Коротко / ПЛАНЕТА
G20 домовилася рятувати світову економіку
Світові лідери, які брали участь у саміті G20 у Вашингтоні, домовилися вжити заходів, щоб запобігти сповзанню світової економіки в рецесію. У комюніке відзначається необхідність «масштабних політичних дій». Особливо підкреслюється важливість фіскальної політики, насамперед зниження податків для стимулювання економічного зростання. Серед інших рекомендацій — реформа МВФ і Світового банку, негайний початок роботи над новою угодою про принципи міжнародної торгівлі, підвищення прозорості фінансових ринків і надання компаніями повної та достовірної інформації про їхнє фінансове становище. Також підкреслюється необхідність проведення банками та фінансовими фондами такої політики преміювання топ-менеджерів, що не підштовхувала б їх до занадто ризикованих угод у погоні за максимальним прибутком, і надання національними міністерствами фінансів списків компаній і банків, чий крах міг би поставити під загрозу стабільність світової фінансової системи.
Iрак домовився з США про виведення військ
Кабінет міністрів Іраку схвалив угоду стратегічного партнерства з США про продовження перебування американських військ у країні, повідомляє агентство Рейтер. Згідно з документом, понад 150 тисяч військовослужбовців США залишаться в Іраку ще на три роки. Тепер документ відправлять на остаточне голосування до парламенту, повідомив агентству міністр закордонних справ Іраку Хошияр Зібарі. Документ, зокрема, передбачає виведення американських військ з Іраку до кінця 2011 року, а також відхід багатонаціональних сил із міст і населених пунктів країни до 30 червня 2009 року. Угода між Багдадом і Вашингтоном, покликана визначити умови перебування американських військ в Іраку після закінчення наприкінці року нині діючого мандата РБ ООН, повинна було бути підписане ще в липні 2008 року. Однак, незважаючи на те, що США пішли на низку поступок, більшість іракських політичних партій, як і раніше, відмовляються підписувати угоду, яка, на їхню думку, ущемляє національні інтереси Іраку та його суверенітет. Нині основними завданнями коаліційних сил в Іраку є пошук та знищення бойовиків, а також сприяння іракському уряду у формуванні національних силових структур.
«Республіканське» свято
Із нагоди дня проголошення Республіки Бразилія в столиці цієї держави відбувся костюмований парад. Тут же пройшов концерт симфонічного оркестру штату Сан-Паулу. На вулицях і площах міста до пізнього вечора проводилися шоу музикантів та фольклорних груп з усієї країни. Велика частина магазинів і торгових центрів у Бразилії були зачинені. Жителі найбільших міст країни — Ріо-де-Жанейро і Сан-Паулу — скористалися хорошою погодою, щоб провести свято біля моря. Популярні пляжі Копакабана та Іпанема в Ріо-де-Жанейро в суботу були заповнені відпочивальниками, а на магістралях, що ведуть з 15-мільйонного Сан-Паулу до курортів атлантичного побережжя, утворилися багатокілометрові пробки. До кінця 80-х років Бразилія була єдиною країною на американському континенті, що після отримання незалежності залишалася монархією — в країні правили спадкоємці португальської династії Браганса. Внаслідок військового перевороту 15 листопада 1889 року імператор Педру II був відсторонений від влади, і в Бразилії була введена республіканська форма правління.
У Росії створили «Праве діло»
У Росії створена нова політична партія «Праве діло», у лавах якої — колишні активісти СПС, Демократичної партії (ДПР) і партії «Громадянська Сила». Співголовуючими партії стали колишній лідер СПС Леонід Гозман, журналіст Георгій Бовт і лідер руху «Ділова Росія» Борис Тітов. Гозман заявив, що створення «Правого діла» — насущна необхідність. «Або ми програємо, або переможемо», — зазначив він, маючи на увазі російських лібералів. Незважаючи на відсутність у складі партії нових осіб, Тітов назвав «Праве діло» принципово відмінною від попередніх ліберальних проектів. Колишній кандидат на посаду президента Росії від ДПР Андрій Богданов, вважає, що основною відмінністю нової партії стало об’єднання правих сил. За його словами, всі члени ДПР, — а це 82 тис. осіб, за винятком ста або двохсот чоловік, увійдуть у «Праве діло», і нова партія має всі шанси набрати 15% голосів на наступних парламентських виборах. Однак у питаннях ідеології лозунги «Правого діла» не сильно відрізняються від ідей, що пропонувалися іншими російськими ліберальними партіями. Лозунг нової партії — «Капіталізм для всіх», а основний електорат — середній клас.
У Литві підписано «договір змін»
Учора чотири правоцентристські партії Литви підписали «договір змін» і план подолання кризи, проголосивши принципи відвертості, пропорційної участі у владі й довіри одне до одного. До договору додається план антикризових заходів із дев’яти додатків, головним завданням якого є зниження дефіциту національного та соціального бюджетів у загальній кількості на 5,3 млрд. литів (1,5 млрд. євро). Як основні заходи реалізації цього завдання передбачається податкова реформа у вигляді зниження одного (прибуткового) і збільшення двох інших (із прибутку та ПДВ) податків і скорочення державних витрат, зокрема, на 15% зарплати членам і персоналу сейму. В остаточному вигляді план цей увійде до урядової програми, доопрацювати яку майбутній прем’єр Андрюс Кубілюс пообіцяв протягом двох тижнів. Очікується, що на пост голови нового парламенту правляча нині правоцентристська коаліція має намір обрати лідера Партії народного відродження Арунаса Валінскаса.
Iрландці можуть підтримати Лісабонський договір
Мешканці Ірландії, що блокували набуття чинності нового базового договору Євросоюзу, можуть підтримати його на повторному референдумі за умови, якщо буде дотримано низки їхніх вимог. Про це свідчать результати опитування, проведеного газетою «Айріш Таймс». У разі надання гарантій того, що Ірландія матиме постійне представництво у Єврокомісії в особі єврокомісара, від неї не вимагатимуть легалізації абортів, скасування пільгового податкового режиму та відмови від воєнного нейтралітету, за Лісабонський договір готові проголосувати 43% опитаних ірландців. 38% респондентів висловилися «проти», ще 19% не визначилися з думкою. «Договір про реформи», або Лісабонський договір, підписаний лідерами 27 країн-членів ЄС у столиці Португалії у грудні 2007 року, мав набрати чинності в січні 2009 року після схвалення всіма державами ЄС. Але 53,4% ірландців під час плебісциту 12 червня відмовилися схвалити документ, що визначає принципи та механізми ефективнішого функціонування ЄС.
Випуск газети №:
№209, (2008)Рубрика
День Планети