Коротко / ПЛАНЕТА
Вибух автомобіля в Чечні: понад 10 загиблих
Учора неподалік селища Знаменське Надтеречного району Чечні був підірваний міліцейський «УАЗ». Загинули не менше 10 осіб. Агентство «Інтерфакс» із посиланням на МВС Чечні передало, що загинули 12 осіб, а ІТАР-ТАРС повідомило, що вбито 13 міліціонерів і кілька місцевих жителів. За словами очевидців, вибуху передував обстріл. ІТАР-ТАРС передало, що міліцейську машину обстріляли бойовики, загинула одна людина. Після цього туди під’їхали співробітники райвідділу міліції, і в цю мить прогримів вибух. До Знаменського вирушили президент Чечні Алу Алханов і прем’єр-міністр республіки Сергій Абрамов. У травні 2003 року внаслідок вибуху вантажівки, начиненої вибухівкою, поряд із будівлею місцевої адміністрації в Знаменському загинули щонайменше 52 особи.
Солана: не можна почивати на лаврах
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявляє про те, що шлях України до Європейського Союзу є впевненим і послідовним. Таку позицію глава українського уряду оголосив учора в Києві під час зустрічі з верховним комісаром ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єром Соланою. За її словами, у ході розмови сторони обговорили стан співпраці України та ЄС, реалізацію Плану дій, «окреслили впевнені й ефективні кроки» у зовнішній і внутрішній політиці України. Х. Солана назвав цю зустріч «дуже продуктивною», що «допоможе підготуватися до майбутнього саміту Україна- ЄС, запланованого на жовтень 2005 року». «Цей саміт матиме хороші результати», — запевнив він. Разом із тим, застеріг, що «не можна почивати на лаврах». «Ми продовжуємо працювати, просуватися вперед у виконанні Плану дій», — зазначив він, додавши, що саме в цьому полягає прагнення України стати членом ЄС.
Серед цілей візиту Ющенка — японська пасіка
Учора Президент України Віктор Ющенко розпочав офіційний візит до Японії, який триватиме до неділі, 24 липня. У Японії Віктор Ющенко проведе зустріч із прем’єр-міністром країни Дзюн’їтіро Коїдзумі, отримає аудієнцію в імператора Акіхіто, а також підпише Спільну заяву України та Японії, в якій визначаються основні напрями співпраці двох країн. Як повідомили у відділі інформації японського зовнішньополітичного відомства, під час розмов обговорюватимуть процес ядерного роззброєння та контроль над озброєнням, роль України в економічному відновленні Іраку та співпрацю на рівні міжнародних організацій, у тому числі на рівні ООН. Він також відвідає всесвітню виставку ЕКСПО-2005 в місті Нагоя і Хіросіму напередодні 60-ї річниці атомного бомбардування. Крім того, український Президент висловив бажання оглянути японську пасіку. У поїздці главу української держави супроводжує дружина Катерина Ющенко.
До Придністров’я можуть вирушити наші миротворці
Україна розглядає можливість введення своїх миротворців у невизнану Придністровську Молдавську Республіку. Про це журналістам повідомив посол Міністерства закордонних справ з особливих доручень Дмитро Ткач, повідомляють «Українські Новини». «Зараз реально відпрацьовується варіант, щоб українські миротворці туди ввійшли», — сказав Ткач. Він припустив, що в такому випадку відповідно може зменшитися кількість російських миротворців у регіоні. Ткач пояснив, що проблема з виведенням російських миротворців полягає в тому, що більшість із них охороняють склади боєприпасів. Водночас керівництво Придністров’я заявляє, що може не допустити вивозу боєприпасів, поки остаточно не буде врегульований статус Придністров’я. Ткач повідомив, що лідер Придністров’я Ігор Смірнов уже погодився на знищення тих боєприпасів, які дуже старі, щоб їх вивозити. Посол уточнив, що серед боєприпасів, розташованих у Придністров’ї, є такі, які були вироблені ще в 1932—1934 рр. Посол також повідомив, що після переговорів із керівництвом Румунії, ця країна також схвалила український план з улагодження конфлікту між Молдовою та Придністров’ям.
Марш в Ізраїлі перетворюється на протистояння
Тисячі ортодоксальних євреїв пообіцяли продовжити свою акцію протесту на півдні країни, в ході якої вони виступають проти ізраїльського відходу з сектора Газа. Учасники мітингу провели ніч на вівторок у полі біля міста Нетівота на півдні Ізраїлю, початкової точки запланованого маршу, який був оголошений владою незаконним. На місце подій скликали 20 тисяч співробітників сил безпеки Ізраїлю, які блокують активістам дорогу до сектора Газа. За словами представників організацій ізраїльських поселенців, поліція не давала автобусам, заповненим протестуючими, під’їхати до місця старту маршу. Бі-Бі-Сі повідомляє, що ситуація може вилитися в серйозне протистояння між поселенцями-активістами й урядом країни. Він вважає, що це протистояння може затягнутися на кілька тижнів, якщо противники відходу з Газа не захочуть поступатися та намагатимуться проникнути на території належних евакуації поселень через поліцейські кордони. Відповідно до плану, прийнятого ізраїльською владою, всі ізраїльські війська та поселенці повинні повністю покинути сектор Газа та чотири поселення в північній частині Західного берега. Операцію з виведення військ планується розпочати 17 серпня.
Шеварднадзе призначили депутатську пенсію
Міністерство охорони здоров’я та соціального захисту Грузії призначило екс-президенту країни Едуарду Шеварднадзе депутатську пенсію в розмірі 750 лари (410 доларів США). Як сказав журналістам керівник Пенсійного фонду Заза Сіорідзе, Е. Шеварднадзе досі не призначалася пенсія через те, що він не надав необхідних документів, проте, зараз відповідні документи надійшли, і він зможе отримати пенсію, як колишній голова парламенту. Е. Шеварднадзе у свою чергу заявив журналістам, що призначеної пенсії йому не вистачить навіть на сплату щомісячних комунальних послуг. «Я сподіваюся найближчим часом опублікувати свої мемуари, а завдяки гонорарам за книжку я зможу не лише сплачувати комунальні послуги, а й зможу допомогти найбільш знедоленим людям у Грузії», — сказав колишній глава Грузії.
Сумки пасажирів — під контроль
Керівники служби безпеки вашингтонського метрополітену розглядають можливість введення системи вибіркового огляду сумок пасажирів у рамках кампанії із запобігання терактам, на зразок лондонських. «План введення огляду в метро поки що перебуває в стадії вивчення, оскільки заздалегідь повинні бути розроблені відповідні юридичні нормативи, що не суперечили б праву на приватне життя», — повідомив прес-секретар метрополітену Стівен Таубенкібель. Окрім того, навіть вибіркові перевірки сумок пасажирів можуть стати непростим завданням, оскільки на 86-ти станціях столичного метро курсують близько 900 поїздів. За даними опитувань, проведених спільно з американською телекомпанією Сі-Ен-Ен й інститутом Геллапа, дві третини опитаних погодилися з пропозицією встановити металодетектори на входах до автобусів, вагонів метро та залізничних поїздів.
Дороги сепаратистів ведуть до Сухумі
На зустрічі президентів Абхазії, Південної Осетії та Придністров’я, яка повинна відбутися наприкінці липня в Сухумі, не планується укладення договору про військову співпрацю. «У цьому немає необхідності. Між нами вже існують механізми надання необхідної допомоги в разі виникнення воєнної загрози», — повідомив Інтерфаксу міністр закордонних справ Абхазії Сергій Шамба. Він зазначив, що між цими невизнаними республіками різностороння співпраця існує вже багато років. «І час від часу проводяться зустрічі керівників або міністрів закордонних справ для координації спільних дій», — сказав С. Шамба.
Випуск газети №:
№128, (2005)Рубрика
День Планети