Коротко / ПЛАНЕТА
В Афганістані — вибори без альтернативи
Колишній президент Афганістану Бурхануддін Раббані зняв свою кандидатуру на пост лідера країни. Єдиним кандидатом, таким чином, залишився голова тимчасової адміністрації Афганістану Хамід Карзай. «Карзай повинен стати єдиним кандидатом на Лойя Джирзі» (Раді старійшин), — підкреслив, як передає Інтерфакс, Раббані . Він додав, що зустрічався вранці з Карзаєм і домовився приймати з ним «спільні рішення у справі формування нового уряду». Раніше від боротьби за лідерство відмовився колишній король Афганістану 87-річний Мохаммад Захір Шах. Він також висловив повну підтримку кандидатурі Карзая. Таким чином, знято всі перешкоди до початку Лойя Джирги, у засіданні якої візьмуть участь понад 1,5 тис. осіб. Рада повинна прийняти рішення про майбутній державний устрій Афганістану. Лойя Джирга не могла розпочатися у понеділок через суперечки щодо кандидатури майбутнього глави держави. Для проведення Ради німецький уряд подарував Афганістану гігантський тент, під яким у Мюнхені проводяться традиційні пивні фестивалі «Октоберфест». Глава держави й уряд, обрані на Лойя Джирзі, будуть правити Афганістаном до проведення у 2004 р. загальних виборів відповідно до правил західної демократії.
США готові завдати удару першими
«Ми виступимо проти нових тоталітаристів усією нашою силою», — заявив президент США Джордж Буш на обіді в Білому домі на честь групи політиків-консерваторів із Міжнародного демократичного союзу, повідомляє Інтерфакс- Америка . До нього з промовою виступив віце-президент Річард Чейні, який роз’яснив, що США «без коливань завдадуть перший удар, коли їм треба буде діяти проти терористів». За його словами, на Америку покладено особливу відповідальність, що зобов’язує її розпочинати превентивні воєнні дії, щоб зривати небезпечні змови терористів, перш ніж вони будуть здійснені. Чейні додав, що ударів можуть завдавати і по «країнах-ізгоях», що намагаються отримати зброю масового знищення і готові надати її терористичним організаціям. Такою країною, за його словами, є Ірак. За даними «Вашингтон пост», у закінченому вигляді стратегію першого удару буде розроблено до початку осені і представлено Бушем конгресу. Передбачається створити об’єднані сили, до складу яких включать, зокрема, підводні човни з крилатими ракетами та бомбардувальники-невидимки. Саме вони і завдаватимуть здалеку превентивних ударів. Тим часом, як повідомила «Таймс», у НАТО стурбовані з приводу планів нападів «без попередження», які виношує Буш.
Литва не зможе закрити Ігналину без грошей ЄС
Другий енергоблок Ігналинської АЕС буде закрито у 2009 році за умови гарантій фінансування пов’язаних з цим робіт, заявив учора прем’єр-міністр Литви Альгірдас Бразаускас, передає РІА «Новости» . На роботи із безпосереднього закриття станції, на екологічні заходи, працевлаштування службовців АЕС, Литві необхідно 2 млрд. 400 тис. євро. «Це досить велика сума, що дорівнює річному бюджету Литви, — сказав Бразаускас. — Питання ставитиметься дуже різко, тому що самі ми не зможемо закрити АЕС ніколи». Ігналинська АЕС виробляє до 80% електрики у Литві. За планами, її перший реактор повинні закрити до 2005 року. Євросоюз, до якого Литва збирається вступити, наполягає, щоб роботу другого енергоблоку було припинено у 2009 році.
Випуск газети №:
№104, (2002)Рубрика
День Планети