Коротко / ПЛАНЕТА
Влада близнюків
Вчорашня відставка прем’єр-міністра Польщі Казимежа Марцинкевича відкрила шлях до цієї посади Ярославу Качиньському — раднику і брату-близнюку президента Польщі Леха Качиньського. Це пояснюється тим, що саме кандидатура Ярослава Качиньського висунута на пост голови уряду консервативною партією Право і справедливість. До слова, лідером цієї партії є Ярослав Качиньський, якому запропонували очолити уряд ще у жовтні минулого року, одразу після парламентських виборів. Тоді він відмовився, однак тепер заявив, що погодиться на цю посаду. Нинішній прем’єр Казимеж Марцинкевич склав повноваження учора і заявив при цьому, що має намір балотуватися на пост мера в листопаді цього року. У польській пресі пояснюють відставку Марцинкевича тим, що він не міг ужитися з лідером партії Право і справедливість. Об’єктом суперечки був зокрема міністр фінансів Павел Войцеховський. Між тим багато оглядачів розглядають політичні події в Польщі як свого роду прецедент. Хоча голосування в польському парламенті ще не відбулося, цілком iмовірно, що пост глави держави і уряду в Польщі будуть обіймати брати-близнюки Лех і Ярослав Качиньський. А це буде перший випадок у історії Європи, коли близнюки досягнуть такого політичного успіху. Польські оглядачі вважають, що зміни в уряді Ярослава Качиньського будуть косметичними і торкатимуться однієї посади. Павла Войцеховського на посту міністра фінансів замінить нинішній віце-прем’єр Станіслав Клуза. Майбутній прем’єр оголосив, що він продовжуватиме курс нинішнього уряду. За словами Ярослава Качиньського, зміна прем’єра не несе ніякої загрози фінансам країни та бюджету.
Німецький експерт: Захід відвернеться від України
Створення коаліції між Партією регіонів, Соцпартією та комуністами серйозно шкодить іміджу України на Заході. Так вважає професор Кельнського університету, політолог Ґерхард Сімон, повідомляє «Радіо Свобода». «Все це (створення «біло-блакитної» коаліції) серйозно шкодить іміджу України на Заході й, зокрема, в Німеччині. Адже з Україною не можна робити політику, яка базується на домовленостях, щоі сягають у майбутнє», — сказав він. «Українська політика продемонструвала свою крайню непередбачуваність. Крім того, напрошується висновок, що українські політики думають передусім про себе й про владу, а не про країну й не про політичну програму. Саме так можна інтерпретувати й витівку Мороза, для якого, вірогідно, головним було саме дістатися до влади», — додав політолог. За його словами, деякі події в українському парламенті «справді нагадують театр, справжній цирк, і це дуже шкодить іміджу країни». «Україна користувалася великою симпатією після помаранчево» революції. В Європі та у світі на неї стали дивитися значно краще, ніж раніше. Але поступово вона почала втрачати такий капітал. І Україна знову повернулася туди, де вона перебувала на початку цього століття. Складається враження, що все знову розпочинається спочатку», — сказав Сімон. На думку політолога, у ситуації, що склалася, «Нашій Україні» краще залишатися в опозиції «й спробувати заснувати в Україні новий потужний демократичний рух». Водночас він зазначив, що навряд чи Блок Юлії Тимошенко колись співпрацюватиме з Партією регіонів. «Що ж стосується «Нашої України», то утворення коаліції з регіоналами означатиме для неї її кінець як політичної сили. Але водночас це сприятиме зміцненню позиції БЮТ. На мою думку, Юлія Тимошенко стане успішним опозиційним політиком», — сказав Сімон. Він також зазначив, що існує шанс, що коаліція у складі Партія регіонів — КПУ — СПУ розвалиться. «У Верховній Раді вона не матиме стабільної більшості, оскільки частина соціалістів може не підтримати такої коаліції. Я не знаю, як соціалісти, які колись стояли на боці помаранчевої революції, у практичних питаннях співпрацюватимуть з Партією регіонів. Я сумніваюся в тому, що Мороз зможе тривалий час тримати ситуацію під контролем», — сказав політолог.
Буша просять не поспішати з прийомом Росії до СОТ
Представники американського бізнесу закликали президента США Джорджа Буша відкласти вступ Росії до Світової організації торгівлі (СОТ), поки Москва «не продемонструє, що вона буде надійним партнером у світовій торговій спільноті», повідомляє The Financial Times. Лист президенту США підписали 16 організацій, які представляють інтереси бізнесу, в тому числі Chamber of Commerce, Emergency Committee for American Trade. У числі проблем, які викликають їхню занепокоєність, вони назвали необхідність зміцнення Росією заходів щодо захисту інтелектуальної власності, зняття технічних бар’єрів для ввезення американської сільгосппродукції. Групи, які представляють американський бізнес, хотіли б також поступового зняття обмежень для іноземних інвестицій у банківському секторі та страхуванні.
США не виключають воєнної акції проти КНДР
США можуть вдатися до воєнної акції проти КНДР у разi, якщо Північна Корея загрожуватиме безпеці США, в тому числі передаючи ядерні матеріали терористам або іншим державам, заявив голова сенатського комітету iз закордонних справ, сенатор-республіканець Річард Лугар. «Існує ймовірність, що це серйозно розглядатиметься», — заявив Р. Лугар в ефірі телекомпанії Ей-Бі-Сі, відповідаючи на запитання ведучого про те, чи будуть США готові піти на воєнні дії проти КНДР, якщо Північна Корея виступить із загрозою передати свої ядерні матеріали терористам, наприклад, «Аль-Каїді» або комусь іще. Говорячи про перспективи шестисторонніх переговорів щодо КНДР, сенатор підкреслив важливість того, щоб вони увінчалися успіхом і зупинили ядерну програму КНДР. В іншому разi в Азії може початися гонка ядерних озброєнь, і Японія, а також Південна Корея захочуть обзавестися власною ядерною зброєю, застеріг Р. Лугар. «Не тільки японці, але також і південні корейці можуть вирішити, що їм потрібна ядерна програма», — сказав голова сенатського комітету.
Папа Римський критикує іспанські реформи
Папа Бенедикт XVI завершив свій короткий візит до Іспанії, в ході якого він у непрямій формі висловив незгоду з ліберальними реформами, які проводить соціалістичний уряд Іспанії. Він утримувався від відкритої критики, однак постійно говорив про красу непорушного шлюбу між чоловіком і жінкою та про небезпеку надмірної свободи. Іспанські соціалісти легалізували одностатеві шлюби, лібералізували закон про розлучення та збираються покінчити з привілеями, якими володіє католицька церква. Ватикан виступає проти цих реформ, проте згідно з опитуванням громадської думки вони користуються широкою підтримкою в Іспанії, яка дедалі більше секуляризується.
У Мексиці вибухнув поствиборний скандал
Прихильники кандидата в президенти Мексики від лівоцентристської Революційно-демократичної партії Лопеса Обрадора звернулися до Федерального виборчого інституту з вимогою провести повний перерахунок бюлетенів. На виборах у президенти Мексики перемогу отримав кандидат від правлячої консервативної Партії національної дії Феліпе Кальдерон, який випередив опозиціонера на 257 тисяч голосів виборців, або 0,64%. Прихильники. Обрадора стверджують, що вони виявили порушення на більшій частині виборчих дільниць. У них є свідчення очевидців та відеозаписи, що залучені до офіційного запиту. Представники Революційно-демократичної партії зазначають, що їхній кандидат «втратив» 244 тисячі голосів виборців, які не були враховані після оголошення офіційних підсумків виборів. Якщо прихильникам Обрадора відмовлять у перерахунку бюлетенів, то вони збираються звернутися до Верховного суду Мексики, який у свою чергу передасть цю справу на розгляд Федеральному виборчому трибуналу, який до 6 вересня має винести вердикт про законність результатів виборів.
Випуск газети №:
№111, (2006)Рубрика
День Планети