Два роки
Практика боротьби з розповсюдженням ЗМЗ* приносить відмінні результати![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050609/4102-3-3.jpg)
Поїзд їде сільською місцевістю Польщі до кордону з Чехією. Серед десятків його вантажних вагонів, що перевозять комерційні товари та сировину, є вагон, у якому містяться матеріали, що використовуються як прекурсори для хімічної зброї. Ці матеріали начебто призначаються такому собі законослухняному виробниковi в Празі. Але розвідслужба та міністерства закордонних справ мають серйозні підстави думати інакше. Вони поділилися цією інформацією зі своїми колегами, і співробітники міністерств оборони та правоохоронних органів Польщі та Чеської Республіки були підняті за тривогою. На першій же зупинці на чеській території поїзд додивлятимуться. А наступного тижня іспанські винищувачі перехоплять і посадять приватний літак, який вилетів з Італії та прямує на захід, на підставі отриманої аналогічної інформації про підозрілий вантаж на його борту.
На щастя, ці тривожні події не є реальними. Вони передбачені сценарієм навчань для учасників багатонаціональної Ініціативи з безпеки в сфері поширення (ІБСП) з відпрацювання навичок запобігання реальному розповсюдженню зброї масового знищення.
31 травня ІБСП виповнилося два роки. У рамках цієї Ініціативи країни всього світу — включаючи США й Україну — працюють у партнерстві для зниження ймовірності потрапляння зброї масового знищення до рук терористів, держав-ізгоїв або спекулянтів. За останні два роки під керівництвом різних країн-учасниць були проведені 14 навчань з відпрацювання навичок припинення поставок ЗМЗ до Європи, Азії, Північної, Південної і Латинської Америки. Пізніше цього року аналогічні заходи в рамках ІБСП пройдуть під керівництвом Сінгапуру та Норвегії.
У цей час в ІБСП уже беруть участь понад 60 країн, але приєднання до неї нових учасників усіляко вітається. Нещодавно Ініціативу схвалили Аргентина, Грузія й Ірак. У ІБСП відсутні якась офіційна структура підтримки, секретаріат, штаб-квартира або голова, та вони їй і не потрібні. ІБСП — це угода між державами-учасниками про вживання узгоджених заходів із боротьби з поширенням ЗМЗ за допомогою співпраці між їхніми правоохоронними органами, збройними силами та міністерствами закордонних справ. У декларації принципів заборони ІБСП викладаються основні цілі та спільні методи Ініціативи. Усі заходи, вжиті країнами-партнерами, повинні узгоджуватися з нормами національного та міжнародного права, нормативними актами та процедурами. Учасники також розглядають питання про те, як можна було б зміцнити ці наявні рамки.
ІБСП просуває дух і букву резолюції Ради Безпеки ООН № 1540, що закликає всі держави-члени ООН «чинити спільні дії» для запобігання торгівлі зброєю масового знищення. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан вітав роботу всіх країн, які беруть участь в Ініціативі, та підкреслив її як приклад спільних дій, що їх повинні робити країни для зниження поточної глобальної загрози поширення ЗМЗ. У роботі Генерального секретаря ООН «Доповідь групи високого рівня про загрози, виклики та зміни» за 2004 рік згадується про мережу контрабандних поставок пакистанського вченого-зрадника А.К. Хана як нагадування про необхідність вживання нових заходів із заборони таємної торгівлі компонентами, необхідними для розробки ядерної, хімічної, біологічної або радіологічної зброї.
Як з’ясувалося при розслідуванні справи А.К. Хана, розповсюджувачі ЗМЗ застосовують дедалі складніші й агресивніші заходи, щоб отримати матеріали, які належать до зброї масового знищення і систем його доставки. У своїх пошуках озброєнь, обладнання, секретних технологій і товарів подвійного застосування вони активно використовують передові компанії та брокерів і маскують свою незаконну діяльність під виглядом законної торгівлі. Один із перших успіхів ІБСП — затримання в 2003 році судна «Чайна» — показує, як спільні міжнародні зусилля можуть зупиняти розповсюджувачів ЗМЗ і запобігати експлуатації життєво важливих торгових потоків.
Для терориста придбання ядерної, хімічної, біологічної або радіологічної зброї може означати тільки одне — масове вбивство та спустошення в масштабах, що набагато перевищують масштаби терактів, скоєних 11 вересня в США, в Беслані, Мадриді, на о. Балі й інших нещодавніх терактів разом узятих. Кожен день США, Україна та понад 60 інших країн, які беруть участь в ІБСП, працюють у партнерстві для забезпечення того, щоб подібний кошмар ніколи не прийшов ні на нашу територію, ні деінде.
* Зброя масового знищення