Коротко / ПЛАНЕТА
Меркель проти вступу Туреччини до ЄС
Німецький канцлер Ангела Меркель знову заявила, що не вважає, що Туреччині слід надати повне членство в Європейському Союзі. У перший день офіційного візиту до Анкари вона також сказала, що Туреччина не повинна в негативному світлі розглядати її пропозицію «привілейованого партнерства» замість повного членства. Туреччина, яка почала переговори про вступ іще 2005 року, відкинула цю пропозицію як образливу. На зустрічі, крім того, виявилися розбіжності щодо Ірану та Кіпру, а також з приводу навчання турецьких дітей у Німеччині турецькою мовою. Німеччина — найбільший торговельний партнер Туреччини, її найбільший інвестор, найбільше джерело доходів від туризму. У Германії проживає близько трьох мільйонів турків. Незважаючи на настільки поглиблені історичні та культурні зв’язки, керівництву Німеччини та Туреччини під час цього візиту було дуже непросто знайти спільний грунт. Щодо всіх важливих питань канцлер Меркель і турецький прем’єр Реджеп Тайіп Ердоган висловлювали різні точки зору. Декілька місяців канцлер Меркель уникала цієї теми, але під час візиту повернулася до ідеї пропозиції Туреччині привілейованого партнерства в Європейському Союзі, а не повноправного членства. Німецький канцлер підкреслила, що вважає можливою інтеграцію Туреччини за 28 з 35 розділів законодавства ЄС, яким мусить відповідати країна перш ніж може стати повноправним членом альянсу. На спільній прес-конференції в Анкарі вона заявила, що «правила гри змінилися» з 2005 року. Прем’єр-міністр Ердоган не сказав нічого — проте раніше висловлював своє обурення тим, що «правила змінюються по ходу гри».
Саркозі порадив Вашингтону не нав’язувати світу свої погляди
Президент Франції Ніколя Саркозі під час поїздки до США закликав Вашингтон частіше прислухатися до європейських партнерів, повідомляє паризька преса. «Жодна нація, хоч би якою сильною вона була, не може в XXI столітті нав’язувати свої погляди всьому світу», — зазначив він під час виступу в Колумбійському університеті в Нью-Йорку. Пильну увагу Саркозі приділив світовій економічній кризі. «Декілька сотень безвідповідальних людей робили все що хотіли з чужими грошима. У них немає виправдань», — заявив президент Франції. Він попередив, що й тепер «ці ж люди готові повторити те саме». Французький президент закликав США «працювати разом з Європою над новою моделлю світового розвитку», яка б дозволила уникнути повторення економічної кризи. «Відсутність правил убиває свободу», — підкреслив він, кажучи про капіталізм. Учора ввечері має відбутися зустріч Саркозі та Барака Обами. Не виключено, що президенти порушать питання про рішення Франції постачати Росії вертольотоносці типу «Містраль» — напередодні перший заступник держсекретаря Джеймс Стейнберг заявив, що для Вашингтона важливо зрозуміти, наскільки рішення Парижа продумане. Нагадаємо, що Росія та Франція ведуть переговори з приводу купівлі одного вертольотоносця з подальшим використанням французького ноу-хау для будівництва ще трьох таких кораблів на території Росії.
Прибічники Берлусконі зміцнили свої позиції на регіональних виборах
Правлячі партії Італії («Народ Свободи» та «Ліга Півночі») істотно зміцнили свої позиції на регіональних виборах, що відбулися з 28 по 29 березня на Апеннінах, свідчать офіційні дані, які МВС Італії оприлюднило в ніч на вівторок. Підсумки регіональних виборів розглядаються політичними елітами Італії як найважливіший тест на популярність провідних партій, від якого залежатиме й подальший політико-економічний курс країни. До нинішніх виборів з 13 областей, у яких відбулося голосування, прибічники прем’єр-міністра Сільвіо Берлусконі контролювали лише два північні регіони — Ломбардію та Венето. Тепер під контроль правих сил перейшли ще чотири важливі регіони Італії — північний П’ємонт, столична область Лаціо та південні Кампанія і Калабрія. Місцеві політичні спостерігачі звертають особливу увагу на той факт, що партії Берлусконі «Народ Свободи» довелося явно «потіснитися» й поступитися лідерством у Венето та П’ємонті своїм союзникам з «Ліги Півночі», що свідчить про істотне посилення її позицій. Це підтвердив і лідер «Ліги Півночі» Умберто Боссі, який, коментуючи результати виборів, прямо заявив: «Арбітром положення є я». На думку низки аналітиків, тріумф партії Боссі, яка вимагає федералізації Італії та посилення політики щодо іммігрантів, призведе до певної зміни внутрішньополітичної лінії уряду Італії. Ліві сили, втративши контроль над низкою найважливіших областей, проте, змогли зберегти за собою так звану «червону зону» Центральної Італії, до якої входять Емілія-Романья, Тоскана, Умбрія та Марке. Крім того, опозиційним силам удалося підтвердити свої позиції в північній Лігурії, а також в Апулії та Базілікаті на півдні країни.
Випуск газети №:
№56, (2010)Рубрика
День Планети