Коротко / ПЛАНЕТА
У Обами з Нетаньягу різні пріоритети
У ході вашингтонського саміту стало зрозуміло, що лідери США та Ізраїлю по-різному бачать вирішення проблеми близькосхідного урегулювання. Президент Барак Обама наполягав на формулі «двох держав», тоді як для прем’єра Біньяміна Нетаньягу головне — відбиття загрози з боку Ірану та його ядерної програми. Президент Барак Обама виступив на підтримку створення палестинської держави й заявив про неприпустимість будівництва єврейських поселень на палестинських територіях. Він нагадав, що згідно з прийнятою 2003 року за підтримки США «дорожньою картою» урегулювання ситуації на Близькому Сході, Ізраїль зобов’язався припинити будівництво поселень на Західному березі ріки Іордан. Нетаньягу, в свою чергу, також висловився на підтримку автономного самоврядування палестинців, однак не згадав про можливості створення повноцінної палестинської держави. І все ж ізраїльський прем’єр пообіцяв негайно розпочати переговори з палестинською адміністрацією про мирне врегулювання в регіоні. Однак, підкреслив Нетаньягу, для досягнення миру на Близькому Сході всі зацікавлені сторони повинні піти на компроміси. Також у ході зустрічі сторони обговорили іранську ядерну програму. Ізраїль наполягає на найшвидшому розв’язанні проблеми, оскільки бачить у іранських ядерних амбіціях загрозу своїй безпеці. Президент Обама заявив, що не бачить сенсу штучно встановлювати якісь суворі тимчасові рамки для дипломатичних зусиль, однак дав зрозуміти, що США сподіваються на прогрес у переговорах із Тегераном до кінця поточного року.
Браун закликає очистити політичну систему Великої Британії
Британський прем’єр-міністр Гордон Браун наполягає на корінному реформуванні парламенту країни. За його словами, цей захід дозволить надалі уникнути зловживань при компенсації витрат депутатів. Нагадаємо, що скандал, що вже назвали «найчорнішим днем британського парламенту», розпочався з публікації у пресі відомостей про те, які витрати парламентарії дозволяють собі компенсувати за рахунок платників податків. Браун заявив, що був «обурений і приголомшений» розкритими в ЗМІ відомостями про сумнівні розтрати британських законодавців, і звинуватив нечесних депутатів у тому, що вони накликали на британську політику погану славу. «Я сподіваюся, що в майбутньому нам вдасться прийти до згоди й очистити політичну систему країни», — зазначив прем’єр у інтерв’ю Sky News. Через скандал зазвучали заклики розпустити парламент країни. Зокрема, лідер опозиційної Консервативної партії Девід Камерон заявив про необхідність проведення негайних дострокових загальних виборів у Великій Британії. Раніше низка політиків запропонували спікеру парламенту Майклу Мартіну добровільно піти у відставку. Спікера звинуватили в тому, що він покривав нецільове витрачання бюджетних коштів. У відповідь Мартін приніс публічні вибачення, однак залишити свою посаду відмовився.
Президента Туреччини хочуть судити за розтрату
Турецький суд закликав до відповідальності чинного президента країни Абдуллу Гюля у справі про розтрату понад 3 млн.дол. Епізод, за яким глава держави пройде як підозрюваний, стався наприкінці 90-х років. У незаконному привласненні грошей звинувачується Партія благоденства — проісламська політична сила, діяльність якої була заборонена судом Туреччини 1998 року. Пізніше частина політиків із розпущеної Партії благоденства створили Партію справедливості та розвитку — правлячу політичну силу, до якої належать президент країни Абдулла Гюль і прем’єр-міністр Реджеп Ердоган. Партія благоденства була частиною правлячої коаліції з 1996 по 1997 рік. Після того як партія була заборонена, все її майно відійшло державі. При цьому близько мільярда турецьких лір (3,5 млн.дол.) безповоротно зникли. Лідери партії cтверджують, що гроші були направлені місцевим осередкам, однак обвинувачення заявляє, що в регіональні відділені гроші так і не дійшли, при цьому, куди вони поділися, не зрозуміло. Не зрозуміло також, чи з’явиться Гюль перед судом, чи ні: конституція Туреччини передбачає затримання глави держави лише за зраду батьківщині.
«Антикризові» сади Челсі
Учора для широкої публіки Великої Британії відкрилося Квіткове шоу — неодмінний пункт календаря британського світського життя. Виставка досягнень садово-паркового й квітницького мистецтва зазвичай проводиться в парку Королівського військового шпиталю в лондонському районі Челсі. Напередодні, перед офіційним відкриттям, виставкові сади й квіткові стенди в головному павільйоні виставки відвідала королева Великої Британії Єлизавета II в супроводі свого чоловіка герцога Единбурзького та інших членів королівської сім’ї. Традиційно аристократичне за своїм духом Квіткове шоу в Челсі цього року отримало антикризову, екологічну та соціальну спрямованість. Увагу відвідувачів привертає своєрідний «триптих» із трьох садів дизайнера Сари Еберле, присвячений фінансовій кризі, — «Сад банкіра», «Офшорний сад» і «Сад художника, який потрапив у овердрафт». Сад «Допомога героям» нагадує про солдатів і офіцерів, які воювали за Велику Британію в різних куточках світу, а 10 тис. рослин для саду «Ключ» виростили британські бездомні та ув’язнені.
Випуск газети №:
№82, (2009)Рубрика
День Планети