Коротко / ПЛАНЕТА
Проді — наступний президент Єврокомісії?
Міністри закордонних справ Єврокомісії, зібравшись у неділю в Брюсселі для обговорення кризи лідерства ЄС, підтримали пропозицію, щоб колишній прем’єр-міністр Італії Романо Проді очолив європейський виконавчий орган. Іспанський міністр Абель Матутес зазначив, що «Проді є гідним кандидатом, і продемонстрував компетентність і знання». Щоправда, деякі чиновники заявили, що навряд чи лідери ЄС, які зустрічатимуться на Берлінському саміті в середу і четвер, дійдуть згоди щодо заміни Сантера. Проді зізнався у п’ятницю, що хотів би обійняти цю посаду, але за умови, що його призначать на п’ятирічний термiн, а не як тимчасову заміну Сантеру, строк повноважень якого спливає наприкінці року. Проте, за словами Матутеса, кого б не було обрано головою Єврокомісії, Сантер та його команда залишатимуться на своїх посадах, доки 15 країн не розв’яжуть протиріччя щодо пакету реформ, відомого як «Порядок денний 2000».
Американський ультиматум Мілошевичу
Спеціальний посланець США Річард Голбрук разом з іншими посередниками, які брали участь у паризьких переговорах, що зазнали невдачі, намагатиметься востаннє переконати югославського президента Слободана Мілошевича згодитися на мирний план щодо Косово. За цим планом передбачається надання автономії Косово, провінції югославської республіки Сербії, де переважають етнічні албанці. За словами радника національної безпеки США Сенді Бергерл, Голбрук передасть Мілошевичу фактично ультиматум: «Ставайте на шлях миру або очікуйте покарання від НАТО».
Болгари обіцяють масову приватизацію
Віце-прем’єр Болгарії Александр Божков заявив, що його країна до кінця року завершить реструктуризацію економіки — всі збиткові державні підприємства буде продано, а у випадкові, якщо покупців не знайдеться — просто закрито. Нині приватним підприємствам у Болгарії належить лише близько 30 відсотків основних фондів і на них працює третина всіх зайнятих у народному господарстві, проте на їхню частку припадає 60 відсотків валового внутрішнього продукту. Отже, болгарський уряд поставив собі надскладне завдання, намагання виконати яке безперечно призведуть у короткотерміновій перспективі до зростання безробіття і посилення соціальної напруженості. Проте іншого виходу, вважає влада, немає.
Колишній заручник судиться з Іраном
Учора Террі Андерсон та його родина подали позов проти Ірану, вимагаючи відшкодування на $100 млн. Рівно 14 років тому Андерсон став заручником у Лівані, де тримали його більше шести років терористи, члени партії Хезболла, підтримуваної Іраном. Подібні позови стали можливими нещодавно, і щонайменше в трьох справах позивачі виграли мільйони доларів. 51-річний Андерсон, який тепер викладає журналістику в університеті штату Огайо, теж сподівається виграти.
Референдум як засіб примирення
У Мексиці було проведено референдум щодо прав тубільного населення. Мексиканці сподівалися, що референдум, який не має юридичної сили, все ж таки допоможе уряду та повстанцям-сапатистам знову сісти за стіл переговорів. Сапатисти 1994 року організували повстання в південному штаті Ч’япас, виступаючи за права тубільців. Мирні переговори з ними після підписання 1996 року часткової угоди перебувають у глухому куті. Багато учасників референдуму розкритикували уряд за те, що він докладає недостатньо зусиль для розв’язання конфлікту.
«Юманіте» відкидає серп і молот
Щоденна газета французьких комуністів «Юманіте» вперше за 95 років існування відмовилася від серпа з молотом і навіть слів «газета комуністичної Франції». За словами лідера партії Робера Ю, газета діятиме незалежно від партії, аби бути більш професійною... Тираж «Юманіте» за 20 років упав з 140 тисяч до 54 тисяч і газета втратила мільйони доларів. Однак тепер, зібравши $1 млн. від читачів, редактор Клод Кабан сподівається з новим обличчям збільшити тираж газети до 60 тисяч у 2000 році.
Скоєно замах на віце-губернатора Омської області
У результаті обстрілу вчора зранку автомобіля віце-губернатора Омської області Андрія Голушка вбито його водія. Сам Голушко дістав поранення рук і ніг. Замах може бути пов’язаний з наступними виборами мера Омська, що мають відбутися наприкінці року, в яких нинішній віце-губернатор, ймовірно, взяв би участь. Губернатор Омської області Леонід Полєтаєв вважає, що причиною замаху була антимафіозна діяльність його заступника.
ТIЛЬКИ ФАКТ
Тбілісі серйозно вивчає можливість польоту в космос грузинського космонавта, і не виключено, що буде відповідне звернення до російських властей. «Загалом це було б дуже здорово. Якби я був у змозі, то із задоволенням полетів би в космос», — пожартував президент Грузії Едуард Шеварднадзе.
В Естонії в соборі Спаса Господня обрано нового митрополита Естонської апостольської православної церкви, єпископа французької Ніцци Стефанія. Як зазначив колишній духовний керівник церкви архієпископ Карельський і всея Фінляндії Йоханнес, у самій Естонії поки що немає священика, котрий здатен обійняти цей пост.
За матеріалами агентств АП та Інтерфакс
Випуск газети №:
№52, (1999)Рубрика
День Планети