Коаліція устояла, бундесвер відправить солдатів до Афганістану
Учора німецький бундестаг проголосував за направлення німецьких військових частин до Афганістану, і одночасно висловив довіру урядові канцлера Герхарда Шредера. До речі, питання про довіру ставилося на голосування лише тричі за всю історію ФРН. Рішення було прийняте голосами 336 депутатів. Мінімальна кількість голосів, необхідна для вираження довіри уряду, — 334. А правляча коаліція мала у бундестазі 341 місце, але депутат від СДПГ напередодні голосування залишив фракцію, а група з восьми депутатів від зелених публічно заявила, що вони категорично проти рішення про направлення солдатів до Афганістану.
Шредер обіцяв надати США «беззастережну підтримку» у боротьбі з тероризмом. Шостого листопада він заявив на засіданні Ради Безпеки, що уряд збирається підготувати 3900 солдат для участі в афганській операції. Проблема, однак, полягала у тому, що канцлер не має права сам приймати подібні рішення.
По суті, канцлер жорстко поставив перед зеленими питання: або ви голосуєте і за мене, і за моє рішення, або взагалі йдете з уряду. У тому, що соціал-демократи нічого не втратять у разі призначення нових виборів, Шредер не вагався. Якби вибори відбулися цієї неділі, соціал-демократи, за даними соціологів, отримали б 41% голосів виборців (на 2% більше, ніж на останніх виборах, і на 3 4% більше,ніж можуть отримати їх основні суперники — християнські демократи). А зелені могли б і не подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Зате, напевно, до нового парламенту потрапили б ліберали. Побоюючись неприємних наслідків для своєї партії, група зелених, котра виступає проти війни, прийняла «соломонове» рішення: четверо депутатів проголосували «за велінням совісті», а інша четвірка, залишаючись при своїх переконаннях, все ж проголосувала за довіру канцлеру.
Герхард Шредер продемонстрував, що упевнений в собі та у правильності свого курсу. Він переконаний: на його боці більшість населення. Недаремно ж він у жовтні очолив рейтинг найпопулярніших німецьких політиків. Цю політичну битву він виграв. Хоч не виключено, що перемога може виявитися пірровою. Адже насправді, ставлення німців до війни не таке однозначне, як може здаватися, і, до того ж, постійно коливається.