Коротко / ПЛАНЕТА
Українців тримали в рабстві на Сахаліні
На Сахаліні затримано капітана промислового судна, на якому в рабських умовах працювали громадяни України. Як повідомила в п’ятницю агентству Інтерфакс старший помічник прокурора Сахалінської області Тетяна Кутузова, Корсаковська міська прокуратура порушила кримінальну справу за фактом використання рабської праці 25 громадян України. 17 грудня 2005 року органи державної морської інспекції затримали російське рибопромислове судно «Первореченськ», на якому перебувало без дозвільних документів понад 25 тонн краба, виловленого незаконним шляхом. При перевірці суднових документів було встановлено, що судном керував екіпаж у складі п’яти чоловік, а 25 громадян України, які були на борту, вважалися пасажирами. Тим часом, слідством встановлено, що їх було доставлено на «Первореченськ» на період із лютого по серпень 2005 року обманом, без підписання трудових договорів. При цьому їхня нелегка праця не оплачувалася. Працюючи в морі більше півроку, громадяни України насильно утримувалися капітаном, а за відмови виконувати роботу їм обмежували їжу та воду, відзначила співрозмовниця агентства. Хід розслідування кримінальної справи взято на особливий контроль прокурором Сахалінської області.
Ринковий статус — до Нового року
Із 30 грудня відносно України набере законної чинності статус країни з ринковою економікою, наданий Європейським Союзом. Це виходить із опублікованого вчора в офіційному журналі ЄС регламенту #2117/ 2005, згідно з яким Україна винесена зі списку країн із перехідною економікою в рамках антидемпінгового законодавства ЄС (політичне рішення про це було прийняте 1 грудня). Регламент набирає чинності з 30 грудня нинішнього року. У всіх антидемпінгових процедурах, які будуть ініційовані Європейською комісією на підставі заяв, поданих із 30 грудня, Україна буде вважатися країною з ринковою економікою. Прем’єр-міністр Юрій Єхануров учора повідомив: завершення всіх процедур, що необхіднi для надання нам статусу країни з ринковою економікою з боку США, планується з 23 січня 2006 року. За словами прем’єра, очікується, що США нададуть Україні такий статус 27 січня.
Маргелов: «СНД занапастили не революції»
Глава міжнародного комітету російської Ради Федерації Михайло Маргелов вважає, що СНД «наказало довго жити». За словами сенатора, Співдружність стала «аморфною організацією, без ознак будь-якої загальнозначущої нормативності». Маргелов нагадав, що СНД було створено для того, щоб колишні союзні республіки «розлучилися без великої крові». «Розлучення відбулося», — сказав сенатор, додавши, що зовсім не помаранчеві революції стали причиною розвалу СНД. Наразі, за словами Маргелова, настає час «практичної політики» щодо колишніх радянських республік. «СНД ще може існувати формально, але Співдружність не йде у жодне порівняння iз ШОС чи Єдиним економічним простором», — передає думку Маргелова РІА «Новости».
Учений-шахрай
Колеги відомого південнокорейського вченого Хван Ву Сока дійшли висновку про те, що результати 9 із 11 його експериментів зі стовбурними клітинами людини було навмисно підроблено. Тепер вченому загрожують дисциплінарні стягнення. Крім того, як заявила комісія Сеульського національного університету, перевірятимуть й інші його роботи з клонування клітин собак і людини. Цей скандал набув у Південній Кореї найширшого громадського резонансу, тому що Хван Ву Сока багато хто вважає національним героєм. З 2002 року лише від міністерства з науки і технологій він отримав грантів на суму 40 млн. доларів. У травні Хван Ву Сок опублікував статтю в авторитетному журналі «Сайенс», де заявляв, що досяг прориву в застосуванні нової технології вирощування стовбурних клітин своїх пацієнтів. Він заявляв, що результати його експериментів можуть сприяти пошуку ліків від цілого ряду захворювань, у тому числі діабету й хвороби Паркінсона.
Суперечки про «патріотизм»
Нижня палата Конгресу США проголосувала за те, що б продовжити термін дії тимчасового антитерористичного закону про патріотизм лише на один місяць, передає Бі-Бі-Сі. У середу верхня палата, сенат, висловилася за продовження цього закону на півроку. Тепер же це питання має обговорюватися в сенаті повторно. Термін дії деяких положень закону про патріотизм обмежений 31 грудня нинішнього року. Президент Джордж Буш, однак, хоче, щоб цей закон, що наділяє урядові служби розширеними повноваженнями в стеженні та отриманні інформації, став постійно діючим. Серед спірних статей закону — прослуховування телефонів, таємне отримання документів з лікарень і відомостей про взяті з бібліотек книжки.
Лукашенко починає кампанiю
У Центральну виборчу комісію Білорусі подано заяву про реєстрацію ініціативної групи з висунення Олександра Лукашенка кандидатом у президенти країни, повідомляє РІА «Новости». За даними комісії, до складу групи ввійшло 6 тисяч 212 чоловік, її керівником є глава адміністрації президента Віктор Шейман. Після реєстрації ініціативної групи особи, які ввійшли до її складу, розпочнуть збір підписів на підтримку Олександра Лукашенка. Відповідно до виборчого кодексу Білорусі кандидатом у президенти стає особа, в підтримку якої зібрано не менше 100 тисяч підписів виборців.
Суто казахське самогубство
Причиною смерті казахстанського опозиціонера, колишнього соратника президента Назарбаєва — Заманбека Нуркаділова офіційно оголошено самогубство. «Сьогодні, коли в нашому розпорядженні є висновки експертів, аналіз огляду місця пригоди, покази свідків, ми можемо з упевненістю сказати: причина загибелі Нуркаділова — самогубство», — заявив учора заступник начальника департаменту внутрішніх справ Алмати Марат Кожаєв. Нуркаділов загинув 12 листопада цього року. Його знайшли у власному будинку з двома пораненнями в груди й одним у голову. Вдова та адвокат покійного протестували проти версії про самогубство. Слідство оголосило, що Нуркаділов останнім часом вів усамітнене життя, завжди замикаючи двері. У момент виявлення тіла вхідні двері будинку були також замкненi на замок, а особисті ключі загиблого були знайденi всередині будинку. Жодних слідів проникнення на територію домоволодіння співробітники поліції не виявили. Нуркаділов у різні роки займав посади акіма (губернатора) Алмати й Алматинськой області, був головою Агентства з надзвичайних ситуацій, депутатом парламенту.
Випуск газети №:
№239, (2005)Рубрика
День Планети