Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

18 березня, 00:00

Гавел і Валенса — за білоруську опозицію

Колишні президенти Чехії та Польщі Вацлав Гавел і Лех Валенса виступили зі спільним закликом підтримати опозиційного кандидата на посаду президента Білорусі Олександра Мілінкевича. У статті, опублікованій у празькій газеті «Млада фронта днес», вони зазначають, що О. Мілінкевич «безумовно, гідний міжнародної підтримки, і його варто вважати демократичним представником Білорусі». Колишні президенти порівнюють режим президента Олександра Лукашенка з комуністичними режимами східноєвропейських країн 1970-х років. Зазначається, що «становище може здатися безнадійним, оскільки пан Лукашенко повністю контролює громадське життя, економіку і ЗМІ». Колишні президенти закликають звернути увагу на демонстрації противників О. Лукашенка, які хочуть жити «у вільній демократичній країні», де б дотримувалися права людини.

розщедрився на подарунки

Туркменбаші

Президент Туркменiстану Сапармурат Ніязов розпорядився вручити від свого імені грошові подарунки всім жінкам країни з нагоди Дня жінок і свята Новруз, яке щорічно відзначають у республіці 20—22 березня. Як зазначається в постанові глави держави, опублікованій у місцевих ЗМІ, подарунки в розмірі 200 тисяч манатів (близько 40 доларів) буде вручено всім без винятку жінкам незалежно від віку, що працюють на підприємствах всіх форм власності, одержують пенсії і державні допомоги, студенткам, школяркам і вихованкам дитячих дошкільних установ.

Французькі студенти перейшли в наступ

Понад 250 тисяч французьких студентів вийшли на вулиці міст країни, щоб висловити невдоволення новим трудовим законодавством. У багатьох містах протести переросли на безпорядки. Найсерйозніші зіткнення сталися в Парижі, де спецпідрозділи поліції стріляли по студентах гумовими кулями й пускали сльозогінний газ. Всього акції протесту пройшли більш ніж у 80 містах Франції. Обурення викликало положення закону, відповідно до якого люди, що не досягли 26 років, при вступі на роботу укладають контракт терміном на два роки, однак у роботодавця зберігається можливість у будь-який момент розірвати трудову угоду без пояснення причин. Студентські організації побоюються того, що новий закон завдасть важкого удару по стабільності зайнятості в країні, в якій і без того роботи не мають понад 20% усіх громадян у віці від 18 до 25 років, повідомляє Бі-Бі-Сі. Сьогодні профспілки закликали вийти на вулиці мільйон осіб.

«Вісімка» за атомну енергетику

Глави енергетичних відомств країн «вісімки» називають ядерну енергетику неминучою перспективою для світової економіки. Про це заявив за підсумками зустрічі міністрів енергетики великої вісімки міністр промисловості та енергетики Росії Віктор Христенко. Російського колегу підтримав міністр енергетики США Семюель Бодман, який поклав «великі надії на масштабне відродження атомної енергетики, яке, як уявляється, спостерігається в усьому світі». На думку Христенка «не існує ніякого антагонізму між розвитком енергетики і збереженням безпечних умов довкілля». Більше того, завдяки атомній енергетиці можна буде вирішити проблеми, пов’язані зі шкідливими викидами газу в атмосферу, підтримав його міністр торгівлі та промисловості Великобританії Алан Джонсон. Екологи з організації «Грінпіс» заявляють про небезпеку атомної енергії і закликають «вісімку» використати відновлювані джерела енергії. «Атомна енергетика є економічно невигідною, соціально неприйнятною і екологічно небезпечною», — заявляють захисники природи.

Захід приваблює, але вже менше

Кількість людей, які шукають притулку в промислово розвинених країнах Заходу, за останні п’ять років скоротилася вдвічі, стверджує Управління верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ), повідомляє Бі-Бі-Сі. В цілому уряди 50 відносно благополучних держав отримали в минулому році на 15% менше таких клопотань, аніж роком раніше. Частково ця тенденція пояснюється закінченням збройних конфліктів у багатьох регіонах, у тому числі в колишній Югославії. Проте істотним фактором стало і те, що розвинені держави останнім часом посилюють свої міграційні законодавства. При цьому, підкреслюється в доповіді Управління ООН, більшість біженців у світі як і раніше осідають у країнах, що розвиваються, і першість у цій області належить Пакистану, Ірану та Танзанії. Головним напрямом для біженців, тим часом, була в минулому році Франція, на другому місці знаходяться Сполучені Штати, потім Велика Британія та Німеччина. Найбільше біженців у минулому році, за даними ООН, прийшло з Сербії та Чорногорії (включаючи Косово) та Росії (включаючи Чечню). Найрізкіше зростання числа біженців у минулому році спостерігалося з Іраку та Гаїті — на 27%.

Двері ЄС можуть закритися

Європейський парламент закликав Єврокомісію внести до кінця 2006 року пропозицію про остаточні кордони блоку. Парламентарії закликали виконавчий орган ЄС до грудня приблизно визначити принципи, на яких стоїть спроможність блоку приймати нових членів, «включаючи його географічні кордони». Спроможність ЄС приймати нових членів вийшла на перший план у минулому році перед початком переговорів про вступ у блок Туреччини. Тоді скептики заявили, що ця переважно мусульманська держава дуже велика й дуже бідна, щоб бути частиною об’єднаної Європи. У резолюції також говориться, що країнам, які блок не може прийняти, можна запропонувати «близькі багатосторонні відносини з ЄС». Це також може стати першим кроком відносно країн, яким ЄС уже запропонував у перспективі членство.

У Киргизстані не виключають заворушень

Відомий в Киргизстані вчений-соціолог Кусеїн Ісаєв не виключає можливості виступу деструктивних сил у республіці в день святкування першої річниці березневої революції. «У Киргизстані є політичні сили, які спробують нанести удар по новій владі 24 березня — у день святкування річниці революції», — заявив він в інтерв’ю киргизській газеті «Аалам». К. Ісаєв вважає, що сили, які виступають як протидія існуючій владі, є «акаєвцями, які останні 14 років збагачувалися за рахунок народу». «Але розум народу переможе, а спроби тих, хто хоче вчинити заворушення, зустрінуть гідну відсіч», — сказав К. Ісаєв.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати