Довірені люди Обами і безпека
Олег ШАМШУР: «Це призначення ще більше віддаляє Україну від центру зовнішньополітичної уваги адміністрації США»![](/sites/default/files/main/articles/07062013/3rice.jpg)
Президент США Барак Обама здійснив перестановку в команді, що відповідає за національну безпеку. Зокрема, позавчора увечері він оголосив, що постійний представник США в ООН Сьюзан Райс стане радником президента з питань національної безпеки. Таким чином вона замінить на цій посаді Тома Донілона, який у липні йде у відставку в зв’язку з тим, що його дружині доведеться часто бувати у закордонних відрядженнях.
На місце Райс Обама номінував 42-річну Саманту Павер, яка обіймала посаду радника Білого дому. Але більше вона відома як журналіст, дослідник з прав людини. Зокрема, Павер є автором книжки «Проблема з пекла: Америка та ера геноциду», за яку вона отримала Пуліцерівську премію.
Представляючи ці кандидатури у Рожевому саду, Обама зазначив: «Ця команда людей надзвичайно віддана Америці. Вони зробили Америку безпечнішою. Вони зробили так, що американські цінності живуть у куточках світу, які прагнуть нашої підтримки і нашого лідерства».
«День» попросив екс-посла України в США Олега ШАМШУРА прокоментувати останні перестановки у Білому домі та як це позначиться на зовнішній політиці США, зокрема щодо України також.
— Я б розглядав ці два призначення насамперед під кутом зору того, що і Райс, і Павер — це люди, які дуже близькі до Обами, які були з ним із самого початку його останнього політичного злету. Причому Павер була відсторонена після того, як під час кампанії 2008 року зробила такі досить неприємні людські коментарі щодо Гілларі Клінтон.
— Назвала її монстром...
— І зараз вона повертається. Тобто і Райс, і Павер — довірені особи Обами. Це цікаво, насамперед, під цим кутом зору. Тим більше, як на мене, призначення Райс — це такий сигнал республіканцям: щоб ви не говорили, а я буду робити так, як вважаю за потрібне. Ясно, що на цій посаді такі стосунки не є надто критичними, але, безумовно, вони важливі. І можна собі уявити, як республіканці сприймуть призначення Райс після того, як вона була фактично заблокована на посаду держсекретаря США.
— Деякі американські ЗМІ вже прокоментували ці нові призначення, зауваживши, що держсекретарю Джону Керрі буде не просто співпрацювати з двома сильними жінками...
— Так, тут може виникнути напруга по лінії Райс-Керрі. Я вже раніше зазначав, що держсекретар користується довірою президента, але не є близькою людиною до Обами. І зараз на посаду радника з нацбезпеки призначають людину, яка користується довірою і є близькою до Обами. І тут важливим буде те, де будуть приймати основні зовнішньополітичні рішення. Якщо раніше це робили в Білому домі, то зараз ця тенденція лише посилиться.
— Що ви можете сказати про менеджерські якості Сьюзан Райс? Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер сказав мені, що у цьому відношенні вона значно виграє, порівняно зі своєю однофамілицею Кондолізою.
— Те, що я чув, це — людина (Сьюзан Райс. — Авт.), з якою непросто працювати.
— Як же Обама буде співпрацювати з журналісткою Павер, яка свого часу різко критикувала президента Клінтона за допущення геноциду в Руанді і для якої захист прав людини є пріоритетом?
— Оскільки вона є близькою людиною до Обами, то тут проблем не буде. Інша річ, як вона з відсутністю дипломатичної роботи представлятиме США. Ще одне питання — як вона працюватиме на цій посаді, яка вимагає досить непоганого знання дипломатичної техніки і технології. Мабуть, Обама думав, коли її призначав.
— Але її ж мають ще затвердити в сенаті, і хіба тут не може виникнути проблем, як це було з Райс при її затвердженні на посаду держсекретаря?
— Очевидно, Обама не хоче повторення цієї ситуації. Мабуть, були якісь попередні консультації щодо цього призначення.
— Чи не вплине Павер на позицію США щодо Сирії, зокрема до активнішого втручання в цей конфлікт, де урядові війська убили десятки тисяч цивільних?
— У США будь-який посол — це, перш за все, передаточний механізм рішень, які вже затверджено. Можливостей у нього для творчості — мінімум. Можливо, в обговоренні вона, пам’ятаючи свій попередній досвід, буде намагатися впливати в цьому плані. Оскільки позиція США по Сирії навіть після застосування хімічної зброї дуже обережна, то не думаю, що Павер буде здатна радикально змінити її.
— Найближчим часом має відбутися затвердження кандидатури нового посла США в Україні Джеффрі Паятта. Можливо, ви вже більше знаєте цього посла, якого називають новою зіркою у дипломатії США...
— Зрозуміло, що Паятт має підтримку. Він не займав посади посла, був заступником представника при ОБСЄ і при МАГАТЕ. А його зробили не просто заступником помічника, а головним заступником помічника держсекретаря. У нього є серйозні зв’язки і підтримка в держдепартаменті і, очевидно, за межами держдепу на рівні політичного керівництва. Паятт, безумовно, має досвід, необхідне вміння, але не має знання регіону. Подивимося, чи не стане це йому на заваді. Аля я думаю, що він досить швидко, як усі американські посли, зможе тут освоїтися.
— І зважаючи на те, що ми матимемо нового посла, нового помічника президента з питань нацбезпеки, чи можна очікувати якихось змін у зовнішній політиці США щодо України?
— Навряд чи Європа і наш регіон будуть у фокусі уваги Райс. Оскільки вона африканіст, то у неї буде імпульс приділяти увагу саме цьому регіону плюс гарячим точкам. Думаю, що це призначення ще більше віддаляє Україну від центру зовнішньополітичної уваги адміністрації США. Я не бачу жодних ознак того, що політика зміниться і залишиться такою, якою була останні роки. Так, для них Україна — важлива країна, проте, безумовно, не пріоритет. Буде здебільшого співробітництво в рамках конкретних цікавих для США проектів. А з іншого боку, внутрішньополітична ситуація впливатиме на ставлення адміністрації в той чи інший бік.
Поряд з цими призначеннями цікаво звернути увагу на майбутню зустріч Обами з китайським керівництвом. І як це подають у США — свідчить про те, що Обама збільшить увагу на Азію, Тихоокеанський регіон. Питання в тому, наскільки йому дозволить розвиток ситуації на Близькому і Середньому Сході, які вимагають постійної уваги з боку США.
— До речі, як би ви прокоментували учорашній візит до Києва шефа ФБР Роберта Мюллера і його переговори з Президентом України і главою МВС?
— Це абсолютно відповідає тому, про що я говорив вище. Є певні сфери, у яких співпраця важлива для США. Я не вбачаю у цьому якогось політичного позитивного сигналу. Це важливо, це говорить, що Україна в полі зору, але з тих питань, у яких, перш за все, є користь для США.
— Якщо поглянути в майбутнє: коли може відбутися зустріч президентів обох країн чи візит держсекретаря Керрі до України?
— Візиту Керрі в Україну я повністю не відкидаю, але вірогідність є дуже малою. Про це я можу стверджувати, судячи з того, що я чув від американських колег. А щодо можливості зустрічі з президентом Обамою — це зовсім неймовірно.
— Навіть якщо буде звільнено Тимошенко, як на цьому наполягають у Вашингтоні?
— Чесно кажучи, навіть якщо і буде звільнено Тимошенко, я не бачу цього візиту навіть у середньостроковій перспективі.