Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

16 листопада, 00:00

Папа римський виступив в італійському парламенті

Папа римський Іван Павло II виголосив історичну промову в парламенті Італії, повідомляє Інтерфакс. Понтифік констатував «жахливий розмах» тероризму у світі, підкресливши, що в цьому не винна жодна велика монотеїстична релігія у світі. Говорячи про проблему Іраку, Іван Павло II закликав Італію та інші країни не дати себе «отруїти безвихідною логікою протистояння». У своїй промові понтифік торкнувся також питання утримання ув’язнених у тюрмах. Крім того, Іван Павло II закликав включити до майбутньої конституції, яку планує розробити і прийняти Європейський Союз, згадку про християнське коріння континенту. Цей виступ став першим відвідуванням главою Ватикану італійського парламенту відтоді, як 142 роки тому в ході об’єднання Італії Ватикан позбавився значної частини своєї політичної влади. Нинішній виступ свідчить про теплоту відносин між Ватиканом та італійськими законодавцями.

Лукашенка не пустять до Праги

Влада Чехії прийняла рішення відмовити у видачі в’їзної візи президенту Білорусі Олександру Лукашенку, повідомляє Інтерфакс. Лукашенко мав намір взяти участь у саміті НАТО, який відбудеться 21-22 листопада у Празі, і заявляв, що Мінськ вживатиме відповідних заходів , якщо Прага не дасть йому візу. Він, зокрема, погрожував, що Мінськ запровадить торговi санкції і ослабить контроль на своїх західних кордонах.

Міністр закордонних справ Чехії Циріл Свобода, який повідомив про рішення, підкреслив, що це рішення було прийнято після консультацій з партнерами по НАТО.

Раніше МЗС Чехії заявляло, що формальних підстав не видавати візу Лукашенку немає. Повідомлялося також, що на рішенні не допускати білоруського президента на саміт у Празі наполягали США.

Кiнах: в Євросоюз через ЦЄI

Інтеграція до економічних і політичних європейських структур, поглиблення співпраці з Євросоюзом і НАТО є пріоритетним напрямом для України, заявив прем’єр-міністра України Анатолій Кінах, виступаючи на саміті глав уряду країн-учасниць Центрально- європейської ініціативи (ЦЄІ), повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Підтримуючи вступ до ЄС країн-кандидатів, ми сподіваємося, що їхнє членство у ЄС у поєднанні з успіхом євроінтеграційних зусиль України буде сприяти подальшому зміцненню Європи, а також поглибленню наших політичних та економічних відносин», — відзначив прем’єр-міністр України.

За його словами, Україна розглядає співпрацю в рамках ЦЄІ як наступний крок із надання країні статусу асоційованого члена ЄС і підписання угоди про вільну торгівлю.

Кінах також відзначив, що в рамках саміту було досягнуто попередніх домовленостей про зняття торгових обмежень між Україною, Словаччиною та Чехією. За його словами, учасники саміту та економічного форуму, що проходив паралельно, проявили великий інтерес до запропонованих Україною проектів співпраці «Одеса—Броди—Гданськ», управління та модернізації газотранспортної системи, розвитку транспортних коридорів №№5,8,10. Як сказав прем’єр, особлива увага приділялася питанням трансграничної співпраці, з якої в поточному році уряд затвердив спеціальну програму. В Скоп’є відбулася також серія двосторонніх переговорів Кінаха, зокрема з прем’єр-міністрами Італії Сильвіо Берлусконі, Македонії — Бранко Црвенковськи, Словаччини — Мікулашем Дзуріндою, президентом ЄБРР Жаном Лем’єром.

Литва буде приймати плату за візи тільки в євро

З 16 листопада змінюються консульські тарифи за оплату віз у Литву, яка з цієї дати буде прийматися тільки у євро. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в посольстві Литви, одноразова віза буде коштувати 20 євро, багаторазова — 60 євро. Ціна транзитної візи складе, відповідно, одноразової — 10 євро, багаторазової — 25 євро. Спеціальна обійдеться в 60 євро, групова одноразова — 15 євро, багаторазова — 25 євро. За оформлення цих віз у 24 години доведеться заплатити приблизно вдвічі дорожче.

Жінка очолила фракцію демократів у Конгресі США

Уперше в історії Конгресу США парламентську фракцію Демократичної партії США очолила жінка — 62-літня Ненсі Пелозі, ставши найвпливовішою жінкою в американському Конгресі. Ненсі Пелозі походить із релігійної католицької сім’ї вихідців з Італії. Її батько та брати займали пост мера Балтімора. Сама вона протягом тривалого часу була звичайною домогосподаркою і зацікавилася політикою тільки на початку 1980-х років.

Як повідомляє Бі-Бі-Сі, Пелозі змінила Річарда Гефарда, вимушеного піти у відставку після 13 років верховенства на цьому посту через те, що Демократична партія зазнала кілька великих невдач під час нещодавніх дострокових виборів до Конгресу.

Ненсі Пелозі сказала після свого обрання, що боротиметься за ще більшу лібералізацію курсу Демократичної партії. Вона виступає проти політики Джорджа Буша стосовно Іраку і голосувала в Конгресі проти війни, чим накликала на себе різку критику з боку не тільки республіканців, але й колег по партії. Вона також є противником встановлення США тісних торгових відносин із Китаєм через недотримання прав людини у цій країні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати