Коротко / ПЛАНЕТА
Західноєвропейський Союз бажає успіхів
Україну з офіційним візитом відвідала делегація Асамблеї Західноєвропейського Союзу на чолі з президентом АЗЄС Стефом Горісом (на фото). Він повідомив, що прибув до Києва, не тільки щоб запросити українську делегацію взяти участь у пленарному засіданні Асамблеї, яке відбудеться наступного тижня в Парижі, але й хотів своїм візитом підкреслити, що «українське покликання — це європейське покликання». Він висловив надію на поглиблення співпраці України й об’єднаної Європи, в тому числі і Західноєвропейського Союзу. Говорячи про саміт Україна — ЄС, який відкривається, Стеф Горіс побажав, щоб «ці переговори були якомога успішнішими». Західноєвропейський Союз — регіональна міжнародна організація, встановлена відповідно до Паризької угоди 1954 року. Вона прагне підтримувати міжнародний мир і безпеку, тісно співпрацює з НАТО та ЄС. Серед напрямів роботи Західноєвропейського Союзу є зміцнення та забезпечення демократії, особистої й політичної свобод, конституційних традицій, поваги до закону.
Латвія передрікає «позитивні сигнали»
Прем’єр-міністри України та Латвії Юрій Єхануров та Айгарс Калвітіс учора у Києві висловили спільну зацікавленість у активізації економічного співробітництва між двома країнами. Юрій Єхануров висловився за те, щоб уряди двох країн сприяли розвитку бізнесу України та Латвії. Прем’єр також подякував Латвії за підтримку, яку вона надає євроінтеграційним прагненням України. Айгарс Калвітіс підкреслив, що латвійський уряд відчуває «свій обов’язок допомогти друзям, з якими маємо спільні історичні спогади». На його думку, з боку ЄС «дуже скоро надійдуть позитивні сигнали» щодо надання Україні статусу країни з ринковою економікою». Латвійський прем’єр також підкреслив, що його країна вітає прагнення України стати членом Світової організації торгівлі.
Канадський уряд іде у відставку
Уряд канадського прем’єр-міністра Пола Мартіна отримав вотум недовіри в парламенті. Три опозиційні партії Канади об’єдналися проти прем’єрської Ліберальної партії, яку було втягнуто в корупційний скандал. Прем’єр-міністр повинен оголосити про розпуск парламенту та дату наступних виборів. Очікується, що їх призначать на січень. Вотум недовіри підтримав 171 депутат, проти проголосували 133. Кабінет Пола Мартіна пробув при владі лише 17 місяців, проте не зміг розібратися з наслідками скандалу часів іще минулого ліберального уряду. В кінці 1990-х років тогочасний уряд лібералів заплатив 100 млн. канадських доларів (близько 85 млн. доларів США) iз громадських коштів рекламним агентствам, не отримавши навзаєм практично нічого. У країні в результаті зазвучали припущення про те, що чиновники кабінету могли отримувати винагороду за пiдписання цих контрактів. Пол Мартін відношення до цього скандалу не має, проте опозиція заявляє, що в нього немає морального права керувати країною.
Конгресмен зізнався в хабарництві
Член палати представників Конгресу США від Республіканської партії Ренді Каннінгем, виступаючи в окружному суді Сан-Дієго, визнав себе винним із висунених проти нього обвинувачень у несплаті податків й отриманні хабара. Пізніше конгресмен оголосив про свою відставку. Йому загрожує до 10 років ув’язнення та штраф у 350 тисяч доларів. Каннінгем зiзнався, що брав хабара чеками, готівкою, килимами, предметами антикваріату, меблями, оплатою відпочинку на курортах і членства в дорогому яхт-клубі на загальну суму майже 2,5 мільйони доларів. В обмін на такі «подарунки» він допомагав кільком компаніям отримати вигідні військові контракти від Пентагону. Колишній військовий льотчик і ветеран в’єтнамської війни Каннінгем був членом Конгресу США від Каліфорнії понад 15 років. Він очолював у палаті представників підкомітет із питань тероризму та розвідки.
Силовики «не знали про плани нападу на Беслан»
Комісія парламенту Північної Осетії дійшла висновку, що силовики не знали заздалегідь про підготовку нападу бойовиків на школу в Беслані у вересні 2004 року. «Робота правоохоронних органів повинна бути визнана незадовільною, і мають бути зроблені висновки організаційного характеру», — наводить слова голови комісії Станіслава Кесаєва РІА «Новости». Комісія північноосетинського парламенту встановила, що під час штурму будівлі школи застосовувалися вогнемети, гранатомети й танки. Протягом декількох тижнів після трагедії влада заперечувала сам факт застосування вогнеметів при штурмі. Дехто з батьків жертв Беслана вважає, що їхні діти загинули внаслідок дій спецназу. У доповіді зазначається також, що різні силові структури надали суперечливі дані про свої дії під час штурму. За місяць має бути оприлюднено звіт ще однієї парламентської комісії з розслідування подій у Беслані — федеральної, яку очолює віце-спікер Ради Федерації Олександр Торшин.
Паризькі готелі заплатять штраф
Шість фешенебельних готелів Парижа заплатять понад 700 млн. євро штрафу за цінову змову. За рішенням французької Ради по конкуренції готелі «Брістоль», «Крійон», «Георг V», «Меріс», «Плаза-Атене» і «Рітц» буде покарано за обмін інформацією про свою тарифну політику та послуги з метою «порушення нормальної конкуренції». Рада вважає, що ринок паризьких готелів є «олігополістичним», i обмін комерційною інформацією завдає шкоди чесній конкуренції, повідомляє газета Liberation. Найбільший скандал із приводу цінової змови в новітній історії стосувався двох авторитетних аукціонних домів — Sotheby’s і Christie’s. У 2001 році колишнього президента аукціонного дому Sotheby’s Альфреда Таубмена було засуджено за це шахрайство: аукціонні доми встановлювали ціни на свої послуги за попереднім договором, тобто фактично уникаючи конкуренції.
Цунамі — в Перській затоці?
Цунамі й тайфуни можуть виникнути й у Перській затоці, вважає американський вчений-геолог Бенджамін Джордан, який працює в університеті Арабських Еміратів у місті Ель-Айн. Він зазначає, що «в Перській затоці існує ймовірність виникнення цунамі й тайфунів, але вони не можуть бути потужними, оскільки затока неглибока та розташована на відстані від Iндійського океану». Але ризик треба враховувати при освоєнні та розвитку прибережної смуги, при будівництві готелів і житла. Вчений вважає за необхідне зведення тут хвилезахисних споруд, висадку пальмових і мангрових гаїв, а також створення системи раннього попередження про стихійні лиха на морі. Дослідження, проведені Міжнародним екологічним центром, довели, що мангрові ліси можуть знизити наслідки цунамі на 90%, захистити береги, захистити коралові рифи та дно від руйнування. Мангр — єдиний вид дерев, що здатний зростати в солоній воді.
Випуск газети №:
№221, (2005)Рубрика
День Планети