«Дипломатичне позерство»
Чому Росія відмовляється від розгляду справи із захопленням голландського корабля у нейтральних водахПонад місяць триває протистояння між Росією та Нідерландами. Голландський уряд домагається звільнення затриманих російською владою в Баренцевому морі 30 активістів «Грінпіс» і самого судна Arctic Sunrise, яке ходило під голландським прапором і було затримано в нейтральних водах. Нагадаємо, це сталося 18 вересня після того, як четверо екологів вчинили спробу піднятися на платформу «Приразломная» компанії «Газпром нафташельф» на знак протесту проти буріння шельфу в Арктиці.
Спочатку російська сторона звинуватила екологів у піратстві, що загрожувало їм ув’язненням до 15 років. Учора стало відомо, що слідчий комітет перекваліфікував кримінальну справу проти екіпажу Arctic Sunrise зі статті «піратство» в статтю «хуліганство». Але організація «Грінпіс» і далі вважає звинувачення непропорційним і буде оскаржувати його.
З іншого боку, Росія відмовляється аби справа по захопленню Arctic Sunrise розглядалась у Міжнародному трибуналі з морського права. Про це зокрема заявили в середу в російському МЗС. При цьому у відомстві підкреслили, що Москва залишається відкритою для врегулювання ситуації, що склалася.
Раніше у гамбурзький трибунал у справі про затримання Росією судна «Грінпіс» звернулася влада Нідерландів.
«День» звернувся до стратегічного аналітика Гаазького центру стратегічних досліджень Сейбрена де ЙОНГА з проханням прокоментувати відмову Росії щодо розгляду справи у міжнародному трибуналі.
— Російська заява стосується географічного розмежування територіального моря, виключної економічної зони (ВЕЗ) і континентального шельфу. Це означає, що Росія ніколи не погодиться на те, щоб Трибунал вирішував, де знаходяться її територіальні кордони. Тим не менш, я вважаю, що Нідерланди мають право стверджувати, що судна, які перебувають у виключній економічній зоні іншої держави, можуть там вільно перебувати, якщо вони не здійснюють акти піратства, работоргівлі і т.д.
Якщо Росія хоче оскаржити компетенцію/юрисдикцію суду, то вона могла б стверджувати, що справа Arctic Sunrise являє собою безумовну спробу відчуження території Росії, що не допускається. Важливо підкреслити, що в межах своєї ВЕЗ Росія має повну юрисдикцію, якщо під загрозою перебуває видобуток нафти. Таким чином, активісти, яких спіймали на чи біля нафтової вишки, підпадають під юрисдикцію Росії . Якщо активісти дійсно напали на нафтову вишку, тоді у Росії є вагомі аргументи. Це, однак, не означає, що Росії було дозволено висаджуватися на борт судна. Це залишається спірним.
Я вважаю, що вся ця справа є дипломатичним позерством, демонстрацією Росією мускулів. Я сподіваюсь, що цю справу буде залагоджено, наприклад, коли наш король відвідає Росію, після чого Путін може продемонструвати знак доброї волі, скасувавши справу або оголосивши амністію активістів, якщо їх буде засуджено. Якщо Нідерланди хочуть і далі займатися цією справою, то вони можуть це робити.
І заява Росії, що вона не буде брати участь у судовому розгляді, не є причиною, щоб цю справу не порушувати в суді. Це цілком можливо. Наприклад, зараз у суді розглядається справа між Філіппінами та Китаєм без участі китайської сторони.
Знову ж таки, я вважаю, що все це є частиною дипломатичного позерства, але в кінцевому рахунку Нідерланди та Росія дійдуть згоди, згідно з якою Нідерланди зупинить процедуру, а Росія звільнить екіпаж. Втім, все це буде залежати від рішення суду на звернення Нідерландів щодо початку процедури арбітражу.