ХАМАС підписав собі вирок?
Палестинці не можуть визначитися з оцінкою терактуСлова представника Ізраїлю в ООН Дана Гіллермана про «явне оголошення війни», сказані на черговому засіданні в штаб- квартирі організації в Нью- Йорку, можуть набути пророчого змісту, якщо дипломатії не вдасться залагодити наслідки теракту, вчиненого палестинським камікадзе цими днями в Тель-Авіві. За останніми даними, від дій смертника загинуло дев’ять осіб і десятки отримали поранення. Відповідальність за скоєне взяли на себе дві терористичні організації — «Ісламський джихад» і «Бригади мучеників Аль-Акси». Незадовго до кривавої події Дан Гіллерман назвав «явним оголошенням війни» попередні заяви з антиізраїльським підтекстом з боку кількох близькосхідних країн, серед яких Іран та Сирія.
Новий теракт підірвав основу і без того проблематичного мирного процесу на Близькому Сході. Цього разу приводом для занепокоєння є розходження в реакції на теракт керівництва Палестинської автономії. Глава ПНА Махмуд Аббас засудив напад камікадзе і заявив, що вибухи, влаштовані терористами-смертниками, суперечать інтересам палестинців, повідомляє Рейтер. Натомість певною мірою шокувала заява речника радикального руху ХАМАС, який на початку року переміг на виборах до парламенту Автономії і сформував уряд. Самі Абу Зухрі, виправдовуючи теракт, назвав його «природним результатом безперервних злочинів ізраїльтян проти палестинців» і «частиною законного права палестинців на самооборону».
Залагодити ситуацію спробують члени так званого «квартету», до якого входять США, Росія, Європейський Союз та ООН — посередники з мирного врегулювання конфікту між Ізраїлем та Палестиною. Зустріч представників сторін призначена Генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном на 9 травня у Нью-Йорку. Керівник ООН закликав палестинську владу засудити атаки бойовиків-смертників. «Я сподіваюся, що президент Аббас зможе переконати палестинську владу в неохідності жорстко виступити проти дій смертника», — заявив він. У свою чергу США не вагаючись поклали відповідальність за теракт на палестинський уряд. Речник Білого дому Скотт Макклеллан назвав атаку «жалюгідним актом терору» і попередив, що «захист або спонсорування терактів представниками палестинського кабінету матиме найтяжчий ефект на відносини між Палестинською автономією та іншими країнами, які прагнуть миру на Близькому Сході». Високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики Хав’єр Солана закликав «усіх учасників запобігти будь-якому новому безглуздому витку насильства». Раніше США та ЄС призупинили фінансову допомогу уряду на чолі з ХАМАС, допоки той не відмовиться від насильства і не визнає державу Ізраїль.
Тим часом новообраний прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт розпочав консультації з приводу можливості військової відповіді на теракт, повідомляє Рейтер з посиланням на джерела в ізраїльському уряді. На цьому наполягають керівники силових відомств і пропонують включити до списку мішеней політичних лідерів ХАМАС. Більш стриману позицію займає міністерство закордонних справ Ізраїлю, яке попереджає силовиків про зрив дипломатичного і фінансового тиску на ХАМАС, аби переконати його змінити своє ставлення до Ізраїлю. Напередодні святкування іудеями Песаху минулого тижня ізраїльські військові здійснили повітряні рейди та низку інших операцій у секторі Газа, внаслідок яких загинуло 18 палестинців, повідомляє інформаційне агентство Блумберг. А вчора вранці ізраїльська авіація розбомбила в Газі будівлю, де, за підозрою, вироблялися ракети.