Перейти до основного вмісту

«Грін кард» для Європи?

26 листопада, 00:00

Колишній міністр довкілля, а нині генеральний секретар Християнсько-демократичного союзу Ангела Меркель порівняла дві, здавалося б, незалежні цифри: майже 5 мільйонів безробітних у країні й майже 5 мільйонів іноземців, які приїхали за роки після об’єднання Німеччини. І рішення проблеми відтак лежить на поверхні: обмежити приплив іноземців.

Прозоро завуальована думка наразилася на незавуальований спротив тодішнього уряду Коля: він не хотів міняти орієнтирів і продовжив, хоча й з певними обмеженнями, політику прийому до Німеччини так званих «пізніх переселенців», тобто німців за походженням, а також «контингенту», тобто євреїв, перед якими німці почувають себе — через антисемітську політику Гітлера — в неоплатному боргу.

Тепер надійшов час соціал-демократів висловити своє ставлення до болючої проблеми, і міністр внутрішніх справ Отто Шилі сказав минулого тижня, що подальшого припливу іноземців Німеччина не витримає. Товариші по партії і по правлячій коаліції одразу ж спробували поставити Шилі на місце, бо об’єднання німців під дахом однієї країни, а ще більше надання притулку євреям вважається тут недоторканною «священною коровою». Уповноважена в справах іноземців Марілуізе Бек зауважила, що з часом цієї заяви і з добором виразів при цьому Шилі «не пощастило». Міністр не піддався і свою пропозицію під гаслом «треба щось робити» повторив. «Межу навантаження на Німеччину через приплив іноземців перейдено», — сказав він.

Те, що проблема існує, зрозуміло, здається, всім. Але, як кажуть німці, «диявол ховається в деталях». Які ж рішення пропонуються?

Вільні демократи вже давно наполягають на прийнятті закону про імміграцію. Таким чином пропонується ввести на зразок Сполучених Штатів Америки щорічні в’їзні квоти й видавати наперед відібраним щасливчикам так звані «грін кард», «зелені» (або рожеві!) картки на право мешкання й роботи на території ЄС.

Шилі з таким рішенням згоден, але з одним принциповим зауваженням: відповідна комісія повинна одразу ж «опустити квоту до нуля». Проти закону про імміграцію виступив і міністр внутрішніх справ Нижньої Саксонії Хайнер Бартлінг (також СДПН). Він сказав, що «жодним законом не можна вирішити гуманітарні проблеми в усьому світі». Інших же механізмів поки що не вироблено.

Час заяви Шилі збігся з дискусіями, які так чи інакше пов’язані з іноземцями в Німеччині: до довічного ув’язнення засуджено кількох осіб, причетних до вбивства на замовлення державного службовця. Серед замовників і виконавців — вихідці з колишнього СРСР.

Тож слова нового міністра внутрішніх справ впали на родючий грунт.

Лейпциг

№227 26.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати