Коротко / ПЛАНЕТА
Пакистан не видасть Індії терористів-утікачів
Пакистан не видасть оголошених у розшук Індією терористів, навіть якщо Нью-Делі надасть докази їхньої провини, заявив президент Пакистану Асиф Алі Зардарі. Він пообіцяв вивчити докази причетності до теракту пакистанців. «Якщо з’являться докази, ми судитимемо їх у наших судах, судитимемо на нашій землі, і ми ухвалимо їм вирок», — заявив Зардарі. Індійський телеканал «Сі-ен-ен-ай-бі-ен» повідомив учора з посиланням на джерела в МЗС Індії, що Пакистан не зможе перешкоджати видачі підозрюваних зі списку, оскільки велика частина з них є індійськими громадянами. Індія в понеділок передала ноту протесту пакистанському послу в Нью-Делі, в якій вимагала видати їй близько 20 осіб, які підозрюються в причетності до терористичної діяльності. Цей крок став відповіддю Нью-Делі на криваву бойню, влаштовану минулого тижня терористами в місті Мумбаї (колишній Бомбей). За даними індійського слідства, всі десять бойовиків, які вбили майже 200 осіб, пройшли підготовку в Пакистані і прибули до Мумбаї морем із Карачі. Пакистан, однак, не вважає отримані докази достатніми. «Нині це просто імена людей. Ні доказів, ні розслідування — не надано нічого», — зазначив Зардарі в інтерв’ю телекомпанії «Сі-ен-ен».
Флотилія ЄС починає операції проти сомалійських піратів
Європейський Союз оголосив, що з наступного тижня його спеціальна флотилія починає операції проти піратів біля побережжя Сомалі. Флотилія замінить спеціальну оперативну групу кораблів НАТО, що з жовтня перебуває в Аденській затоці для супроводу суден, які доставляють гуманітарну допомогу в Сомалі. Верховний представник ЄС із питань загальної та зовнішньої політики безпеки Хав’єр Солана схвально ставиться до такого рішення, зауваживши, що проведення морської операції сприятиме захисту суден, зокрема, тих, що займаються доставкою продовольчої допомоги в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН. Кораблі НАТО виявилися не здатні стримати різке зростання активності піратів у регіоні. Пірати продовжують утримують кілька суден, захоплених ними з метою отримання викупу. З початку цього року пірати атакували в загальній складності понад 60 суден — це вдвічі більше, ніж 2007 року.
США пообіцяли допомогти Індії
Держсекретар США Кондоліза Райс виступаючи в Мумбаї, запевнила народ Індії, що Сполучені Штати допомагали і допомагатимуть у боротьбі з терором. Однак вона вважала за краще ухилитися від відповіді на пряме запитання, чи допоможе Вашингтон домогтися видачі пакистанського мільярдера Дауда Ібрагіма, якого підозрюють у фінансуванні терактів, здійснених пакистанськими ісламістами в Мумбаї. У своєму виступі в Мумбаї вона всіляко підкреслювала необхідність нормального діалогу між Делі та Ісламабадом. Вона подякувала владі Індії за стриману позицію щодо Пакистану. За її словами, Пакистан повинен більш активно співпрацювати з іншими країнами в боротьбі з тероризмом. «Настав час усім співпрацювати й робити це прозоро, і, насамперед, це стосується Пакистану», — сказала Райс. Також державний секретар США зазначила, що не виключає участі «Аль-Каїди» в організації терактів у індійському місті Мумбаї. «Було задіяно «Аль-Каїду» чи ні, очевидно, що це якраз той вид тероризму, який практикує «Аль-Каїда», — підкреслила Райс. На її думку, «Аль-Каїда» б’є не так по громадянах, як по економічній могутності окремих країн, і це ріднить криваву бойню в Мумбаї з атакою на вежі-близнюки в Нью-Йорку.
У Люксембурзі обмежать владу герцога
До конституції Люксембурга планується внести зміни, що обмежують владу великого герцога, повідомляє AFP. Якщо поправки до конституції схвалять дві третини депутатів парламенту, великий герцог утратить можливість впливати на процес законотворчості й повинен буде в обов’язковому порядку підписувати ухвалені парламентом закони. Прем’єр-міністр Люксембурга Жан-Клод Юнкер оголосив про зміну конституції після того, як великий герцог Анрі попередив, що не підпише закон про легалізацію евтаназії, навіть якщо цей документ схвалить парламент. Цікаво, що досі люксембурзькі герцоги жодного разу не скористалися правом вето на схвалений парламентом законопроект. Закон про евтаназію, вже прийнятий парламентаріями у першому читанні, першим викликав невдоволення великого герцога Анрі, який дотримується католицьких поглядів.
ЄС запропонував Україні «Східне партнерство»
Європейський Союз представив учора нову програму співпраці шістьох країн Східної Європи — Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та України — з Європейським Союзом. Як зазначив на прес-конференції у Брюсселі президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, ця програма передбачає більш тісне партнерство як в економічній, так і в політичній сферах. За його словами, «Східне партнерство» «передбачає значне підвищення рівня політичної взаємодії, широку інтеграцію до економіки ЄС, посилення енергетичної безпеки і збільшення фінансової допомоги». Також програмою передбачається поява нової угоди про асоціацію з Європейським Союзом, всеосяжна угода про вільну торгівлю, поступову інтеграцію до економіки ЄС із прийняттям юридичних зобов’язань зі зближення законодавств, укладання пактів про мобільність і безпеку, які спростили б поїздки до ЄС. Передбачається, що саміт «Східного партнерства» відбудеться в квітні 2009 року в Чехії. На прес-конференції також було зазначено, що розробку програми було прискорено в зв’язку з конфліктом на Кавказі.
Випуск газети №:
№221, (2008)Рубрика
День Планети