Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

24 грудня, 00:00

Євросоюз і ООН стануть альтернативою ОБСЄ в Грузії

У Тбілісі мають намір активно працювати з ЄС, мандат спостерігачів якого діє на всій території країни. Грузинська сторона домагатиметься, щоб моніторингова місія Європейського Союзу стала якомога більш повноцінною. Росія змогла заблокувати продовження мандата Місії ОБСЄ в Грузії, але змирилася з мандатом ООН. Тому в Тбілісі мають намір посилено працювати і над активізацією Організації Об’єднаних Націй в зоні російсько-грузинського протистояння. Міжнародне співтовариство піддало різкій критиці рішення Росії. Глибокий жаль з цього приводу висловила головуюча в ОБСЄ Фінляндія. Франція нагадала, що в угоді Медведєва—Саркозі підтверджувалася найважливіша роль спостерігачів ОБСЄ. У поширеній офіційній заяві держдепартаменту США говориться, що «США осуджують рішення Росії накласти вето на продовження місії, підтримане всіма 55 іншими державами-учасниками ОБСЄ». США вважають, що рішення Росії заблокувати продовження місії ОБСЄ в Грузії, «складно виправдати, зважаючи на напруженість, яка зберігається в регіоні».

Вашингтон вимагає пояснень від Москви

Американське керівництво розраховує найближчим часом отримати роз’яснення російської сторони з приводу передбачуваних поставок нових ракетних озброєнь Ісламській республіці Іран. Про це заявив представник держдепартаменту США Роберт Вуд, повідомляє Associated Press. Передусім, у Вашингтоні чекають роз’яснень із приводу того, які ракетні озброєння найближчим часом отримає Іран з Росії — і, зокрема, чи поставить Москва Тегерану зенітно-ракетні комплекси С-300. На думку американських експертів, ці комплекси можуть загрожувати ВПС США, діючими на території Іраку і Афганістану. Влада США і Ізраїлю неодноразово виступала проти поставок комплексів С-300 Ірану, наголошуючи, що це порушить існуючий баланс сил на Близькому Сході. Проте російське керівництво кожного разу наголошувало, що С-300 не є «зброєю нападу», і поставка цих комплексів Ірану не є порушенням існуючих резолюцій Ради Безпеки ООН. Наприкінці минулого тижня заступник глави парламентського комітету у зовнішніх справах і національної безпеки Ірану Ісмаїл Ковсарі офіційно підтвердив, що угоду щодо поставок російських зенітно-ракетних комплексів С-300 в Ісламську республіку укладено. Раніше МЗС Ірану використав туманне формулювання про укладання «ряду оборонних угод» із Росією.

Iмператор Японії стурбований погіршенням життя народу

Криза, що вразила багато країн, викликала погіршення економічної ситуації в Японії, внаслідок чого велика частина народу опинилася в скрутному становищі. Про це заявив імператор Акіхіто в письмовому посланні народу з приводу свого 75-річча, яке вчора відзначалося в Японії як державне свято. «У мене болить серце (коли я думаю) про ситуацію, що люди, які хочуть працювати, не мають такої можливості», — говориться в посланні. Імператор також висловив надію, «що народ, який концентрував свою мудрість у важкі часи, зможе й цього разу, допомагаючи один одному, подолати нинішні труднощі». Традиційно в день свого народження імператор дає прес-конференцію, яку цього року було скасовано по розпорядженню лікарів у зв’язку з погіршенням здоров’я імператора. На початку грудня йому було поставлено діагноз аритмія, а подальші аналізи виявили запалення слизової оболонки шлунка і дванадцятиперстної кишки. Медики вважають, що причина цього криється у фізичному стомленні і стресі. Імператору було рекомендовано скоротити список офіційних заходів з його участю. У січні імператор Японії скасує чи відкладе всі заходи, крім церемоній отримання вірчих грамот від новопризначених послів іноземних держав.

Уряд Бока отримав схвалення парламенту Румунії

Парламент Румунії висловив довіру прем’єр-міністру країни, лідеру пропрезидентської Демократично-ліберальної партії Емілю Боку, давши згоду на формування ним уряду, повідомило агентство Рейтер. Головними пріоритетами програми дій майбутнього уряду до 2012 року прем’єр-міністр називає термінове прийняття державного бюджету на 2009 рік і вжиття заходів щодо подолання наслідків світової фінансово-економічної кризи. Одним із найбільш очікуваних в Румунії кроків нового уряду стане скорочення податку на додану вартість на основні продукти харчування і його збільшення на предмети розкоші. На підтримку уряду Бока виступили 324 депутати, 114 парламентарів висловилися проти. Усього в голосуванні брали участь 439 депутатів. Кандидатуру 42-річного Еміля Бока на пост лідера уряду висунув раніше президент Румунії Траян Басеску. Це сталося після несподіваної відмови Теодора Столожана посісти місце прем’єра. Після цього Бок підписав угоду про створення ліво-центристської коаліції з Соціал-демократичною партією і після згоди парламенту країни зможе сформувати новий уряд.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати