Iнгредієнти для сучасної й заможної країни
18 червня Євросоюз і Україна підпишуть угоду на 55 млн євро
У такий спосіб лише тільки грантова допомога ЄС цього року складе близько 200 млн євро. Окрім того, Верховна Рада ратифікує Меморандум по розумінню для надання третього пакету макрофінансової допомоги від Європейського Союзу у розмірі 1,8 млрд євро.
Європейський Союз підтримує відновлення та процес реформ в Україні. Це відбувається завдяки безпрецедентній допомозі, яка надається у формі різних грантів і кредитів, а також у формі найбільшого пакету, який коли-небудь був доступний для країни, що не є членом ЄС, у такий короткий період часу.
Загальна сума макрофінансової допомоги складає 3,41 млрд євро. До цього ми додаємо грантову допомогу задля підтримки розвитку України та задоволення її нагальних гуманітарних потреб. Загалом за рік ЄС разом з європейськими фінансовими інституціями мобілізували для України близько 6 млрд євро у формі кредитів і грантів.
Ми знаємо, що наразі Україні та її народу живеться тяжко: з глибокою рецесією, кризою довіри, потужною девальвацією валюти, збільшенням цін, відтоком капіталу і зменшенням резервів. Однак, попри усі ці проблеми і конфлікт на Сході, дуже важливо, аби Україна зберігала свій темп у впровадженні реформ. Це єдиний шлях залишатися стійкішим до зовнішнього тиску.
Україна вже зробила відчутні кроки у процесі реформ — насамперед поліпшуючи свою законодавчо-нормативну базу. Запровадження антикорупційного пакету, ухвалення бюджетного кодексу, який передбачає децентралізацію, ухвалення закону про прокуратуру — це лише кілька необхідних кроків, які вже були здійснені. Водночас в інших сферах прогрес трохи повільніший. Таким чином потрібно більше прогресу у сферах конституційної, судової реформи і реформи державного управління.
Ратифікуючи Меморандум про розуміння, депутати схвалять список реформ, які Україна має впровадити протягом прийдешніх місяців, аби повернути країну до стабільності. Йдеться насамперед про належне та відкрите управління державними фінансами, поліпшений бізнесовий клімат, включаючи рішучі дії проти корупції, а також реформи в енергетичному, соціальному і фінансовому секторах. Ці реформи давно назріли в Україні, і ми розраховуємо на те, що український уряд їх втілюватиме. Ратифікація прокладе шлях для здійснення першого платежу в рамках програми.
Умови, за якими ми надаємо допомогу, — єдиний шлях, завдяки якому ми можемо допомогти зберегти темп впровадження реформ. Ми оголосимо, що, на знак визнання здобутків, яких вдалося досягти Україні на цей момент у виконанні реформ, ми плануємо додати понад 70 млн євро до суми, яка виділяється поточного року.
Наша допомога має на меті підтримати не лише реформи, але й процес відновлення. Угода про фінансування, яку ЄС і Україна підпишуть підтримає малі та середні підприємства у сферах, найбільш уражених конфліктом. Інше надання гранту буде використано, аби залучати кошти через фінансові інституції; в результаті цього Україна може очікувати на близько 1 млрд євро додаткової допомоги для малих і середніх підприємств по всій країні для того, аби скористатися можливостями глибокої і всеохопної зони вільної торгівлі, яку буде повністю введено в дію від наступного року.
Минулого року ми підписали з Україною Угоду про асоціацію, включаючи глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі. Ця угода закладає основу для політичних, торговельних, соціальних і культурних зв’язків, а також для зміцнення співпраці між нами з безпекових питань. Вона містить інгредієнти для сучасної і заможнішої України. Угода ніколи не була спрямована на те, щоб бути загрозою для інтересів третьої сторони. Незаконна анексія Криму Росією і дестабілізація ситуації у Східній Україні, що коштувало багатьом людям їхніх життів, — неприйнятні. Євросоюз і надалі підтримуватиме суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України. Дуже важливо, аби Мінські домовленості повністю виконувалися.
Конфлікт має велику соціальну, фінансову і політичну ціну. Результатом того, що державні доходи не знаходяться на одному рівні з державними видатками є діра у бюджеті; цю діру потрібно конче залатати. У той час як за нормальних умов країна може позичати, Україна може це робити ще більше — використовуючи іноземні гарантії. Більший геополітичний ризик перетворюється у більшу вартість позики. Макрофінансова допомога робить свій внесок у відновлення України, пропонуючи кредити, які значно дешевше погасити, аніж кредити, які Україна в змозі забезпечити власноруч.
Ситуація в Україні дуже важка. Якщо й є одне важливе послання для українського народу, то воно таке: ви не самі. Європейський Союз і ваші міжнародні партнери і надалі підтримуватимуть вас, аби забезпечити повернення вашої країни до стабільності й зростання.
Валдіс ДОМБРОВСКІС, віце-президент Європейської Комісії з питань євро- і соціального діалогу
Йоганнес ГАН, Європейський комісар з Європейської політики сусідства і перемовин з розширення
Випуск газети №:
№105, (2015)Рубрика
День Планети