«Еволюція – позитивна, але питання не вичерпано»
Експерти «Дня» — про зміну реакції Росії на відкладання Францією поставок «Містралів»
Ситуація довкола поставок до Росії французьких десантних кораблів класу «Містраль» днями отримала новий поворот. Російське керівництво уже не ставить ультиматумів Парижу, щоб той негайно виконав підписаний 2011 року контракт, який передбачав будівництво двох «Містралів» у Франції, зокрема поставку корабля «Владивосток» ще цього року, а «Севастополь» — наступного.
Нагадаємо, що у вересні президент Франції Франсуа Олланд заявив, що ці кораблі можуть бути поставленні після того, як Росія виконає Мінські домовленості. Пізніше представники французької влади неодноразово говорили про невиконання умов для поставки «Містралів», і нещодавно міністр оборони Франції Жан-Ів Ле Дріан заявляв, що Франція може ніколи не передати «Містралі» Росії.
Якщо раніше у Москві постійно вимагали від Парижа виконання контракту, то тепер там кажуть, до Росію влаштовують два варіанти розвитку ситуації навколо «Містралів»: або постачання кораблів, або повернення 800 млн євро, сплачених французькому підряднику як передплату.
Більше того, як повідомило РІА «Новости», помічник президента РФ Юрій Ушаков послався на слова Володимира Путіна про те, що коли «Містралі» не буде поставлено, «претензій особливих не буде». «Але, звичайно, ми сподіваємося, що нам повернуть ті гроші, які ми заплатили за цим контрактом», — передає слова президента РФ його помічник.
Тим не менше, віце-прем’єр РФ Дмитро Рогозін, який курирує військово-промисловий комплекс, вирішив підлити масла у вогонь критики французької влади. «Пояснення про те, що, мовляв, не визріли якісь умови для того, щоб передати нам ці кораблі, ніхто сприймати з нашого боку не збирається, ми не вважаємо це форс-мажором, який прописаний у контракті, це просто демонстрація, якщо хочете, геополітичної слабкості Франції», — заявив він в ефірі каналу «Россия 24».
За його словами, Франція «сьогодні піддається тиску з боку своїх колег по НАТО». Рогозін також додав, що «досить скоро» настануть деякі контрактні зобов’язання, «у тому числі штрафні санкції».
Джерело в українському МЗС, яке добре розбирається в ситуації у Франції, таким чином прокоментувало «Дню» ситуацію, що склалася наразі з «Містралями»: «Позиція, яку зайняв Олланд, у принципі є об’єктивною. Нам вигідно в тому сенсі, що він відклав продаж «Містралів» на невизначений час і зараз чітко простежується розуміння французької сторони, що вони ставлять розгляд цього питання у пряму залежність від поведінки Росії. А те, що Росія не виконує своїх зобов’язань, які накладені на неї за Мінськими домовленостями, для всіх очевидно. Тобто тут діє такий зв’язок, і, очевидно, це розуміють і росіяни. І саме звідси ця заява про повернення авансу. На цьому етапі, скоріше, еволюція виглядає позитивною, але питання ще не вичерпано. Я б не вважав, що треба вже зараз радіти. Звичайно, ще є чимало людей у французькому політикумі, починаючи від Саркозі, які вважають, що «Містралі» мають бути передані Росії. Ситуація досить складна, але, в принципі, позиція нинішнього керівництва Франції об’єктивно відповідає викликам, які пов’язані з тим, як розвивається ситуація на сході України».
Співрозмовник також не бачить нічого несподіваного в деяких суперечностях між більш-менш примирливою заявою Путіна щодо відкладання поставки «Містралів» та конфронтаційною Рогозіна, який погрожує Франції штрафними санкціям. «У них хор завжди складається з кількох голосів. І Путін грає одну роль, а при цьому позицію може висловлювати хтось інший. Гадаю, слова Рогозіна є прикладом намагання залякати французьких партнерів. Така тактика не є новою. Росія неодноразово її вдавалася до неї і робитиме це в майбутньому. Це — характерна риса для modus operandi російської дипломатії», — наголосив український дипломат.
Разом з тим співрозмовник висловив сумнів, що заяви Рогозіна залякають керівництво Франції, але водночас він переконаний, що вони будуть використовуватись прихильниками Росії для досягнення своїх результатів: «Я не виключаю, що такі заяви можуть робитися координовано. Ви скажіть, а ми це використаємо».
Співрозмовник вважає, що питання поставки «Містралів» Росії і поглиблення військово-технічної співпраці (ВТС) між Україною та Францією прямо не пов’язані. «Французький напрямок досить перспективний з точки зору військово-технічного співробітництва, яке є здебільшого комерційним, але у них є така продукція, яка нам цікава і французи готові співпрацювати. Йдеться не про благодійність, а реалізацію комерційних проектів, поставки певних речей, які необхідні українській армії. Навіть, якщо собі уявити, що «Містралі» було поставлено, все одно це не значить, що перекриваються канали для розвитку ВТС. Воно може бути дещо складнішим, але в принципі такі можливості існують», — сказав дипломат.
«ЖОРСТКА РЕАКЦІЯ ЩОДО «МІСТРАЛІВ» ЗАКРИЛА Б РОСІЇ ФРАНЦУЗЬКИЙ КАНАЛ СПІВПРАЦІ»
Тетяна КАСТУЄВА-ЖАН, керівник центру Росія — ННД, у Французькому інституті міжнародних відносин, Париж:
— Останніми днями від французів не було реакції щодо «Містралів», очевидно, вони зайняті чимось іншим. А в російському дискурсі існує дві сторони. Одна риторична, яка від самого початку стверджує, що «Містралі» Росії не потрібні. Вона відображає і точку зору тих, хто вважає, що замовляти такі кораблі потрібно не на стороні, а у свого власного ВПК. А інша сторона — політична. Росія не прагне в даний момент загострити відносини з Францією у час, коли Німеччина займає дедалі жорсткішу позицію по відношенню до Москви. Звідси і досить м’яка реакція на відмову поставки «Містралів». Останній візит Олланда для короткої зустрічі з Путіним був сигналом, що французький канал залишається відкритим для співпраці. Жорстка реакція щодо «Містралів» закрила б Росії французький канал співпраці.