Коротко / ПЛАНЕТА
Кучма й Лугар обговорили Павлоград
Президент Леонід Кучма обговорив з головою комітету сенату США з міжнародних відносин Ричардом Лугаром українсько- американське співробітництво, насамперед у політико-економічній сфері. Про це «Українським новинам» повідомила прес-служба Президента з посиланням на телефонну розмову Кучми та Лугара. Співрозмовники також обговорили співробітництво в процесі утилізації твердого ракетного палива в Павлограді. Леонід Кучма підкреслив, що для України є надзвичайно важливим кроком остаточне завершення утилізації цього палива. Сторони розглянули питання міжнародної проблематики, у тому числі участь України в стабілізаційному процесі в Іраку. Кучма та Лугар також обговорили президентські вибори, що наближаються в Україні та США. Сенатор Ричард Лугар відвідав Київ iз візитом, мав зустрічі, зокрема, з міністром закордонних справ Костянтином Грищенком та спікером Верховної Ради Володимиром Литвином.
Черномирдін жалкує про «передвиборний бруд»
Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін вважає, що Україна не заслуговує бруду, який супроводжує нинішню кампанію у справі виборів президента країни. «У нас у Росії бруду було багато, на щастя, ми від цього відійшли. Відходимо», — сказав він, передає Інтерфакс. Разом із тим дипломат відмітив, що виборча кампанія в Україні, як і будь-яка передвиборна кампанія, викликає у нього інтерес. «Вона підіймає багато пластів, які до виборів лежали, такі метрові», — сказав Черномирдін. Відповідаючи на запитання журналістів, він признався, що спілкується з кандидатами в президенти Віктором Януковичем і Віктором Ющенком. «У кожного є свої крапки, когось більше поважаємо, когось менше поважаємо», — сказав Черномирдін. Російський посол також підтримав рішення України про відкриття Глибоководного судноплавного каналу «Дунай — Чорне море». Віктор Черномирдін вважає, що це також принесе вигоду Росії та іншим країнам. Він назвав «психозом» критику Києва за споруду каналу. «Не можна так поводитися, нікому не дозволено. Україна робить те, що повинна робити, і правильно робить», — вважає посол.
Назарбаєв про стабільність
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв закликав ЗМІ республіки проявляти високу громадянську відповідальність в електоральний період, повідомляє РІА «Новости». Зі слів Назарбаєва, «провідне значення для успішного проведення виборів має ефективна робота засобів масової інформації». При цьому президент особливо наголосив, що «використання так званого чорного піару, брудної інформаційної війни, наклепу на суперників — неприпустимі». «Більшість населення, як показують дослідження, підтримують проведені в суспільстві реформи, адаптовані до ринкових умов, зацікавлені в стабільності та передбачуваності політики, яку проводять у країні», — сказав голова Казахстану. «Народ особливо цінує злагоду, що панує в нашій багатонаціональній державі та підтримує позицію керівництва країни», — заявив Назарбаєв. «Ми цілком упевнені, в тому, що вибори пройдуть успішно, в чесній конкурентній боротьбі та наші громадяни візьмуть у них активну участь і знову проголосують за стабільність і процвітання країни», — підсумував він.
Непальська помста
Сотні непальців атакували одну з мечетей у столиці країни Катманду, помстившись за смерть дванадцяти їхніх співвітчизників, захоплених в Іраку та згодом убитих. Нападу зазнали також урядові будівлі й офіси двох близькосхідних авіакомпаній, повідомляє Бі-Бі-Сі. На інтернет-сайті одного з радикальних ісламістських угрупувань з’явився відеозапис страти непальських заручників. Одного з них обезголовили, а одинадцять застрелили. На сайті бойовиків йдеться, що вбитих заручників покарали за те, що вони допомагали американцям воювати проти ісламу. Багато непальців критикують уряд за недостатні, на їхню думку, зусилля із визволення заручників. У зв’язку з протестами, в Катманду ввели комендантську годину. Загиблі в Іраку непальці працювали кухарями та прибиральниками. Непал не входить до очолюваної США коаліції сил в Іраку.
Замах на Ахмеда Чалабі
Учора на півдні Багдада невідомі відкрили вогонь по кортежу, в якому їхав іракський політик, голова Іракського національного конгресу Ахмед Чалабі. Двоє його охоронців отримали поранення, сам Чалабі не постраждав, повідомляє агентство «Франс- прес». Свого часу Чалабі вважався фаворитом Пентагона, але пізніше розійшовся у поглядах з американськими представниками. На початку серпня Чалабі повернувся до Іраку з Ірану, щоб постати перед іракськими прокурорами, які підписали ордер на його арешт. Чалабі обвинувачують у причетності до фальсифікації старих іракських динарів, проте політик наполягає, що він абсолютно чистий перед законом.
Відставка в ізраїльському уряді
Міністр громадської безпеки Ізраїлю Цахі Ханегбі пішов у відставку в зв’язку з обвинуваченнями в зловживанні службовим становищем, повідомляє РІА «Новости». Раніше генеральний прокурор Ізраїлю Менахем Мазуз ухвалив рішення про початок кримінального розслідування стосовно Ханегбі. Колишнього міністра обвинувачують у тому, що в період із 2001 по 2003 рік, займаючи посаду міністра навколишнього середовища, він здійснював незаконні призначення на посади в своєму відомстві. Згідно з висунутими обвинуваченнями, близько 40 осіб було прийнято на роботу в міністерство в обмін на політичну підтримку. У ході розмови з главою уряду, Ханегбі заявив, що не вважає за необхідне керувати міністерством, відповідальним за роботу поліції, тоді як поліція веде розслідування його справи. Згідно з домовленістю з прем’єр-міністром Аріелем Шароном, Ханегбі залишиться в правлячому кабінеті як міністр без портфеля.
Еверест «тане»
Найвища в світі гора Джомолунгма (також відома як Еверест), розташована в Гімалаях на кордоні Непалу та Китаю, поступово нижчає. Такі висновки містяться в науковій доповіді китайських вчених, витяги з якої поширило китайське інформаційне агентство «Сiньхуа». «Із 1966 по 1999 рік висота Джомолунгми поменшала на 1,3 метра — із 8849,75 метра до 8848,45 метра», — зазначається в доповіді. Її результати свідчать, що в 1966 — 1975 рр. висота Джомолунгми зменшувалася на 10 сантиметрів на рік, в 1975 — 1992 роках темпи «зниження» гори різко сповільнилися до одного сантиметра на рік, але з 1992 року знову досягли показника в 10 сантиметрів на рік. Однією з причин зменшення висоти Джомолунгми, зі слів директора Інституту досліджень Цинхай- Тибетського плато Яо Таньдуна, є глобальне потепління та зменшення льодовиків.
Випуск газети №:
№155, (2004)Рубрика
День Планети