Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

13 серпня, 00:00

П’ять років трагедії «Курська»

По всій Росії вчора пройшли церемонії пам’яті екіпажу атомного підводного човна «Курськ», який зазнав катастрофи рівно п’ять років тому. Всі 118 моряків-підводників загинули після того як атомохід ліг на дно Баренцового моря внаслідок вибуху в торпедному відсіку. Рятувальникам не вдалося визволити 23-х моряків, які залишилися живими після вибуху. Президента Росії Володимира Путіна різко критикували через те, що звернення по іноземну допомогу прозвучало запізно. Урядове розслідування обставин катастрофи прямо не назвало винних. Військові прокурори закрили цю справу в липні 2002 року, заявивши, що після вибуху торпеди шансів на порятунок не було в жодного з моряків. Порятунок російського батискафа, що потрапив минулого тижня в підводний полон на Далекому Сході, в черговий раз нагадало про сумні події п’ятирічної давності.

Квасневський вимагає розібратися...

Президент Польщі Олександр Квасневський звернувся до російського президента Володимира Путіна з проханням знайти та покарати винних у побитті польських дипломатів і журналіста в Москві. Квасневський вимагає від російської влади захистити від насильства всіх поляків, які проживають чи перебувають із візитом на території Росії. Він також висловив упевненість, що Росія не зацікавлена в тому «щоб відносини з Польщею холоднішали». «Вірю, що переважна більшість російського суспільства вважає: те, що сталося, гідне осуду», — говориться в заяві президента. Зі свого боку Квасневський пообіцяв зробити все, щоб «відносини між державами та народами розвивалися в дусі добросусідської співпраці». Останнім часом на громадян Польщі в Москві було скоєно вже три напади. В четвер у підземному переході на Кутузовському проспекті біля готелю «Україна» було побито журналіста відомого польського видання Rzeczpospolitа Павло Решка. Побиття поляків могло стати відповіддю на нещодавній напад у Польщі на російських підлітків.

... А російські поляки натякають на «треті сили»

Польща та Росія не має іншого шляху, крім дружби, сказав у інтерв’ю РІА «Новости» президент Польського клубу Росії Валерій Владиславський. «Усе це дуже неприємно, але ми розцінюємо те, що відбувається, як дії кримінальних злочинців чи провокаторів», — сказав Владиславський. На думку співрозмовника агентства, «є треті сили, які зацікавлені в порушенні відносин між Польщею та Росією та які прагнуть зруйнувати дружбу між нашими народами». За словами Владиславського, польський клуб на Арбаті працює в нормальному режимі. Польський клуб Росії є громадською неурядовою організацією, що об’єднує поляків, які проживають у Росії.

Революція дружбі не перешкода

Посол України в Білорусі Петро Шаповал упевнений, що відносини двох країн розвиватимуться, попри українську помаранчеву революцію. Зустрічаючись у Мінську з головою Ради республіки Національних зборів Білорусі Геннадієм Новицьким із нагоди закінчення своєї дипломатичної місії в країні, П. Шаповал заявив: «Відносини Білорусі й України, попри помаранчеву революцію, розвиватимуться як між братськими народами. Найближчі народи — це білоруси й українці, й всі це знають». «Білорусь сприйняла те, що відбулося півроку тому в Україні, як вибір українського народу, і ми вдячні Білорусі за це», — зазначив посол. «Не сумніваюся, що історія поверне наші відносини в бік зближення та взаємовигідної співпраці», — сказав голова Ради республіки. Обидві сторони із задоволенням відзначили постійно зростаючий товарообіг у торгівлі двох країн, повідомляє Інтерфакс.

Літака-розвідника «вкрали на металолом»

Менше години знадобилося жителям Іраку, щоб потягнути з місця падіння розвідувальний безпілотний літак США. Як повідомило американське командування, в ніч на п’ятницю розвідувальний літак здійснював політ над Мосулом, коли апарат через невідому причину впав на вулиці міста. На місце події було негайно вислано загін солдатів США. Загін отримав завдання пересвідчитися у збереженні американської власності, а також з’ясувати, чи не постраждали під час падіння літака цивільні особи. Проте, коли менш аніж через годину американські морські піхотинці з’явилися на місці, вони так і не змогли виявити літальний апарат. У повідомленні командування зазначається, що літак потягли місцеві жителі.

На Ірландію подали в суд

Три ірландки звернулися до Європейського суду з прав людини з приводу законів про аборти в їхній країні, передає Бі-Бі-Сі. Ірландська асоціація з планування сім’ї підтримує позивачок, кожній із яких минулого року довелося їхати до Сполученого Королівства, щоб зробити аборт. За підрахунками асоціації, близько шести тисяч ірландських жінок щорічно відвідують Британію з аналогічною метою. За законами Ірландії аборт можливий лише в тому випадку, якщо без нього життю матері загрожує небезпека. Кампанія за легалізацію абортів зазнає жорсткої критики з боку противників переривання вагітності, яких в Ірландії, де величезний вплив має католицька церква, чимало.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати