Перейти до основного вмісту

Качинський та «путінська модель»

Експерт: «Через конфлікт Варшави з Брюсселем позиції всього ЄС можуть послабитися, і це для України буде погано»
12 січня, 19:27
9 CІЧНЯ 2016 РОКУ. ВАРШАВА. МАЙЖЕ 20 ТИСЯЧ ЛЮДЕЙ ЗІБРАЛИСЯ У ЦЕНТРІ СТОЛИЦІ ПОЛЬЩІ НА ЗАКЛИК ГРОМАДЯНСЬКОЇ ІНІЦІАТИВИ «КОМІТЕТ ЗАХИСТУ ДЕМОКРАТІЇ» / ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, що в Польщі починає справджуватися прогноз головного редактора «Газети Виборчої» Адама Міхніка, який ще до другого туру президентських виборів у травні минулого року сказав, що країну чекають чорні дні. При цьому відомий польський дисидент мав на увазі вже прогнозовану перемогу представника від опозиційної консервативної на той момент партії «Право і справедливість» (ПіС) Анджея Дуди.

Підтвердженням прогнозу Міхніка стали масові демонстрації, які відбуваються останнім часом на знак протесту проти дій консервативного уряду, зокрема ухвалення ним двох суперечливих законів: про Трибунал і ЗМІ. При цьому найбільше критики як усередині країни, так і з боку Брюсселя викликали зміни до закону про ЗМІ, який передбачає призначення та звільнення керівників державних медіа міністерством фінансів Польщі. Раніше їх на конкурсі обирала Національна рада радіо та телебачення.

У цьому зв’язку голова Європарламенту заявив, що новий польський уряд наслідує російську політичну модель і більше того, висловив упевненість, що  цей підхід несумісний із базовими цінностями Євросоюзу. Паралелі між Польщею та Росією провела також колишня єврокомісарка з питань юстицію Вівіан Редінг, яка зараз є депутаткою Європарламенту. «Атака на верховенство права завжди починається з атаки на Конституційний суд. Після цього настає черга медіа, а потім суспільної та приватної сфер. Це логіка Путіна-Орбана-Качинського», — заявила Редінг виданню Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung. Євродепутатка вважає, що Європа має допомогти зміцнитися польському громадянському суспільству.

Тим часом журналіст Алекс Спенс написав у Politico.eu наступне: «Намір нового польського консервативного уряду взяти під контроль державні телеканали викликав у журналістів, правозахисників та прихильників свободи слова в Європі тривожне відчуття дежа-вю. Критики вважають, що Польща слідує написаному прем’єр-міністром Віктором Орбаном сценарію зміни угорського медіа-ландшафту за останні п’ять років».

Треба відзначити, що такі припущення не безпідставні. У минулу середу справді лідер ПіС Ярослав Качинський зустрівся з лідером угорської правоконсервативної партії «Фідеш» Віктором Орбаном. Як повідомляють ЗМІ, шестигодинна зустріч, яку до останнього не хотіли підтверджувати правлячі кола у Варшаві й Будапешті, відбулася у пансіонаті в населеному пункті Недзіца на півдні Польщі.

Не можна не звернути уваги на реакцію польської влади на занепокоєння  Брюсселя. «Хочу наголосити, що жоден тиск, вигуки та слова, які ніколи не повинні були прозвучати, а особливо з вуст німців, не відвернуть нас (коаліцію PiS. — Ред.) з обраного шляху. Ми не розвернемося, а будемо йти вперед»,— цитують ЗМІ слова Качинського.  Більше того, у минулий понеділок до МЗС Польщі викликано посла Німеччини у Варшаві Рольфа Нікеля у зв’язку, як наголошують у польському зовнішньополітичному відомстві, «антипольськими висловлюваннями німецьких політиків».

«ДІЇ НОВОЇ ПОЛЬСЬКОЇ ВЛАДИ ЗАМІСТЬ ТОГО, ЩОБ ПОСИЛИТИ ПОЛЬЩУ та ЇЇ ПОЗИЦІЇ В ЄС ЧИ НАТО, МОЖУТЬ ЇХ ПОСЛАБИТИ»

Володимир ГОРБАЧ, політичний експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, Київ:

— Була б велика помилка вводити санкції проти члена самого Європейського Союзу. Голова Ради Єврокомісії Жан-Клод Юнкер вже висловився з цього приводу — проти такої ідеї. Але зовнішньополітичний і публічний тиск політиків на нове керівництво Польщі має під собою ще одну аналогію, це відносини Брюсселя з лідером іншої держави, порівняно нового члена ЄС. Це відносини з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. І цей шаблон накладається і на Польщу Качинського. Тут європейські інституції якоюсь мірою діють за шаблоном,  стереотипом і переносять досвід спілкування з Віктором Орбаном на нову польську владу. Часом для цього справді є підстави, тобто приводи для цього Польща Качинського, чи Польща «ПіС» дає. Думаю, що їхні відносини з Брюсселем будуть розвиватися за приблизним алгоритмом відносин з Брюсселем Віктора Орбана. Але до таких речей, як внутрішні санкції справа не дійде.

Такі дії нової польської влади, замість того, щоб посилити Польщу і її позиції в ЄС чи НАТО, можуть їх послабити. Тобто через цей внутрішній конфлікт, конфлікт Варшави з Брюсселем, чи потенційно Варшави з Берліном, позиції всього ЄС можуть бути послаблені і це для України буде погано.

Підготувала Наталія ПУШКАРУК

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати