Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

29 березня, 00:00

Лукашенко розібрався з Днем волі

Українська «Пора» закликала владу Білорусі припинити політичні репресії проти своїх співгромадян. Заяву прийнято у зв’язку з жорстким розгоном й арештами, якими закінчилися акції протесту в Мінську 25 березня. У День волі — річницю проголошення Білоруської народної республіки 1918 року — демонстранти вимагали звільнення політичних в’язнів і відставки Олександра Лукашенка. Для придушення народних виступів задіяли кілька тисяч чоловік — міліцію, ЗМОП, внутрішні війська МВС. За даними Хартії’97, кілька тисяч демонстрантів намагалися провести мітинг у різних частинах міста, але їх методично розганяв й арештовував ЗМОП. Було задіяно міліцейські кийки. На Жовтневій площі через тисняву, спровоковану ЗМОП, мало не загинули люди. Люди скандували «Живе Бєларусь!», «Свободу!», «Лукашенка у відставку!», «Бєларусь в Європу!», носили національні біло-червоно-білі полотнища. Багато з них тримали в руках маленькі європейські прапорці та портрети політв’язнів. Учора ж в Мінську почалися суди над учасниками акції протесту.

«Трансвааль-парк»: винні конструктори

Причинами обвалення купола московського аквапарку «Трансвааль» 14 лютого 2004 року, внаслідок чого загинули майже 30 осіб, стали невірні конструктивні рішення й прорахунки проектування. Про це журналістам повідомив прокурор Москви Анатолій Зуєв. «Після вивчення експертного висновку слідство визначить коло осіб, з чиєї вини сталося обвалення й виявить обставини, які цьому сприяли. Потім, згідно із законом, найближчим часом їм висунуть обвинувачення за відповідними статтями Кримінального кодексу Росії», — додав прокурор.

ЦРУ шукає таланти

Призначена Білим домом комісія з перевірки ефективності роботи американської розвідки подасть у четвер 31 березня президенту США Джорджу Бушу доповідь за підсумками своєї роботи протягом року, в якій констатується ціла низка серйозних недоліків у роботі всіх спецслужб США. Як повідомив у понеділок журнал «Ньюсуїк», який посилається на джерела, ознайомлені зі змістом доповіді, в ній, зокрема, констатується недостатня кількість у ЦРУ таємно працюючих під прикриттям агентів за кордоном. Замість агентурної роботи ЦРУ «більше покладається на засоби електронного прослуховування, а також на щедрість так званих зв’язних — дружніх зарубіжних спецслужб, які часто мають власні плани», — пише видання. У доповіді комісії містяться рекомендації збільшити кількість діючих за кордоном на нелегальному стані і без офіційного прикриття розвідників-резидентів, які відповідатимуть «за викрадення секретів і вербування шпигунів». Комісія рекомендує збільшити кількість таких працівників спецслужб насамперед у «ворожих» для США країнах, таких як Іран.

Середземному морю загрожує небезпека

Італійські вчені-океанологи стверджують, що Середземне море щорічно нагрівається з невідомих причин швидше, ніж будь-яке інше. Як повідомило агентство АНСА з посиланням на дані вчених, температура поверхні води середземноморського басейну підвищується щорічно на 0,75 градуса, в той час як поверхня інших морів й океанів нагрівається за той самий період лише на 0,15 градуса. Поки що вчені не можуть точно визначити причини цього явища і нині проводять дослідження, щоб зрозуміти, з чим це пов’язано: з глобальними змінами кліматичних умов або з результатом людської діяльності в країнах середземноморського басейну.

Король-реформатор

Король Бутану Джігме Сінгай Ванчгук оприлюднив проект нової конституції, відповідно до якого абсолютну монархію в цій невеликій державі у східних Гімалаях замінять двопартійною демократичною системою. Проект нового основного закону планується розіслати для ознайомлення всім 530 тисячам підданим королівства, повідомив Бі-Бі-Сі головний суддя Вищого суду Бутану Сонам Тобгі. За словами судді, монарх хоче, щоб усі його піддані прочитали проект і подали йому свої міркування. Референдум із питання про прийняття нової конституції планується провести наприкінці нинішнього року. Новий основний закон має замінити королівський указ 1953 року, відповідно до якого монарх має абсолютну владу в цій невеликій державі площею близько 47 тисяч квадратних кілометрів, розташованій високо в Гімалаях між Індією та Китаєм. «Суверенітет, стабільність і благополуччя країни мають бути над усе, — заявив монарх у інтерв’ю єдиній у країні щотижневій урядовій газеті «Куєнсел». — Країна важливіша, ніж король». Нинішній монарх зійшов на трон 1974 року у віці 16 років. З початку XIX століття королівство було протекторатом Великої Британії, але 1949 року здобуло фактичну незалежність, підписавши договір, відповідно до якого зобов’язалося прислухатися до порад уряду Індії в питаннях зовнішніх відносин.

Кофі Аннан подасть у відставку?

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан близький до того, щоб подати у відставку зі своєї посади через низку скандалів, що вибухнули в організації. Про це повідомила вчора лондонська газета «Таймс» із посиланням на оточення генсека. За даними автора, це пов’язано передусім із розслідуванням причетності його сина Коджо Аннана до скандалу навколо угоди «Нафта в обмін на продовольство», яку свого часу уклала ООН із тогочасним іракським режимом. Цю історію зараз розслідує спеціальна комісія на чолі з колишнім главою Федеральної резервної системи США Полом Волкером. Ще один гучний скандал навколо ООН пов’язаний з обвинуваченнями миротворців у Конго в сексуальній експлуатації дітей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати