Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iз генпрокурорів США — в адвокати Хусейна

Хто такий Рамсей Кларк?
01 грудня, 00:00

Судовий процес над Саддамом Хусейном, що вже не перший місяць триває в Iраку, знову привернув до себе увагу світової спільноти. Ще б пак, адже до складу адвокатів колишнього диктатора з власної волі увійшов не хто-небудь, а справжній американець. I не пересічний, а добре відомий юрист Рамсей КЛАРК.

Нагадаємо, що судове слухання у справі Хусейна та ще кількох чільних керівників партії БААС розпочалося 19 жовтня цього року. Проти них висунуто звинувачення у вбивстві опозиційних політиків, масовому знищенні курдів (у 1980 та 1988 рр.) та шиїтів (у 1982р.), і в жорстокому придушенні курдського та шиїтського повстання у 1991 році.

Здавалося б, що такі серйозні звинувачення мали б надати процесу особливої гостроти, але в реальності все відбувається з точністю до навпаки. З самого початку він привертає до себе увагу тільки персоною головного обвинуваченого, який повністю заперечує свою вину. I схоже на те, що його аргументи переконали Рамсея Кларка. Адже пояснюючи свою участь у захисті Хусейна, він заявив, що його присутність є необхідною для «проведення чесного слухання і з’ясування історичної правди». Але чи дійсно цим американським адвокатом керує виключно бажання встановити істину?

Постать Кларка є цікавою та непересічною. Адже не кожний день можна зустріти міністра юстиції та генерального прокурора часів президентства Кеннеді та Джонсона, який не пішов із влади у бізнес, а перетворився на відомого у всьому світі противника офіційної політики Вашингтона.

Хоча зрештою, причина його відставки пояснює такий неординарний крок. Він покинув коридори влади на знак протесту проти війни у В’єтнамі. Саме після робочої поїздки до цієї азійської країни, під час якої він збирав документи про американські бомбардування та жертви серед мирного населення, з’явилася його заява про відставку. Напевно те, що Кларк побачив у В’єтнамі, дуже змінило його світогляд, оскільки з того часу життя колишнього політика перетворилося на безперервну чергу правозахисних процесів, протестів та виступів проти системи, у якій він колись працював.

Кларк побував у Колумбії, Панамі, Гренаді, Лівії, Сомалі, Нікарагуа, Східному Тиморі, Палестині, Югославії, Iраку. I всюди він засуджував втручання США та їхніх союзників у життя інших країн. У 1991 році, під час нападу США на Iрак, він створив правозахисну організацію International Action Center, яка разом із протидією американській зовнішній політиці активно бореться проти расизму, ігноруванням прав жінок та бідності у самій Америці.

Після військової кампанії НАТО у Югославії він створив так званий громадський трибунал АнтиНАТО, міжнародну громадську організацію, яка з того часу розслідує злочини уряду США та їхніх союзників проти народів Югославії, Афганістану та Iраку. Під час передачі екс-президента Мілошевича Гаазькому трибуналу Рамсей Кларк виступав перед населенням у Белграді, намагаючись завадити співпраці між Вашингтоном та новим керівництвом країни, а згодом став юридичним радником самого Мілошевича.

Протягом останніх років Кларк активно виступає з критикою діяльності судів, які займаються розглядом справ проти колишніх керівникiв країн. Адже за його словами, пройде не так багато часу і подібні суди будуть офіційно засуджені на міжнародному рівні, тому що всі вони є лише іншим видом збройних сил, якими керують США.

Така позиція американця дає чітко зрозуміти, чому він вирішив приєднатися до захисників Саддама Хусейна. Але разом із тим вона не може автоматично зняти обвинувачення, висунуті проти екс-диктатора, як і не гарантує того, що вони будуть зняті у майбутньому. Проте участь відомого правозахисника, безперечно, є плюсом для захисту Хусейна.

Нині судовий процес триває. До речі, місцеві захисники колишнього іракського лідера погрожують бойкотувати подальші засідання суду, якщо уряд Iраку не гарантує їхню безпеку. Напевно, вони мають рацію, адже з початку процесу у Багдаді вже було вбито два юристи, які входили у групу захисту Хусейна. Участь у справі навіть десяти відомих американських юристів також не надасть адвокатам Саддама гарантій безпеки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати