Коротко / ПЛАНЕТА
Iрландці повторно висловлять свою думку щодо Лісабонської угоди
Міністр закордонних справ Ірландії Дік Рош заявив, що повторний референдум стосовно Лісабонської угоди може бути проведений наприкінці жовтня цього року. За його словами, ця дата вважається найбільш вірогідною і слушною. Він зазначив, що для ірландців важливо, щоб референдум не співпав із виборами до місцевих органів влади і виборами до Європарламенту, призначеними на червень 2009 року. Нагадаємо, що на грудневому саміті ЄС у Брюсселі ірландська влада заявила, що збирається провести повторний референдум у поточному році. Слід зауважити, що кількість громадян Ірландії, готових підтримати Лісабонську угоду на повторному референдумі, сягнула майже 60%, а кількість її противників — навпаки, скоротилося до 29%. Про це свідчать результати опитування, проведеного ірландською соціологічною компанією Lansdowne Market Research. Нагадаємо, що під час плебісциту 12 червня 2008 року 53,4% громадян Ірландії відмовилися схвалити Лісабонську угоду, що визначає принципи та механізми ефективнішого функціонування розширеного Євросоюзу, внаслідок чого ЄС потрапив у інституційну безвихідь. Зростання кількості прибічників Лісабонської угоди спостерігачі пов’язують із надіями ірландців на те, що саме спільно з іншими членами ЄС Ірландія зможе подолати світову фінансово-економічну кризу з мінімальними втратами.
Незалежності Косово рік
Учора в Косово відбулися святкові заходи, присвячені першій річниці проголошення незалежності від Сербії. Головним місцем проведення урочистостей стала столиця проголошеної республіки Пріштіна. Цього дня відбулося урочисте засідання парламенту республіки, де виступили президент Фатмір Сейдіу, прем’єр-міністр Хашим Тачі та спікер нижньої палати Якуп Крансічі. Також у Пріштіні й інших містах краю пройшли масові демонстрації під назвою Хода у незалежність. На завершення офіційних урочистостей, на які влада загалом виділила понад 150 тис. євро, у найбільших містах було запущено феєрверк. Нагадаємо, 17 лютого 2008 року парламент Косово в односторонньому порядку прийняв декларацію про незалежність краю від Сербії та оголосив про формування суверенної держави Республіка Косово. З 15 червня набрала чинності нова конституція Косово, одноголосно прийнята парламентом 9 квітня 2008 року. А в січні Косово оголосило про створення власних збройних сил. Незалежність краю визнали США, Японія і більшість країн Євросоюзу. Росія, Китай, Іспанія відмовилися визнати самопроголошену державу. Зокрема, Росія пообіцяла не допустити членства Косово в ООН. Україна досі не висловила свою позицію з приводу визнання або невизнання незалежності Косово.
Лінкольн — кращий президент
Президентом №1 за всю історію Сполучених Штатів Америки визнано Авраама Лінкольна. Таку думку висловили більшість опитаних американців під час опитування, проведеного невдовзі після святкування 200-річчя від дня його народження. Що до колишнього президента США Джорджа Буша, то він опинився на 36 місці з 42 правителів Америки. Він також опинився на одному з останніх місць у категоріях «міжнародні відносини» (41 місце) й «економічне управління» (40 місце). Найкращим його результатом було 24 місце в категорії «досягнення рівного правосуддя для всіх». Окрім того, він опинився на 25 місці за своє керівництво у період кризи. Слід зазначити, що результати змінилися порівняно з 2000 роком. Рейтинг багатьох президентів змінився. Наприклад, колишній президент Білл Клінтон піднявся з 21 місця на 15. Рональд Рейган також поліпшив свій попередній результат, піднявшись із 11 місця на 10, а Джиммі Картер — навпаки, опустився з 22 місця на 25. Крім Авраама Лінкольна, список очолюють Джордж Вашингтон (нагадаємо, до речі, що саме він був єдиним президентом Сполучених Штатів, котрий був обраний одноголосно всією Колегією виборців), Франклін Рузвельт, Теодор Рузвельт і Гаррі Трумен, причому це їхнє лідерство взагалі не змінилося з 2000 року. Серед найгірших президентів були Ендрю Джонсон, Франклін Пірс, Вільям Генрі Харрісон і Воррен Хардінг.
У Камбоджі судять «червоних кхмерів»
За 30 років після падіння режиму «червоних кхмерів» один із їхніх лідерів постав у Камбоджі перед трибуналом ООН за обвинуваченням у злочинах проти людства. Канг Кек Ієу, більш відомий як Дуч, очолював сумнозвісну в’язницю Туол Сленг у Пномпені. Його вважають винним у загибелі щонайменше 15 тис. ув’язнених. За інформацією Бі-Бі-Сі, засідання трибуналу стало результатом десятирічної копіткої роботи слідства та складних перемовин. Представник трибуналу Річ Самбат заявив, що це «великий день для всього камбоджійського народу, оскільки справедливість, якої чекали 30 років, стає все ближчою». Нагадаємо, що «червоні кхмери» створили комуністичний режим маоїстського типу і правили у Камбоджі в 1975—1979 рр. Режим оголосив поза законом релігію, науку, писемність, іноземні мови та гроші у прагненні створити аграрну утопію. За час правління «червоних кхмерів» було вбито понад 2 млн. мешканців Камбоджі. Камбоджа звернулася до міжнародної спільноти за допомогою в проведенні судів над винуватцями геноциду понад десять років тому.
Випуск газети №:
№27, (2009)Рубрика
День Планети