Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / ПЛАНЕТА

15 квітня, 00:00

На лінії антитерору

Вашингтон звернувся до уряду Ірану з проханням допомогти в урегулюванні кризи, що виникла навколо радикального шиїтського проповідника Моктади Садра. До Іраку вирушив один із високопоставлених співробітників МЗС Ірану Хосейн Садегі. Він проведе переговори з представниками коаліції, іракськими політиками та релігійними діячами. В Ірані при владі перебувають шиїти. Однак іранське керівництво, як повідомляють кореспонденти, має більше зв’язків не з радикалами на кшталт Садра, а з поміркованішою Верховною радою Ісламської революції Іраку. Про те, що позиція Ірану істотно впливає на розвиток ситуації, заявив командуючий американськими військами в Іраку генерал Джон Абізейд. Однак американці продовжують наступ на священне для шиїтів місто Неджеф, де переховується Моктада Садр. У зверненні до американців у вівторок американський президент Буш закликав Садра розпустити свої воєнізовані загони. У своїй промові Буш сказав, що готовий, якщо знадобиться, направити додаткові війська до Іраку, і наголосив, що передача влади іракцям відбудеться 30 червня, як і було заплановано раніше. Він зазначив, що США готові на найрішучіші дії та повторив, що від успіху або провалу американського мирного плану в Іраку залежить результат оголошеної Вашингтоном війни з тероризмом, повідомило Бі-Бі-Сі.

Водночас представники командування українських миротворців в Іраку обговорили з лідерами провінції Васіт нещодавні події в Аль- Куті та спільні заходи для того, щоб надалі уникнути збройних конфліктів. На зустрічі зазначалося, що однією з причин виникнення нещодавнього конфлікту в Аль-Куті була наявність зброї на руках у людей. Крім того, прихильники радикально налаштованого шиїтського лідера Моктади Садра використали напружене соціальне становище у провінції Васіт — високий рівень безробіття та низький життєвий рівень населення. Виступаючи перед гостями, представники українського командування наголосили на головній меті перебування українських військових у провінції. Вони нагадали місцевим лідерам, що українці займаються суто миротворчою діяльністю, повідомила прес-служба Міноборони України.

Бразаускас представив кандидата у президенти

Лідер Литовської соціал-демократичної партії (ЛСДП) прем’єр Альгірдас Бразаускас не балотуватиметься на дострокових президентських виборах, але соціал-демократи висунуть свого кандидата. «Наш кандидат — Чесловас Юршенас», — повідомив Бразаускас телеканалу LNK. Заступник голови ЛСДП Чесловас Юршенас (1938 року народження) нині виконує обов’язки голови Сейму Литви. Він був головою литовського парламенту в 1993 — 1996 роках. Кандидатуру Юршенаса вже затвердила президія ЛСДП, а наприкінці тижня рішення про кандидата у президенти має прийняти рада партії. Альгірдас Бразаускас висловив переконання, що Чесловас Юршенас «може представляти інтереси Литви». Бразаускас сказав, що хоче залишитися на посту прем’єра, якщо після намічених на осінь виборів до Сейму виборці знову висловлять довіру соціал-демократам. Дострокові президентські вибори в Литві, як передбачається, відбудуться 13 червня. Поки що неясно, чи балотуватиметься знову усунений з президентської посади внаслідок імпічменту Роландас Паксас.

Новий лист Ходорковського

Колишній глава ЮКОСу, президент фонду «Відкрита Росія» Михайло Ходорковський закликав суспільство пробачити «старих лібералів» за їхні помилки, не відмовлятися від ідеалів демократії та співробітничати з президентом. Як повідомив Інтерфаксу прес-секретар «Відкритої Росії» Максим Дбар, Ходорковський, який перебуває під вартою в СІЗО «Матроська тиша», продиктував листа своїм адвокатам і адресував його російським регіональним журналістам. «Ми, прихильники ліберально-демократичного вектора розвитку країни, маємо лише дві можливості, — пише Ходорковський. — Перша — сказати: «Ми все робили правильно» і піти з політичної сцени з гордо піднятою головою, забравши з собою років на 20 ідеали свободи й демократії від нерозуміючого народу, який чомусь ще хоче соціальних гарантій, стабільності та зарплати, або чесно сказати: «Ми припустилися багато помилок через дурість, через амбіції, через нерозуміння того, що відбувається у країні в усій складній сукупності її соціальних і регіональних особливостей, — це наші помилки, а не неминучий результат ліберально-демократичних реформ». «Ще одна річ неприємна, але правдива — у країні існує єдиний інститут влади, який визнає народ, — це президент. Сьогодні це так багато в чому внаслідок наших помилок, і ми повинні вміти домовлятися», — мовиться в листі від імені Ходорковського. «Це не означає відмову від критики, або, тим більше, від створення структур громадянського суспільства. Це означає розуміння своєї відповідальності за збереження стабільності у країні, так важко досягнутої й аж ніяк не гарантованої історично та політично», — йдеться в новій заяві Ходорковського.

Лукашенко про «різні швидкості»

СНД і четвірка країн, що створюють Єдиний економічний простір (ЄЕП), програють в інтеграційних процесах Європейському Союзу, заявив учора в Мінську президент Білорусі Олександр Лукашенко, виступаючи iз щорічним посланням до парламенту й білоруського народу. «СНД абсолютно мляво і безвільно виглядає на тлі Європейського Союзу, що розширюється. Ще дихає, але не діє», — заявив білоруський лідер, наголосивши, що Мінськ завжди виступав за сильну Співдружність Незалежних Держав. «Четвірка» ЄЕП, на думку Лукашенка, також не виправдовує надій, покладених на неї, — «не виходить зі стадії бюрократичного опрацювання». При цьому президент Білорусі заявив про незмінність підходу своєї країни в питанні формування ЄЕП. Однак Лукашенко наголосив, що всі учасники об’єднання повинні визнати єдині правила економічних взаємовідносин. «Те, що зараз відбувається в «четвірці», — повторення найгірших традицій СНД», — переконаний Лукашенко. «Влаштовувати інтеграцію різних швидкостей — це одним вигідно, іншим ні — цим нехай займаються без нас», — заявив він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати