Коротко / Планета
У Туреччині почали зносити пам’ятник дружби з Вірменією
Днями в Туреччині почалося знесення пам’ятника дружби з Вірменією. За словами очевидців, від статуї відокремили 19-тонну голову однієї з двох фігур, які становлять композицію. Планується, що демонтаж монумента, який розташований у Карсі, за 40 км від кордону з Вірменією, займе десять днів. Знести пам’ятник вирішили на початку 2011 року, відтоді як прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган назвав композицію потворною та недоречною, вказавши на те, що недалеко від скульптури розташовані мусульманські пам’ятники. Рішення знести споруджений 2008 року монумент і розпланувати на його місці парк було сприйнято несхвально турецькими опозиціонерами, проте вплинути на долю пам’ятника їм не вдалося. Спостерігачі розцінюють крок турецького прем’єра як передвиборний хід: у червні 2011 року в країні відбудуться парламентські вибори, — щоб заручитися підтримкою націоналістів. Нагадаємо, що Туреччина й Вірменія не підтримують дипломатичних відносин з 1993 року. Основні питання, щодо яких сторони не можуть дійти згоди, — це відмова Туреччини визнавати геноцид вірмен 1915 року та підтримка Анкарою Азербайджану в конфлікті щодо територіальної приналежності Нагірного Карабаху.
США виділили лівійським повстанцям 25 млн. дол.
Президент США Барак Обама дав розпорядження виділити 25 млн. доларів на надання допомоги лівійським повстанцям. Передбачається, що Національній перехідній раді Лівії буде передано легковики, бензовози, машини «швидкої допомоги», а ще медичне устаткування, захисні костюми, біноклі й інші необхідні речі. Як повідомляє «Аль-Джазіра», на виділені американським керівництвом кошти також купуватимуть обмундирування й їжу для повстанців. У розпорядженні про виділення коштів прописано, що вони не можуть бути використані для постачання повстанців зброєю, боєприпасами або готівкою. Нагадаємо, громадянська війна в Лівії триває з лютого 2011 року. У березні збройні сили країн НАТО втрутилися в конфлікт між армією, що підтримує лівійського лідера Муаммара Каддафі, та повстанцями, які домагаються його повалення. Коаліція підтримує повстанців і бомбардує сили Каддафі. Лівійський уряд розцінює втручання західних країн як агресію і спробу заволодіти ресурсами країни. 26 квітня Лівія звернулася до керівництва Росії з проханням скликати екстрену нараду Ради Безпеки ООН, щоб обговорити дії коаліції. Тим часом прем’єр-міністр Росії Володимир Путін, виступаючи позавчора в Копенгагені, встав на захист Муаммара Каддафі. Зокрема, він заявив, що в жодній країни світу немає санкції на вбивство лівійського лідера.
Європейські країни вимагають санкцій проти Сирії
Франція та Італія закликали ООН і ЄС вжити жорстких заходів проти Сирії з метою припинення репресій щодо опозиції в цій країні. Британія також заявила, що розглядає можливість вживання заходів впливу на правлячий у Сирії режим. Санкції стосовно Дамаску обговорюються також у Вашингтоні. У найближчу добу відбудеться засідання Ради Безпеки ООН, яка має ухвалити резолюцію щодо ситуації в Сирії. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун засудив владу Сирії за використання танків і стрілецької зброї проти учасників антиурядових демонстрацій. Він закликав сирійські власті дотримуватися прав людини. Проект резолюції Радбезу ООН, запропонований Британією, Францією, Німеччиною та Португалією, засуджує застосування сили проти цивільних осіб у Сирії й закликає до проведення відкритого і незалежного розслідування фактів загибелі демонстрантів від рук сил безпеки в останні дні. Тим часом, як повідомив представник сирійської правозахисної організації «Севасія», за минулі півтора місяці в країні внаслідок репресій влади загинуло понад 400 осіб.
Грузія: затримано 23 чиновника Мінфіну
Співробітники Департаменту конституційної безпеки та слідчого управління Міністерства фінансів Грузії в результаті спільної операції затримали 23 чиновників Мінфіну. Їх підозрюють у здійсненні фінансових махінацій. Як повідомляє прес-служба слідчої служби грузинського Мінфіну, всіх затриманих обвинувачують у реєстрації ряду товариств з обмеженою відповідальністю і веденні фальшивої податкової документації — на кожного було зареєстровано від двох до дев’яти фірм-одноденок. Зазначається, що внаслідок незаконної діяльності державному бюджету Грузії було завдано значних збитків: шляхом шахрайства й підробки документів ці люди привласнили понад півтора мільйона ларі (близько 950 тис. дол.). Порушено кримінальну справу. Затриманим загрожує від чотирьох до семи років позбавлення волі.
Випуск газети №:
№75, (2011)Рубрика
День Планети