Коротко / ПЛАНЕТА
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040207/421-3-1.jpg)
Мюнхен, політика, безпека
Учора в Мюнхені розпочалася 40-а конференція з питань політики у сфері безпеки. Україну на ній представляють міністри закордонних справ Костянтин Грищенко та оборони Євген Марчук. Як повідомила вчора прес-служба Міноборони України, в роботі цього форуму братимуть участь керівний склад НАТО, міністри оборони та закордонних справ країн Альянсу і партнерів, видатні політики у сфері безпеки країн Європи, Північної Америки й Азії. Учасники конференції планують обговорити питання трансатлантичного співробітництва, стан і перспективи боротьби з міжнародним тероризмом, майбутнє НАТО, роль Євросоюзу в сфері зовнішньої політики та безпеки, а також перспективи розвитку ситуації, що склалася у країнах Середнього та Близького Сходу. Планується, що Є. Марчук проведе двосторонні робочі зустрічі зі своїми колегами із майже 10 країн світу, зокрема, міністром оборони США Дональдом Рамсфельдом, держсекретарем з питань оборони Великої Британії Джеффрі Гуном, міністром національної оборони Польщі Єжи Шмайдзінським, генеральним інспектором збройних сил Німеччини Вольфгангом Шнайдерханом. Мюнхенська конференція — щорічний захід на вищому рівні. Його проведення започаткував німецький видавець Евальд фон Кляйст, який 1962 року заснував у Мюнхені «засідання представників військових відомств». Пізніше це засідання отримало іншу назву — міжнародна конференція з питань політики безпеки. Основні питання, які розглядають на конференції — зміни в політиці безпеки, європейські та американські відносини. Україна вперше була представлена на 35-й Мюнхенській конференції в лютому 1999 року і з цього моменту є постійним учасником форуму.
Українські миротворці знешкодили банду
Українські миротворці в Іраку знешкодили банду, яка займалася поставками великих партій зброї для терористичних формувань. Як повідомила в п’ятницю прес-служба Міноборони України, операцію із затримання небезпечної банди провели вранці у четвер розвідувальна група та підрозділ військової поліції 5-ї окремої механізованої бригади за підтримки ланки бойових літаків F-15 палубної авіації військово-морських сил США. Територію ферми, яка була перевалочною базою терористів, було блоковано. Група бойовиків разом із відомим місцевим кримінальним авторитетом Алі Мушеном не встигла вчинити опір. У бандитів, яких передали поліції, вилучено кулемет, автомати Калашникова, іншу зброю, понад 5 тис. патронів та велику кількість військового спорядження. 5 лютого вдень патруль українських миротворців затримав 37 нелегальних мігрантів та 3 мікроавтобуси, які намагалися незаконно перетнути ірано-іракський кордон. Нелегалів за встановленою процедурою депортували до Ірану.
Пакистан не допустить розслідування МАГАТЕ
Президент Пакистану Первез Мушарраф рішуче відкинув заклики Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та пакистанської опозиції провести незалежне розслідування витоку з країни ядерних технологій. Ці заклики пролунали після скандалу навколо «батька» пакистанської ядерної бомби Абдула Кадира Хана, який зізнався в тому, що сприяв передачі ядерних технологій Лівії, Ірану та Північній Кореї. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, президент Мушарраф заявив на прес-конференції, що представники МАГАТЕ можуть приїхати до Пакистану, і їм розкажуть про результати розслідування витоку секретних матеріалів. Але при цьому Пакистан, за словами Мушаррафа, не має наміру ані передавати експертам агентства жодних документів, ані дозволяти їм провести незалежне розслідування. Раніше голова МАГАТЕ Мохаммед ель Барадеї заявив, що заява Абдула Кадира Хана — це тільки вершина айсберга, і в поширенні ядерних технологій могли бути замішані набагато більше пакистанців.
Політичне протистояння в Ірані зростає
У Ірані наростає політична криза, пов’язана із загальними виборами, якi мають відбутися найближчими тижнями. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, понад 80 депутатів-реформістів оголосили про припинення сидячого страйку в приміщенні Меджлісу, який тривав 26 днів. Учасники акції протесту кажуть, що припиняють страйк не тому, що знайдено рішення, а тому, що ситуація зайшла в глухий кут. Своїм сидячим страйком депутати хотіли домогтися перегляду консервативною Радою вартових ісламської революції рішення про усунення від виборів 3600 кандидатів. Реформісти вважають, що більшість позбавили права брати участь у виборах незаконно. Після першої апеляції понад тисячу депутатів знову допустили до виборів. Однак поза передвиборною кампанією, як і раніше, залишаються 2400 кандидатів. Серед них більшість найвідоміших прихильників реформ. Саме ця криза змусила піти у відставку 130 членів нинішнього складу Меджлісу. Верховний лідер аятолла Хаменеї, слово якого буде в нинішній ситуації вирішальним, наполягає на проведенні виборів у призначені терміни, незважаючи на заклики реформістського уряду перенести дату голосування.
ЦРУ: Білий дім не чинив тиску
Директор ЦРУ Джордж Тенет спростував твердження, згідно з якими вашингтонська адміністрація чинила тиск на розвідувальні служби з тим, щоб ті перебільшили загрозу зброї масового знищення, яку нібито мав Ірак. «Ніхто нам не вказував, що говорити і як говорити», — заявив він, виступаючи в університеті Джорджтауна. Голова ЦРУ виступив на захист розвідслужб, наголосивши, що в цій сфері «неможливо бути повністю правим або повністю неправим», оскільки розвідники мають справу з «невідомим і навмисно приховуваним». За словами Дж. Тенета, Саддам Хусейн хотів володіти ядерною зброєю і мав намір рано чи пізно відновити її розробку. Водночас директор ЦРУ визнав, що розвідслужби, «очевидно, переоцінили прогрес», досягнутий Іраком у цій галузі. Президент США Джордж Буш оголосив днями про створення незалежної комісії, яка має розслідувати, чому, незважаючи на дані розвідслужб, в Іраку досі не виявлено зброю масового знищення.
Шредер відмовляється від партійного лідерства
Канцлер Німеччини Герхард Шредер заявив, що складе з себе повноваження голови правлячої Соціал-демократичної партії країни. Причиною подібного кроку спостерігачі називають низьку популярність партії, пов’язану, зокрема, з критикою урядового курсу на проведення економічних реформ. Шредер залишиться на посту канцлера, але, за його власними словами, поступиться керівним постом у СДП Францу Мюнтферрінгу, лідеру фракції у бундестагу. Лідером партії Шредер став 1999 року, перемігши на виборах Оскара Лафонтена, який займав в уряді посаду міністра фінансів. Минулого року Шредер наполіг на проведенні через парламент пакету реформ, покликаного пришвидшити зростання національної економіки. Ключовими положеннями реформ були скорочення соціальної допомоги та прискорення лібералізації податкової сфери. Це викликало протести серед лівого крила депутатів СДП та могутніх німецьких профспілок. Рейтинги СДП знизилися після того, як Шредер насилу зміг досягти переобрання на пост канцлера у вересні 2002 року. Партія зазнала кілька поразок на земельних виборах і тільки за останній рік втратила десятки тисяч членів. Проте Шредер продовжує наполягати на необхідності реформ, стверджуючи, що ці перетворення найважливіші за весь післявоєнний період.
Випуск газети №:
№21, (2004)Рубрика
День Планети