Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

08 лютого, 00:00

Буш хоче збільшити військові витрати

Президент США Джордж Буш запропонував проект бюджету на 2007 фінансовий рік, який передбачає збільшення витрат на оборону і зменшення — на соціальні програми, повідомляє Бі-Бі Сі.Згідно з документом, витрати оборонного відомства повинні вирости на 6,9% і становитимуть 439,3 млрд. доларів. Для скорочення бюджетного дефіциту, який у наступному фінансовому році повинен досягнути рекордного рівня у 423 млрд. доларів, Буш збирається протягом найближчих п’яти років скоротити фінансування програми медичного обслуговування для малозабезпечених, літніх і непрацездатних американців. Постраждають також сфери освіти, правосуддя та транспорту. Аналітики не виключають, що пропозиції президентської адміністрації зі скорочення соціальних витрат можуть не знайти підтримки у конгресменів — особливо на тлі виборів, призначених на листопад цього року.

Представників США й Євросоюзу не пустили до Білорусі

Білоруська влада відмовила у в’їзних візах генеральному директору з зовнішніх і військово-політичних зв’язків ЄС Роберту Куперу і помічнику держсекретаря США зі справ Європи Дену Фріду, які мали намір обговорити з керівництвом країни майбутні президентські вибори. За повідомленням Держдепартаменту Сполучених Штатів, ЄС і США виступили зі спільною ініціативою організувати в Мінську зустріч на вищому рівні, щоб виразити уряду Білорусі свою стурбованість процесами, що відбуваються в країні напередодні виборів 19 березня. США й ЄС розчаровані рішенням білоруської влади знехтувати можливістю вступити у відкритий і щирий діалог із міжнародним співтовариством, підкреслюється в прес-релізі американського держдепартаменту. «Ми ще раз підкреслюємо, що ані Євросоюз, ані США не збираються ізолювати Білорусь. Ми готові простягнути руку Білорусі та її народу. Ми закликаємо білоруську владу діяти в інтересах своєї країни і свого населення», — підкреслили в Держдепартаменті США.

Парламент Грузії вирішує питання про миротворців

Грузинський парламент учора розпочав слухання питання про перебування російських миротворчих сил у самопроголошеній республіці Південна Осетія, повідомляє Бі-Бі-Сі. Парламентарії попереджали, що анулюють мандат миротворців, якщо грузинський уряд не продемонструє, що за їхньої допомоги досягли значного прогресу в мирному процесі. Багато грузинських депутатів вимагають виведення військ, кажучи, що Росія не займає нейтральної позиції. Їх дивує, чому російські силовики обіймають високі посади в ієрархії Південної Осетії. Депутати також стверджують, що мають відомості про те, що миротворці допомагають бойовикам. У понеділок спікер парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе заявила, що «не бачить конкретних кроків у діях російських миротворчих сил у зоні південноосетинського конфлікту, які дозволили б позитивно оцінити їхню діяльність». Південна Осетія звинуватила грузинський уряд у намірі розпочати війну. Росія попереджає, якщо її війська будуть змушені покинути район, уникнути конфлікту буде непросто.

ГУАМ може незабаром стати організацією

Рішення про перетворення ГУАМ (неформальне об’єднання Грузії, України, Азербайджану та Молдови) в повноцінну міжнародну організацію може бути прийняте на саміті об’єднання в Києві в першій половині цього року, заявив заступник міністра закордонних справ України Андрій Веселовський. Він підкреслив, що для прийняття такого рішення необхідно провести масштабну законодавчу, технічну й організаційну роботу. За словами Веселовського, експерти чотирьох країн у зв’язку з цим постійно узгоджують ці питання в економічній, енергетичній сфері, сфері внутрішніх справ і кордонів держав. У нинішньому році в ГУАМ головує Україна, тому найвірогідніше саміт відбудеться в Києві. Андрій Веселовський також повідомив, що в кінці лютого відбудуться зустрічі заступників міністрів закордонних справ і з питань енергетики країн ГУАМ. Він підкреслив, що після створення на базі ГУАМ міжнародної організації дії її членів стануть більш передбачуваними. Заступник міністра, відзначивши відкритість об’єднання для інших країн, підкреслив, що ГУАМ насамперед повинно отримати статус міжнародної організації й продемонструвати свою ефективність. «Запрошувати в гості, коли ще не закінчили ремонт — недоцільно», — відзначив Веселовський. Він висловив думку, що в рамках ГУАМ Україна може ефективно співпрацювати в енергетичній сфері. Зокрема, на думку заступника міністра, Україна може забезпечити собі альтернативні шляхи поставок енергоресурсів із країн Середньої Азії. Рішення про перетворення ГУАМ в міжнародну регіональну організацію було прийняте на Кишинівському саміті в 2005 році.

Хлопчик чи дівчинка?

Японська принцеса Кіко чекає дитину. Якщо це буде хлопчик, то він може стати першим за 40 років спадкоємцем імператорського прізвища по чоловічій лінії. Як передає інформаційне агентство Кіодо із посиланням на джерела в палаці, Кіко, 39-річна дружина Акісіно, другого сина імператора Акіхіто, повинна народити восени. Зараз у них дві дочки. Останній хлопчик у правлячій сім’ї з’явився на світ у 1965 році, й це привело до того, що уряд — уперше за тисячолітню історію Японії — розглядає можливість приходу на трон імператриці. Прем’єр-міністр країни Дзюн’їтіро Коїдзумі закликав продовжити дебати про можливості успадкування «хризантемного трону» по жіночій лінії. Вже до червня він хоче представити парламенту переглянену версію відповідного закону від 1947 року. Якщо закон буде змінений, то в черзі на трон може з’явитися місце для чотирирічної дочки наслідної принцеси Масако, принцеси Аїко. Японська публіка підтримує зміни в законодавстві, хоч і не так активна, як раніше: за останніми опитуваннями, за це висловлюються 63% населення, тоді як рік тому — 81%.

Вчені виявили «загублений світ»

Вчені, що досліджували недоступні джунглі в Папуа — одній із віддалених провінцій Індонезії, відкрили десятки нових видів тварин, птахів і рослини. Один із керівників експедиції, яка тривала місяць, повідомив, що в тропічному лісі в горах Фойа вчені виявили диких тварин, які абсолютно не бояться людини. Крім того, зі слів вчених, вони виявили 20 нових видів жаб, чотири види метеликів і щонайменше п’ять нових типів пальм. Однією з найпримітніших знахідок вважається золотистий деревний кенгуру, вперше виявлений в Індонезії і який, як вважалося, перебуває на грані зникнення, а також новий вид птаха-медососа. Результати роботи експедиції спершу будуть опубліковані і пройдуть оцінку колег, перш ніж існування нових видів буде визнано офіційно. Цей процес може зайняти від шести місяців до кількох років.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати