Ескалація екстремізму
Колишні жертви Саддама нарощують супротив коалiцiїУперше з організованим протистоянням в Іраку зіткнулися наші миротворці. Вчора в Аль-Куті загинув український військовослужбовець національного контингенту коаліційних об’єднаних оперативних сил. Ще п’ятеро були поранені.
Як розвивалися події? Вчора вранці український контингент взяв під контроль мерію міста Аль-Кут, телецентр, міст через річку Тигр та інші важливі об’єкти. На відміну від попереднього дня, коли демонстрації в Аль-Куті проходили мирно і без застосування зброї, в другій половині дня в місті з’явилися чисельні озброєні групи, які намагалися захопити стратегічно важливі об’єкти. Також миротворцi арештували бойовиків, які намагалися влаштувати вогневі позиції для обстрілу базового табору наших миротворців. У ходi операцiї, за міст через річку Тигр зав’язався бій, під час якого іракські бойовики пострілом з ручного протитанкового гранатомета підiрвали український бронетранспортер. Як повідомила прес-служба Міноборони України, вибухом було поранено шістьох українських військовослужбовців. Один із них, кулеметник взводу спеціального призначення розвідувальної роти управління, рядовий контрактної служби Руслан Андрощук, який отримав тяжке поранення, помер під час евакуації в базовий табір.
Шиїтські хвилювання, які спалахнули в Іраку минулими вихідними, стають дедалі масштабнішими і жорстокішими. Італійські миротворці втягнуті в бій із шиїтами на півдні Іраку. 12 італійців поранено, 15 шиїтів убито. Учора стало відомо, що американське командування працює над довготривалим планом щодо відправлення більшої кількості американських солдатів до Іраку. Зараз коаліційні сили налічують 155 тисяч вояків, із яких 134 тисячі — американці. Відправка додаткових сил може знадобитися у тому випадку, якщо стан справ у країні й надалі погіршуватиметься. Пентагон поки що не оголосив остаточної позиції з цього приводу. Проте адміністрація Сполучених Штатів не впевнена, що такий крок може зарадити ситуації. Окремі експерти побоюються, що кількісне збільшення американської присутності може спровокувати більшу агресивність із боку іракців.
Ситуація ускладнюється тим, що тепер напади на коаліційні сили здійснюють не лише просаддамівські суніти, а й шиїти, які, здавалося б, мали радіти приходу іноземцiв- визволителiв. Через три місяці американці планують передати владні повноваження в країні тимчасовому іракському урядові. Але кому врешті-решт передавати владу? До жодної із релігійних чи етнічних общин в Іраку американці не виявляють особливої довіри. Сполучені Штати намагаються нині зважувати кожен свій крок. До надзвичайної обережності змушує також американська передвиборна кампанія, у якій в «рейтинговому» вимірі сильно постраждали позиції Джорджа Буша. Його ахіллесовою п’ятою вважається якраз іракська проблематика. Важко спрогнозувати, якими будуть рішення Вашингтона в таких обставинах.
Президент США однозначно наголосив, що він не відступиться від намірів передати контроль над країною тимчасовому іракському уряду 30 червня. Вашингтон готовий це здійснити навіть у тому випадку, якщо урядові структури будуть не до кінця сформовані. Джордж Буш розвіяв сумніви, нібито нова хвиля атак проти американських вояків може змінити його рішення. Представники Білого дому заявляють, що останні хвилювання в Іраку не варто розглядати як повномасштабне шиїтське повстання або ж як «передмову» до громадянської війни. Що відбувалося в останні дні в Іраку насправді? Розпочалося все в неділю з протестів, під час яких сталися перші сутички між шиїтами і військовими. Далі за принципом «доміно» ситуація почала напружуватися дедалі більше і охопила досить значну територію країни. «Очолив» новий виток насильства в Іраку шиїтський ватажок Моктад Садр.
За останній рік в Іраку загинуло 600 солдатів зі США, 58 — із Великої Британії, 17 — з Італії, восьмеро — з Іспанії, троє — з України, двоє — з Таїланду, по одному з Данії, Естонії, Сальвадору й Польщі. Попри напружені бої італійців і іракських бойовиків, Італія не планує виводити з Іраку свій контингент. Коментуючи ситуацію в Іраку, міністр закордонних справ цієї країни Антоніо Мартіно висловив думку, що групи екстремістів, намагаючись зірвати перехід до демократії, стали більш агресивними зокрема через провал того, що він назвав «політикою умиротворення» в Іраку.