Коротко / ПЛАНЕТА
У бразильських в’язницях знову бунтують
Усього через добу після того, як поліції у бразильському штаті Сан- Паулу вдалося погасити найбільше в історії країни повстання ув’язнених, близько 800 арештантів взяли в заложники 15 наглядачів у в’язниці Піражуї. Під час прогулянки арештантів у в’язничному дворі, вони напали на охоронників та примусили їх відкрити двері усіх камер. Черговий заколот організувало те ж угрупування First Capital Command, якому вдалося підняти на повстання ув’язнених у майже двох десятках тюрем минулої неділі. Навіть мотиви для захоплення заложників співпадають: у Піражуї, як раніше в найбільшій в’язниці штату Карандіру, ув’язнені протестували проти переведення лідерів угрупування в інші в’язниці. Представники профспілок, у які входять тюремні наглядачі, стверджують, що арештанти готують нові заколоти, і закликають своїх колег оголосити страйк. Федеральний уряд обіцяє збільшити фінансування пенітенціарної системи на $4,5 млн, до $33 млн. Вiн планує розселити ув’язнених iз великих тюрем подалі в глибинку, однак якщо цим реформи обмежаться, то можна буде iз впевненістю сказати, що нових масових повстань уникнути не вдасться, повідомляє Бі-Бі-Сі.
«Подвійному шпигунові» загрожує смерть?
У неділю ФБР заарештувало співробітника американської розвідувальної служби Роберта Філіппа Хансена за підозрою у шпіонажі на користь Росії. «Подвійний шпигун», відомий під іменами Рамона Гарсії, Джона Бейкера та містера «В», протягом тривалої і «плідної співпраці» з російською столицею видав їй десятки дискет із секретними даними і 6 тисяч сторінок закритих документів американських спецслужб.
Наряду з іншими «гріхами» Хансена звинувачують у видачі Москві трьох радянських розвідників, які працювали на Вашингтон, — Бориса Южина, Сергія Моторіна та Валерія Мартинова. Двоє останніх були заарештовані, засуджені і розстріляні російською владою одразу після їх повернення на батьківщину. Борис Южин отримав 15 років тюремного ув’язнення за звинуваченням у шпіонажі, а потім емігрував до США.
За рахунок отриманої від Москви плати за послуги (майже півтора мільйона доларів у готівці і діамантах) містер Хансен планував забезпечити безхмарне майбутнє своїм дітям. Та навряд тепер це йому вдасться. У кращому разi шпигунові загрожує довічне ув’язнення. Майже кожне із висунутих проти Хансена звинувачень у разі їх підтвердження має каратися смертю. Американські експерти називають цей випадок шпіонажу найгіршим у новітній історії США, який перевершує навіть «справу Еймса» на початку 90-х. Президент країни Джордж Буш заявив, що ця подія стала найгіршим днем для американських патріотів, а особливо для працівників правових і розвідувальних служб Америки, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Випуск газети №:
№35, (2001)Рубрика
День Планети