Iспанський інтерес в Україні
Дієго Лопес ГАРРІДО: Саме демократія дозволила нам стати частиною європейського проекту
Україна та Іспанія тривалий час були жертвами диктатур, відповідно — сталінської та франкістської. Іспанське Королівство досить швидко вилікувалось від метастазів, завданих суспільству диктатурою Франко. Ця країна стала членом НАТО і Європейського Союзу. Україна лише прагне приєднатись до європейських структур. Що допомогло іспанському суспільству позбутись хвороб, пов’язаних зі страшним режимом? Як в Іспанії ставляться до перспективи членства України в ЄС, які перспективи покладають на розвиток співпраці з нашою державою? Про це «Дню» — в ексклюзивному інтерв’ю Державного секретаря Іспанії з питань ЄС Дієго Лопеса ГАРРІДО.
— Пане Гаррідо, оскільки ви відповідаєте за співпрацю вашої країни з Європейським Союзом, то чи не могли б ви сказати, що у вашій країні думають з приводу таких феноменів, які виявляються в Європі останніми роками: шредерізм та берлусконізм?
— У нашій країні подібних феноменів нема, тож я не склав про це своєї думки.
— Але ж вони суперечать цінностям, які пропагує ЄС.
— Думаю, ми живемо у важкі часи. Європейські політики чи певний сектор європейської суспільної думки не витримують спокуси і піклуються перш за все за національні інтереси, і вже потім дбають про загальні інтереси Європи. Гадаю, це помилка, бо ми в Європі й одному човні, й принцип Європи такий: якщо справи в тебе йдуть добре, твоєму сусіду має бути добре від цього, а не навпаки. Іспанія, яка є дуже проєвропейською країною, намагається захищати європейські інтереси, й у цьому ми єдині з європейськими інституціями стосовно нещодавнього конфлікту між Італією та Францією у питанні міграції. Такі речі, як і загалом усі проблеми, ми повинні обговорювати з іншими партнерами та Європейською комісією, щоб не вдаватися до односторонніх кроків для їхнього вирішення. Саме тому ми підтримуємо Єврокомісію, яка в цьому конкретному прикладі запропонує комунікацію, аби цей феномен вирішувався у європейському руслі. Це наше бачення цих питань. Повторюю, у важкі часи можуть існувати націоналістичні, популістські, часом навіть політичні партії з ксенофобськими поглядами. Ми маємо боротися з цим, щоб європейський проект залишався конструктивною ідеєю. І збереження європейського проекту — в інтересах усіх європейських країн.
— Протягом останніх двох чи трьох сторіч європейський порядок визначав світовий порядок, але зараз ситуація змінюється, з’являються нові гравці, Європа втрачає вплив у світі. Як запобігти цій тенденції?
— На мою думку, світ — це глобалізована територія, і криза настала через глобалізацію фінансового ринку без регуляції. Бо саме нерегульований ринок призвів до великої руйнівної кризи, переважно в західних країнах, через фінансові причини. Цей досвід нас навчив діяти глобально. Є вираз: думай локально, дій глобально. А Європа має очолити цю глобальну орієнтацію як світовий уряд міжнародного рівня, переважно у складі G20 та МВФ. Зараз у середині фінансового сум’яття ми маємо бути обережними і розважливими, і ми повинні прийняти європейську лінію і захищати її перед названими мною міжнародними організаціями. Цієї орієнтації нам необхідно дотримуватися у майбутньому. У цьому відношенні Європа повинна проводити сильну політику сусідства у двох основних географічних напрямах: східному — «Східне партнерство», яке охоплює Україну та інші п’ять країн колишнього СРСР, та Середземноморському, який зараз є найважливішим не лише для Європи, а й для всього світу, бо ми маємо підтримувати нові демократичні рухи, що зараз виникли в Африці.
— Наші країни досить схожі, адже ми пережили диктаторський режим: відповідно — диктатуру Сталіна та Франко. Як ваша країна зуміла залікувати рани, спричинені режимом Франко?
— Для нас дуже важливою була європейська перспектива. Для багатьох іспанців Європа — це край свободи, процвітання і багатства. Саме тому іспанці є такими європейськими. Ми зрозуміли, що мирний перехід до демократії потребує широкого політичного діалогу поміж політичними силами, які зацікавлені у демократії. І саме демократія дозволила Іспанії опинитися на європейській сцені та стати частиною європейського проекту. Тому із самого початку іспанська конституція пов’язана з європейським проектом. На мою думку, в нашій історії це був найкращий внесок у майбутнє. Європа — це об’єднуюча мирна ідея в дуже агресивному колись континенті. Саме через це Європейський Союз є водночас економічним інструментом, інструментом миру і стабільності. Я вважаю, що це також є важливим у відносинах між Україною та Європейським Союзом, а також України з такою європейською країною, як Іспанія.
— Чи був засудженим під час цього переходу попередній режим?
— У нас було багато обмежень через диктатуру, зокрема, через авторитарний імідж та реалії режиму Франко. Водночас ми були в курсі європейських трендів. До нас приїздило багато туристів з-за кордону. А започаткування в країні модернізації допомогло нам приєднатися до нових тенденцій демократичного розвитку. Я також гадаю, що Європейському Союзу потрібно мати чітку і тверду позицію у відносинах з іншими країнами. Наші цінності — це демократія, свобода, права людини і верховенство права, ми повинні підтримувати демократичні орієнтації в інших країнах. Наприклад, у Північній Африці ми ухвалили стратегію підтримки демократичних реформ. Зокрема, що стосується Тунісу та Єгипту, ми повинні підтримати цей демократичний процес не лише політично, а й економічно. Для нас найкраще мати демократичних сусідів, саме тому політичний демократичний діалог є настільки важливим для політики сусідства всередині Європи. Вчора (інтерв’ю записувалось 26 травня. — Авт.) ми затвердили новий документ-комунікацію стосовно політики сусідства, й один із пунктів включає політичний діалог з метою консолідації сильних демократій навколо нас.
— Скажіть, чи всі символи диктатора Франко було знищено у вашій країні?
— Так, на попередній сесії парламенту ми ухвалили Закон під назвою «Закон про пам’ять», щоб знищити всі символи того режиму, диктатури. Цей закон було імплементовано в Іспанії. На мою думку, це було хороше рішення, яке доводить нашу відданість демократії та правам людини, цінностям, які було абсолютно інтегровано в іспанське суспільство, в усі політичні сили Іспанії, починаючи від лівих до правих. В Іспанії немає екстремістської правої партії. У порівнянні з іншими країнами Європи це — позитивна відмінність. Нас дуже непокоять тенденції зростання крайніх правих поглядів у деяких країнах Європи, що є прямою протилежністю європейським цінностям.
— А організація ЕТА — хіба вона не належить до екстремістських правих партій?
— ЕТА — це терористичне угруповання, існування якого добігає кінця. В Іспанії ми досягли значного успіху стосовно покладення краю діяльності цієї організації, яка є несумісною з нашою демократією. Часом деякі мас-медіа називають ЕТА сепаратистською групою, але це неправда. ЕТА — це просто терористичне угруповання, яке є антидемократичним від започаткування демократії в нашій країні. Але політичний консенсус в Іспанії, міжнародна співпраця та ефективність сил безпеки та поліції посприяли зруйнуванню цього угруповання. Зловісна історія ЕТА добігає кінця. І добре, що це відбувається саме на даному етапі демократії.
— Можливо, ваша країна стоїть на порозі нової мирної революції. Беручи до уваги протести на головній площі Мадрида, молодь, яка прагне змін і не довіряє владним структурам, вимагає «справжньої демократії зараз». Це схоже на процеси, які відбувалися в Україні у 2004 році, коли люди повстали проти влади. Що ви скажете на це?
— Думаю, в кожній країні є свій власний досвід. Нинішні протести у деяких частинах Іспанії та за кордоном мають мирний характер, і це відображення свободи нашої країни. І тут взагалі не йдеться про демократію. Протестувальники вимагають робочих місць та рівноваги всередині суспільства між різними соціальними верствами, бо Іспанія вже є консолідованою політичною демократією. У нас шануються права людини і забезпечуються юридичні гарантії. Насправді тисячі людей говорять те, що хочуть, і не зазнають переслідування. Але ми повинні взяти до уваги ці протести й почуття людей, це — обов’язок політиків. Разом з тим ми пишаємося нашим енергійним суспільством, яке мирно виражає свої почуття. Це не негативний феномен.
— Яка мета вашого візиту в Україну? Що очікує ваша країна від візиту Віктора Януковича, запланованого на 6—7 червня?
— Україна — велика країна, найбільша країна-учасниця програми «Східне партнерство». Ми дуже зацікавлені у хороших двосторонніх відносинах з Україною, а також у хороших відносинах між Україною та ЄС. Україні необхідно розвинути свої можливості, своє сильне громадянське суспільство. І ми вважаємо, що в нас є можливості зміцнити наші відносини між Іспанією та Україною. Ми дуже зацікавленні інвестувати в Україну і заохочуємо наші компанії приїздити сюди, побачити на власні очі економічний ландшафт і робити інвестиції. Вчора я розповідав віце-прем’єр-міністру Андрію Клюєву про юридичні перешкоди, з якими стикнулися наші компанії, щоб уникнути їх і поліпшити інвестиційний клімат. А з погляду Європейського Союзу, тут існують великі можливості. Протягом польського президентства ми плануємо до кінця року затвердити угоду про асоціацію та поглиблену і всеохоплюючу Зону вільної торгівлі. Це добра можливість. Ми повинні скористатися з цієї ситуації, підтримувати особливі відносини між Європейським Союзом і Україною. У нас найкращі почуття щодо відносин з такою великою і важливою країною в Європі. Україна є європейською країною.
— Чи підтримає ваша країна перспективу членства України в ЄС?
— На мою думку, в даний момент членство України не є на порядку денному. Ми вважаємо, що нам потрібно відкрити всі можливості й зосередити наші зусилля на розвитку. А першим кроком повинна стати консолідація політичних і економічних відносин всередині «Східного партнерства» і ухвалення, якщо це можливо, сильної угоди про асоціацію та Зону вільної торгівлі. А Україна очолює цей напрям поміж різними країнами, які входять до програми «Східного партнерства». Саме цей крок необхідно здійснити відносно України.
— В Україні Іспанія асоціюється з великими художниками Веласкесом, Пікассо, Гойя, а також із Сервантесом і танком фламенко. Які асоціації у вас пов’язані з Україною?
— Україна — велика країна. З одного боку, Україна має імідж миролюбної держави з миролюбним суспільством, перед яким відкривається багато можливостей, а з іншого — сильної сільськогосподарської держави. Ми б хотіли мати якнайтісніші відносини з Україною. В Іспанії імідж України позитивний, бо багато українців приїздять туди працювати. Ми дуже добре знаємо про працьовитість українців. Відносини між українцями та іспанцями є дружніми. Між нашими народами не має жодних суперечностей чи проблем. Загалом, відносини сприймаються добре, імідж України є дуже добрим, і з Україною нас пов’язують найкращі почуття. І ми повинні поглиблювати ці добрі відносини і в майбутньому.