Гамлетівське питання нової геополітики
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030129/416-3-1.jpg)
В Раді Безпеки ООН відбулася довгоочікувана презентація доповіді експертів, яку представили голова команди експертів ООН Ганс Блікс і директор МАГАТЕ Мохаммед Ель Барадей, і розпочинається її обговорення. Головний мотив доповіді — Ірак співпрацює з інспекторами, але «за буквою», а не «за духом», ядерної зброї в Іраку не виявлено, та питання залишаються, Багдад повинен роззброїтися, а інспекторам потрібно надати більше часу. Багдад, у свою чергу, закликає інспекторів до об’єктивності. Результатом обговорення має стати рішення — виносити на голосування РБ ООН резолюцію про застосування сили проти Іраку, чи ні. Активними прихильниками силового роззброєння Іраку на сьогодні вважаються лише Сполучені Штати та Велика Британія, однак іще кілька європейських країн схильні в разі потреби підтримати їхню позицію. Позиції інших теж далеко не повністю антивоєнні — але за дуже певних і чітких умов. «Іракське питання», таким чином, насправді є питанням про те, чи може одна країна бути одночасно прокурором, суддею, і виконавцем вироку, навіть у тому разі, коли потрібно якось діяти.
Одним з перших, хто відреагував на презентовані інспекторами висновки, був держсекретар США Колін Пауелл, який заявив, що в Іраку залишається дуже мало часу на роззброєння. Сполучені Штати вже обіцяють надати союзникам свої розвідувальні дані, з яких випливає, що режим Саддама Хусейна таки володіє зброєю масового знищення, а отже, загрожує світовій безпеці. Одночасно Вашингтон обіцяє широку дипломатичну активність, спрямовану на консультації і переговори з союзниками на предмет переконання їх у невідворотності війни. На сьогодні лише Німеччина чітко заявила, що не братиме ніякої участі у можливій військовій акції проти Іраку. Німецькі експерти переконані, що ця позиція зумовлена проблемами внутрішнього життя Німеччини, а також певними стереотипами, що панують у суспільстві. Але разом з тим навряд чи німецький представник в ООН голосуватиме проти резолюції, яка може дозволити застосування сили — швидше за все, він просто утримається.
Представники французького керівництва вважають, що жодна одностороння акція без ухвалення її ООН неможлива. Проте Париж не дав однозначно зрозуміти, як в такому разі Франція себе поводитиме при голосуванні. Китай і Росія заявляють, що потрібно дати більше часу для проведення інспекцій Іраку. Наступна доповідь групи інспекторів очікується наприкінці березня. Але вже 31 січня проблеми підготовки до можливої військової операції обговорюватимуться на спеціальній зустрічі між президентом США Джорджем Бушем і прем’єр-міністром Великої Британії Тоні Блером. Вчора увечері президент Буш виступив з традиційним щорічним зверненням до нації (State of the Union Address), в якій знову наголошував на необхідності роззброїти Ірак.
Інспектори в своїй доповіді не заперечували, що іракські власті надали їм доступ до всіх 230 об’єктів, про які йшлося раніше. Керівник групи інспекторів Блікс заявив, що при цьому іракська доповідь на 12 тис. сторінок містить дані, засновані на старих документах, що немає відповіді на питання щодо наявності нервово-паралітичного газу VX у збройних сил Іраку, що є причини вважати, що в Іраку було вироблено більше культури сибірської виразки, ніж про це повідомляється. Окрім того, Ірак, як сказано в доповіді інспекторів, не дозволив політ розвідувального літака U-2 для проведення аерофотозйомки. Одинадцяти вченим не дозволили зустрітися з інспекторами. На адресу інспекторів лунали погрози, проводилися демонстрації протесту проти їхньої роботи, до яких не могло не бути причетним керівництво країни. Інспектори також виявили, що Ірак закупив за кордоном 300 реактивних двигунів (що заборонено санкціями ООН), які можуть бути використані для виробництва ракет. Ці всі питання дійсно надто серйозні, щоб можна було просто сказати, що Ірак старанно виконує положення резолюції 1441.
У той же час директор МАГАТЕ Ель Барадей визнав, що слідів ядерної програми в Іраку не виявлено. Однак, за його словами, інспектори ще потребують часу, і Ірак не надає нових даних.
Сенсацій в доповіді, таким чином, немає. З одного боку, досить важко повністю сприймати на віру запевнення Багдада, що в його доповіді про програми озброєння сказано все, треба тільки уважно читати. З іншого боку, група інспекторів навряд чи націлена на провокацію саме військового шляху роззброєння Іраку. Багдад, схоже, серйозно сприймає демонстративні приготування збройних сил Сполучених Штатів і Великої Британії, наголошуючи, що відповіддю на військову операцію буде удар по Ізраїлю. Пентагон демонстративно повідомляє, що на середину лютого в районі Перської затоки перебуватиме вже близько 150 тисяч американських військових (на час минулої війни в затоці було більше. — Ред. ), оприлюднює деякі можливі плани операції, заявляє, що ймовірно, буде використано нову секретну зброю. Європейці явно не прагнуть воювати, маючи на увазі, що в такому разі не обійтися без жертв, на відміну від повітряної операції НАТО проти Югославії. А жертвувати життями своїх громадян заради інтересів США мало хто згоден. Втім, Естонія вже повідомила про готовність відкрити свій повітряний простір для американської авіації. Поки триває дипломатичне протистояння, триває й протистояння валют — сьогодні курс долара відносно євро продовжує падати. Рішення про початок війни все ще не прийнято.