Коротко / ПЛАНЕТА
Вихід із Іраку почнеться через два тижні
Україна виводитиме свій миротворчий контингент з Іраку в три етапи, починаючи з 15 березня і закінчуючи серединою жовтня, заявив Президент України Віктор Ющенко. «До жовтня. По-моєму, 15 го», — сказав В. Ющенко, відповідаючи на запитання журналістів щодо дати закінчення виведення миротворців з Іраку. За його словами, згідно з рішенням Ради національної безпеки й оборони під час першого етапу буде виведено близько 150 військових, другого — близько 590, і під час останнього — решта миротворців. В. Ющенко також зазначив, що Україна чекає формування іракського уряду, щоб узгодити з ним питання виведення українських миротворців. «Ірак — це зона українських інтересів», — наголосив президент. За його словами, перебування українських миротворців в Іраку мотивували в той період відсутністю політичного врегулювання ситуації в країні, наявністю загрози застосування зброї масового знищення. Він наголосив, що перебування українських миротворців в Іраку було доцільним і служило національним інтересам України. Стало також відомо, що українська делегація на чолі з секретарем Ради національної безпеки й оборони Петром Порошенком планує поїхати до Іраку після того, як там сформують уряд.
Тубільці й Чарльз
Принц Чарльз продовжує свій п’ятиденний візит до Австралії, колишньої колонії Британії, яка досі визнає монарха своїм главою. Місцеві тубільці привітно зустріли принца народними танцями. Австралійці готують для Чарльза холостяцьку вечірку. Його весілля з Каміллою Паркер Боулз має відбутися 8 квітня.
Політологи: СНД не має перспектив
Більшість експертів, опитаних Центром дослідження політичних цінностей (ЦДПЦ), згодні із заявою заступника держсекретаря України Маркіяна Лубківського про те, що в країні не бачать великого ефекту від діяльності СНД. Як повідомили в ЦДПЦ, після заяви М. Лубківського 1 березня аналітики Центру того ж дня опитали сім політологів. З усіх опитаних тільки голова ЦДПЦ Олесь Доній висловив сумнів, що Україна справді має намір вийти з СНД. «Ніхто зараз не має наміру залишати СНД. Заява, зроблена Лубківським, — це лише дрібний укол у бік Росії», — впевнений політолог. Директор Європейського інституту інтеграції й розвитку Дмитро Видрін зазначив, що він «років п’ять тому, може навіть раніше, писав, що СНД не має перспектив, оскільки найоптимальніші союзи створюються або серед багатих держав, або держав багатих і не дуже багатих». «Я не знаю жодного хорошого об’єднання, яке об’єднує бідні держави. Колись я СНД називав союзом бідних, тож ніколи не буває пуття з союзу бідних», — сказав Д. Видрін. Директор Європейського інституту інтеграції й розвитку Андрій Єрмолаєв вважає, що «на сьогодні СНД несе тільки функцію високої дипломатії й не більше».
Молдовська опозиція погрожує протестами
Блок «Демократична Молдова» (БДМ) не виключає можливості проведення акцій протесту в разі фальсифікації результатів парламентських виборів, заявив учора лідер БДМ, мер Кишинева Серафим Урекяну. «Якщо вибори визнають сфальсифікованими, то вихід зі становища потрібно знайти мирним шляхом, хоча народ має право вийти на вулиці», — сказав він на прес-конференції в Кишиневі. «Знаючи, що програє вибори, правляча Партія комуністів уже вживає заходів зі створення загального психозу. Вони готують комплексний план соціальних зіткнень, який буде застосовано після виборів 6 березня», — вважає лідер БДМ. «Є також дані, що свідчать про підготовку комуністами різних провокацій у день виборів. Вони готують у багатьох районах групи протесту для виїзду до Кишинева», — сказав С. Урекяну.
Явлінський: «Українці твердо засвоїли, що вони європейці»
Лідер партії «Яблоко» Григорій Явлінський не вважає доречними спроби прогнозувати повторення в Росії українського сценарію зміни влади. Відповідаючи вчора на прес-конференції на запитання іноземних журналістів, чи можлива в Росії «помаранчева революція» і чи готовий він (Г. Явлінський) її очолити, лідер «Яблока» звернув увагу на відмінності в політичній ситуації у двох країнах. Зокрема, на його думку, «українці твердо засвоїли, що вони європейці». «В Україні не було десяти років війни, а це вже зовсім інша психологія. Не було розстрілу парламенту з танків. Не було такої кримінальної приватизації, а найголовніше, немає нафти й газу, щоб корумпувати все. Таке становище в суспільстві й привело до такого громадянського протесту», — зазначив Г. Явлінський. «Революції на прес-конференціях не оголошують. У березні минулого року ні в самій Україні, ніде у світі жоден політолог, жоден журналіст не міг передбачити те, що у країні станеться восени», — сказав Г. Явлінський. «Тож готуйтеся», — жартома запропонував лідер «Яблока» представникам іноземної преси.
До суду на главу Пентагону
Дві американські правозахисні організації подали до суду на міністра оборони США Дональда Рамсфельда, звинувативши його в тому, що він спочатку дозволив, а потім не зміг зупинити застосування тортур в Іраку й Афганістані. Спільний судовий позов подали організації The American Civil Liberties Union та Human Rights First до окружного суду штату Іллінойс — рідного штату глави Пентагону — від імені восьми колишніх в’язнів, які стверджують, що зазнали катувань із боку американських військовослужбовців. Про це мовиться у прес-релізі, розміщеному на сайтах обох організацій. У тексті цього документа уточнюється, що вісьмох колишніх в’язнів — чотирьох афганців та чотирьох іракців — протягом тривалого часу утримували під вартою без висунення обвинувачення, вони зазнавали катувань і знущань із боку американських військовослужбовців, а потім їх випустили на волю.
Білла Гейтса нагородять рицарським орденом
Британський королівський двір ухвалив рішення посвятити в рицарі світову зірку комп’ютерного бізнесу Білла Гейтса. За словами представників міністерства закордонних справ, таким чином було визнано заслуги Білла Гейтса, але не лише у комп’ютерному бізнесі, а й у сфері благодійності. Оскільки Гейтс є американським громадянином, він не може використовувати титул «сер», але до його імені додадуться букви KBE (Knight of British Empire). Одному з найбагатших людей планети зараз 48 років. Він, за його власними словами, «неймовірно тішиться» рішенням британського двору. Серед американців, удостоєних британського рицарського титулу, — колишній президент Джордж Буш-старший, колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані та кінорежисер Стівен Спілберг.
Випуск газети №:
№38, (2005)Рубрика
День Планети