Каспійський газ надійде в Україну раніше за каспійську нафту?
Це один із підсумків проміжних переговорів, проведених наприкінці минулого тижня одеським міським головою Русланом Боделаном із президентом європейської філії транснаціональної американської фірми «Коноко оверсіз олд компані» Томом Кнудсеном у його лондонській штаб-квартирі, на яких ішлося про реалізацію великомасштабного проекту постачання в Україну, зокрема до Одеси, каспійського скрапленого газу та будівництво поблизу порту потужного терміналу для його перевалки до сусідніх європейських країн.
«Підписати угоду про реалізацію американського інвестиційного проекту, — заявив Боделан в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» після повернення з Лондона, — можливо, вдасться ще в січні наступного року, коли до Одеси прибуде група фахівців «Коноко» на чолі з Кнудсеном. Наші ділові партнери висловили бажання глибше ознайомитися з потужностями держпідприємства «Ексімнафтопродукт», що досі спеціалізувалося на перевалці через Одесу російського мазуту, та вивчити потреби економіки регіону щодо енергоносіїв». За словами Боделана, поставки газу з казахських та російських свердловин Каспійського моря передусім компенсували б значні недопоставки мазуту одеському «Ексімнафтопродуктові». Адже в поточному році потужності підприємства були завантажені менше ніж на 15 відсотків — замість 12 мільйонів тонн до Одеси надійшло всього півтора мільйона тонн мазуту.
Одеський міський голова наголосив, що компанія «Коноко» пообіцяла вивчити зустрічні пропозиції — інвестувати будівництво потужної теплової електростанції для забезпечення енергоносіями місцевих підприємств та населення міста-мільйонника, а також вивчити можливість розміщення замовлень на ремонт і будівництво суден флоту компанії, у тому числі бурових платформ, на вільних потужностях верфей півдня України. А втім, всестороння розробка обговорюваного проекту, включно з технічними та екологічними висновками американських та українських спеціалістів, — ще попереду. Бо йдеться, уточнив Боделан, не лише про прокладання «українського маршруту» поставок до Європи каспійського газу, а й використання його як сировинного ресурсу для підприємств хімічної промисловості, зокрема для випуску хімволокна та десятка інших видів продукції. Більше того, фірма «Коноко» здатна проінвестувати й будівництво мережі сучасних підприємств поряд із газовим маршрутом.З боку України американській фірмі потрібне лише одне — забезпечення стабільності вимог законодавства до іноземного інвестора. Адже за своєю масштабністю «газовий проект» адекватний проекту будівництва нафтотерміналу «Південний» і трубопроводу Одеса — Броди — Адамова Застава — Гданськ. Відмінність їхня лише в тому, що поставки залізничними цистернами каспійського газу в Україну, побудова Одеського газотерміналу та супутніх потужностей здійснюватимуться не коштом української сторони, а фірми «Коноко оверсіз олд компані».Одеса
№231 02.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»