Перейти до основного вмісту

Франція приміряє лаври миротворця

Учора вона представила новий план розв’язання іракської кризи
14 січня, 00:00

Французький план полягає в знятті частини санкцій з Іраку в обмін на поновлення роботи спецкомісії ООН, очолюваної американцем Річардом Батлером. Франція наголошує на необхідності суворого контролю за тим, щоб гроші, отримані Іраком від продажу нафти, не були спрямовані на відновлення військового потенціалу Багдада. Водночас Париж пропонує певний компроміс щодо долі комісії Батлера. Вона має поновити свою діяльність в Іраку, припинену після американсько-британських ударів 16–19 грудня, однак обмежитися вже попередньо дослідженими об’єктами.

Американці вважають таку гру Парижа зумовленою інтересами французьких нафтових компаній. Крім того Франція традиційно намагається виступати на Близькому Сході в ролі «доброго друга арабів», на противагу американсько-ізраїльському партнерству. Поки що офіційної реакції Сполучених Штатів на пропозицію французів немає. Однак навряд чи Білий дім зустріне її з захватом. Адже зняття санкцій із Багдада фактично означатиме політичну перемогу останнього, оскільки саме цього ось уже впродовж восьми останніх років домагається Саддам Хуссейн. І це не зважаючи на безсумнівну військову перемогу американців, коли вони вразили протягом останніх бомбардувань головні військові об’єкти Іраку, не втративши жодного вояка й жодної одиниці техніки.

Чітко вимальовуються контури якщо не дипломатичної поразки США внаслідок останніх бомбардувань Іраку, то очевидних дипломатичних труднощів. За нинішніх умов поновлення роботи інспекторів є малоймовірним; гостра реакція Росії, Китаю та деяких інших країн робить нові удари важкоздійсненними, а сам Багдад, виступаючи жертвою, набирає політичні очки. Усе це дає можливість Хуссейну поводитися ще нахабніше, ніж напередодні ударів, провокуючи американців на нові серйозні загострення. За даними Пентагону, кількість крупних об’єктів протиповітряної оборони Іраку в зонах, заборонених для польотів іракських літаків, на півдні та півночі країни зросла після бомбардувань з 11 до 17. Міністерство ж оборони Іраку не приховує, що його літаки 66 разів залітали в ці зони з часу грудневих бомбардувань. Позавчора американські літаки атакували радарну станцію на півночі Іраку після того як вона розпочала стеження за польотами.

Однак новий масований удар американців по Іраку нині видається малоймовірним. Головні зусилля американської дипломатії будуть спрямовані на підтримання ембарго проти Іраку. Відставний командувач американських військ в Атлантиці Джон Шіхен назвав невдалою ідею як попереднього, так і нового бомбардування Іраку. «Бомбардування когось з метою його підкорити ніколи не досягає своєї мети», — заявив він в інтерв’ю АП. Позиції американців дещо зміцніли в арабському світі, де багдадському диктаторові вдалося посваритися майже з усіма, від Єгипту до Саудівської Аравії, а найперше з країнами Перської затоки.

Однак навіть Саудівська Аравія фактично підтримала французьку ініціативу й виступила за пом’якшення санкцій проти Іраку. Ця пропозиція Ер-Ріяда розглядатиметься на саміті лідерів Ліги арабських держав, що розпочнеться цього вік-енду в Каїрі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати