Коротко / ПЛАНЕТА
Буша закликали сильніше підтримувати Україну
Колишні державні секретарі США Мадлен Олбрайт, Генрі Кіссінджер і Джеймс Бейкер закликають владу США сприяти вступу України до Європейського Союзу і НАТО. Про це сказано в заяві, підписаній ними. Заяву також підписали колишні радники з національної безпеки США Збігнєв Бжезінський і Брент Скаукрофт, колишній міністр оборони США Френк Карлуччі, а також директор Центру стратегічних і міжнародних досліджень, колишній заступник міністра оборони США Джон Гемр. Ті, хто підписався під заявою, закликають США вже до кінця 2005 року, в переддень виборів до Верховної Ради в березні 2006 р., здійснити ряд заходів щодо європейської та євроатлантичної інтеграції України. По-перше, згідно з текстом, США потрібно натиснути на ЄС з метою домогтися від Євросоюзу однозначного підтвердження можливості членства України в ЄС. По-друге, ті, хто підписався, закликають уже зараз розробити План членства України в НАТО в разі вільних виборів до ВР 2006 року. По-третє, в заяві вказано на необхідність для США підтримувати посилення об’єднання ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова). Ті, хто підписався, також закликають уряд США підтримувати розвиток стабільних і конструктивних відносин між Україною та Росією. США повинні, на думку тих, хто підписав заяву, допомогти Україні отримати більшу енергетичну незалежність. У заяві також міститься заклик скасувати щодо України поправку Джексона — Веніка до Торговельного акту США, яка забороняє надання «особливо привілейованого» статусу в економічній співпраці.
Порошенко: документи щодо ЄЕП відповідають Конституції
Секретар Ради національної безпеки та оборони України Петро Порошенко не бачить підстав для подачі до Конституційного Суду подання про конституційність угод, підписаних країною в рамках формування ЄЕП між Україною, Росією, Білоруссю та Казахстаном. «Що має бути предметом розгляду в суді? Остаточний текст узгодженого документа. А чи є сьогодні хоч один текст остаточно узгодженого документа? Відповідь — немає. Жодного», — заявив П. Порошенко. На думку секретаря РНБО, документи, за якими учасники ЄЕП досягли компромісів, повністю відповідають Конституції України. Разом з тим він відзначив, що кілька документів можуть бути неоднозначно витлумачені, однак вони будуть доопрацьовані. П. Порошенко заявив, що угода про зону вільної торгівлі в рамках ЄЕП відповідає національним інтересам України і відповідає погляду України на Росію як на стратегічного партнера.
Абсолютно офіційно про Андижан
Офіційний Узбекистан представив своє бачення інциденту в Андижані, коли владою було розігнано мирну демонстрацію, внаслідок чого сотні людей загинуло і пропало безвісти. Так, за повідомленням Генеральної прокуратури Узбекистану, цей інцидент — організований терористичний акт. За інформацією генпрокуратури, «бандити викликали до будівлі адміністрації своїх родичів і близьких... зганяли туди мешканців. У результаті... ні в чому не винних людей було пізніше використано терористами як «живий щит». На думку узбецької генпрокуратури, в здійсненні теракту задіяно міжнародні терористичні організації «Ісламський рух Туркестану», «Хізб-ут Тахрір» і «Акрамійлар». За відомостями генпрокуратури, загальне число загиблих внаслідок терактів становить 173 людини, з них 64 — терористи, з 295 поранених 62 — також терористи. Нагадаємо, що Узбекистан відмовився від проведення незалежного міжнародного розслідування в Андижані.
Ель-Ніньо повертається?
В результаті сильних дощових штормів у Чилі 4,5 тисячі людей були змушені залишити свої оселі через їх руйнування та затоплення. За останньою інформацією п’ятеро людей уже загинуло, багатьох шукають серед уламків зруйнованих будівель та у воді. «Таких сильних дощів ми не бачили вже дуже давно», — говорить директор рятувальної служби Хуан Каупі. Дощові води переповнили і столицю Чилі Сантьяго, вулиці міста виявилися настільки затопленими, що уряд був змушений закрити школи. Метеорологи схильні вважати ці шторми проявом Ель-Ніньо — кліматичного феномену, спричиненого потеплінням води у Тихому океані, що впливає на океанські течії і призводить до проливних злив. Востаннє про повернення Ель-Ніньо говорили на початку 2002 року, коли палали величезні лісові масиви на Філіппінах.
Євроконституція: ратифікація триває
Люксембурзький парламент одноголосно затвердив текст європейської конституції. У голосуванні не взяли участь лише п’ять представників невеликого крайньо правого угруповання. Тим самим ця країна, яка до кінця місяця головує в ЄС, відкрила шлях для другого етапу схвалення цього документа: 10 липня там пройде загальнонаціональний референдум із цього питання, повідомляє Інтерфакс. Уряд Люксембургу вирішив продовжити процедуру ратифікації, хоча нещодавно французи і голландці відкинули проект єдиної конституції, поставивши під сумнів набуття нею чинності. Раніше офіційний Люксембург заявляв, що не скасує призначений на 10 липня референдум про затвердження європейської конституції. Тим часом за місяць до проведення референдуму чергове опитування мешканців Люксембурга відобразило нове збільшення кількості противників конституції ЄС — до 45%. Нагадаємо, прем’єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер заявив, що піде у відставку, якщо на референдумі країна проголосує проти європейської конституції. Востаннє уряд Люксембургу достроково йшов у відставку наприкінці 1960-х років.
Найбільший американець Рейган
Колишній президент США Рональд Рейган названий найвизначнішим американцем усіх часів. Так вирішили його співвітчизники. Рейган, який помер минулого року у віці 93 років, очолив список із 10 претендентів, у якому окрім нього ще п’ять колишніх президентів. При цьому Рейганові вдалося потіснити і Авраама Лінкольна, що скасував рабство, і борця за права чорношкірих Мартіна Лютера Кінга. Джордж Вашингтон, якого традиційно називають батьком американської нації, зумів посісти лише четверте місце в почесному списку, а фізик Альберт Ейнштейн і астронавт Ніл Армстронг, що прогулявся Місяцем, яких прийнято вважати найяскравішими зірками в історії країни, не потрапили навіть до першої десятки. Зате дев’яте місце посіла Опра Вінфрі, ведуча надпопулярних телевізійних ток- шоу, яка таким чином стала найвизначнішою з жінок-американок. Цікаво, що шосте і сьоме місця американці присудили відповідно нинішньому главі держави Джорджу Бушу-молодшому і його попередникові Біллу Клінтону, президентство якого було потьмарене сексуальним скандалом з практиканткою Білого дому Монікою Левінськи. Голосування було організоване телеканалом Discovery та інтернет-порталом AOL; у ньому взяли участь понад 2,4 мільйона американців, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Випуск газети №:
№114, (2005)Рубрика
День Планети