та дехто з вищих офіцерів написали рапорти про відставку і вона була прийнята. Після довгого мовчання прес- служба Міноборони ці чутки спростувала, та так, що всі їм повірили. Поки начальник Генерального штабу ходить на роботу, але у розпал конфлікту Анатолій Сердюков був прийнятий Дмитром Медведєвим. Це має усім продемонструвати, за кого майбутній головнокомандуючий.
Найважливіше російське відомство — адміністрація президента найбільш істотно змінить свій персональний склад. Заступник голови адміністрації Ігор Сєчін або перейде разом із Путіним до кабінету міністрів й очолить апарат уряду замість його нинішнього керівника віце-прем’єра Сергія Наришкіна, або замінить міністра промисловості та енергетики Віктора Христенка. На деякий час залишаться в адміністрації голова адміністрації, керівник передвиборного штабу обраного президента Сергій Собянін та його заступник, головний ідеолог «суверенної демократії», куратор Держдуми та «Єдиної Росії» Владислав Сурков. Дмитро Медведєв неодноразово й публічно висловлювався проти терміну «суверенна демократія», цілком можливо, що це натяк на небажання працювати з його автором. Очікується повернення під знамена адміністрації її колишнього голови часів Єльцина та раннього Путіна Олександра Волошина.
Зміни мають відбутися і у партійних колах. У «Єдиній Росії» тільки й говорять про те, що Путін стане офіційним лідером партії на майбутньому в квітні з’їзді та представлений кандидатом на голову уряду. Подаватись це буде із розмахом, режисерами партійного заходу будуть телеведучий Першого каналу Максим Шевченко та театральний режисер Валерій Фокін. Нинішній лідер «Єдиної Росії» Борис Гризлов або займеться чисто парламентською діяльністю, або піде в адміністрацію президента. Говорять, що такий перехід лобіює Олександр Волошин.
На російську владу чекає серйозний струс, від чого багато хто у високих кабінетах втратив спокій та сон.