Перейти до основного вмісту

Iгнорування Конституції — загрожує...

За що насправді чеський сенат оголосив імпічмент президентові Вацлаву Клаусу?
06 березня, 09:35
ФОТО РЕЙТЕР

Чеський сенат — верхня палата парламенту — вперше в історії країни звинуватив президента країни Вацлава Клауса в державній зраді. Імпічмент на адресу Клауса на надзвичайному закритому засіданні підтримали 38 парламентарів, 30 сенаторів виступили проти. Своє рішення суд може оголосити вже в кінці березня.

Згідно із законом про Конституційний суд, державна зрада означає дії президента, спрямовані проти національного суверенітету і цілісності, а також проти демократичного ладу. Такі дії спричиняють усунення президента від посади і неможливість брати участь в президентських виборах.

Сенат, в якому переважають ліві, проголосував за те, щоб Конституційний суд Чехії перевірив, чи відповідає рішення Клауса амністувати на початку 2013 року більше 6 тис. ув’язнених основному закону країни.

Нагадаємо, Клаус оголосив про амністію майже третини всіх ув’язнених Чехії у січні на честь 20-річча незалежності країни. Через неоднозначне рішення президента було також припинено ряд гучних корупційних розслідувань.

У результаті січневих заходів президента на свободу вийшло багато ув’язнених. Проте не рішення звільнити близько 7 тис. ув’язнених, тюремний термін яких не перевищує одного року, або скасувати всі умовні вироки викликали обурення в Чехії. Багато чехів понад усе розізлила постанова Клауса про припинення провадження у всіх справах, які розслідуються більше восьми років. Одним розчерком пера було припинено десяток гучних розслідувань, що стосуються крадіжки державних коштів, хабарів і шахрайства.

Сенатори також звинуватили Клауса в нехтуванні конституції, ставлячи йому в провину відмову ратифікувати договори ЄС і небажання затверджувати суддів, незважаючи на рішення судів, що зобов’язали президента зробити це. 2009 року Вацлав Клаус останнім з лідерів країн Євросоюзу підписав Лісабонський договір, покликаний реформувати Євросоюз.

Новообраний президент Мілош Земан, інавгурація якого відбудеться 8 березня, різко відреагував на рішення сенату оголосити імпічмент Клаусу. «Я вважаю, це істеричною реакцією, оскільки державна зрада це термін, який не має жодного відношення до амністії», — говориться в заяві, яку передав CTK його представник. «Якби я був на місці сенаторів, — зазначив Земан, — то боровся б за скасування Конституційним судом суперечливої амністії, яку оголосив Вацлав Клаус під Новий рік, або, що є реалістичнішим, скасувати Статтю 2 Конституції, яка припиняє довгострокові кримінальні розслідування». До речі, Земан з самого початку критикував амністію Клауса.

Тим часом прем’єр-міністр Чехії Петро Нечас, що представляє партію Громадянських демократів, заявив, що оголошення імпічменту президентові рівнозначно атаці на репутацію Чеської Республіки, і до того ж мотивується особистою нетерпимістю.

Заступник прем’єра, міністр закордонних справ Карел Шварценберг вважає звинувачення Клауса в зраді «нерозумним кроком». Оскільки, зазначив він, «президент є державним інститутом, і тому імпічмент щодо його має базуватися на дійсно серйозних аргументах». На думку Шварценберга, новорічна амністія Клауса може бути неправомірною, але вона не означає державної зради. «У найгіршому разі це можна розглядати як зловживання владою Клаусом його офіційної посади», — сказав Шварценберг.

На засіданні Конституційного суду верхню палату представлятиме заступник голови сенату Іржі Дієнстбієр, представник соціал-демократичної партії, один з ініціаторів імпічменту президентові. За його словами, сенат виконав свій обов’язок щодо захисту конституційних принципів і не може продовжувати мовчати у ситуації, коли Клаус постійно порушує конституцію. «Ігнорування норм і законів веде до сповзання на антиконституційний шлях. Сенат має запобігти цьому», — зазначив Дієнстбієр.

Тим часом голова сенатського комітету з питань конституції і законодавства Мирослав Антл заявив: «Ми хочемо почути точку зору Конституційного суду про те, що означає державна зрада. І наскільки далеко Клаус зайшов в ігноруванні рекомендацій парламенту і виконання волі чеського народу».

На думку Ярослава Кубера, лідера групи сенаторів від Громадянської демократичної партії, які виступали проти цього рішення Сенату, це голосування означає, що тепер все може статися в Чеській Республіці. «Сенат випустив джина з пляшки, і суспільство буде ще більше розділено, ніж будь-коли», — наголосив він. Кубера вважає, що за кордоном звернуть увагу на те, що президентові оголошують імпічмент за три дні до завершення його терміну на посаді голови держави. Дієнстбієр думає інакше. За його словами, враховуючи особу Клауса, міжнародне співтовариство зрозуміє цей крок.

Утім, деякі критики порівнюють рішення сенату з ритуальною стратою вождя, термін повноважень якого спливає. Другий і останній термін 71-річного Клауса закінчується 7 березня. Якщо провину президента буде доведено, то після завершення перебування на своїй посаді він втратить право на зарплату і пільги.

Проте, мабуть, найгостріше відреагувала на імпічмент президента чеська преса. Зокрема газета Lidove noviny вважає, що своїм рішенням Сенат «випустив атомну бомбу». На думку видання, навряд чи Конституційний суд візьме імпічмент до розгляду, зваживши, що для цього немає достатніх підстав.

«Проте цю зброю було спрямовано проти наступника Клауса, Мілоша Земана, щоб той побачив його і виявляв пошану до сенату», — зазначає Lidove noviny. Інше чеське видання Hospodarske noviny вважає, що рішення сенату є «суто політичним кітчем». Тим часом видання Pravo зазначає, що сенатори просто виконали свій обов’язок, оголосивши імпічмент президентові. Вони просто продемонстрували своє переконання, що президент, якою б він не був респектабельною особою, є «простим смертним», а не якимось всемогутнім «царем» і має дотримувати Конституцію і закони, а не керуватися власними бажаннями, — пише Pravo. Видання також зазначає, що сенатори таким чином реагували на тиск виборців, які відчувають себе безсилими щодо політиків, які роблять, що хочуть, ігноруючи конституцію. А Клаус, якраз і був символом такої поведінки, — завершує Pravo.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати