Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / ПЛАНЕТА

04 вересня, 00:00

США виділять Грузії допомогу в розмірі $1 млрд.

Білий дім та держдепартамент США оголосять у другій половині дня в середу про надання Грузії американської допомоги в розмірі близько одного мільярда доларів, повідомили агентства Рейтер і Ассошиейтед прес із посиланням на неназваних на ім’я офіційних представників адміністрації Джорджа Буша. Очікується, що приблизно половина цієї суми повинна буде бути надана Грузії протягом чотирьох із половиною місяців, що залишаються до кінця президентського терміну Буша, який закінчується 20 січня 2009 року, після чого Білий дім рекомендує продовжити цю програму вже новому президенту США. Частина пакету допомоги, що готується, вимагає схвалення конгресу США, але які-небудь подробиці поки що не розкриваються. Рішення про надання Грузії такої допомоги буде оголошене за підсумками ознайомлювальної поїздки до Грузії, яку провела міжвідомча делегація уряду США на чолі з заступником держсекретаря США з питань економіки, енергетики та сільського господарства Рубеном Джеффрі, що перебувала в Тбілісі з 25 по 27 серпня і до складу якої входили представники держдепартаменту, агентства США з міжнародного розвитку, міністерства торгівлі, управління президента США з торгових переговорів, міністерства фінансів США та низки інших структур.

Від Росії вимагають покарати вбивць Євлоєва

Держдепартамент США, а також міжнародні та російські громадські організації наполягають на проведенні неупередженого розслідування загибелі видавця опозиційного сайту Ingushetiya.ru Магомеда Євлоєва. Такою, що «викликає занепокоєння» назвав подію представник Держдепартаменту США Шон Маккормак, зазначивши, що в Росії існує «трагічна історія насильства проти журналістів». Юрист і журналіст Магомед Євлоєв, який знаходився в опозиції до нинішнього керівництва Інгушетії, 31 серпня був затриманий правоохоронними органами і загинув від пострілу в скроню за досі нез’ясованих обставин. Прокуратура республіки порушила кримінальну справу за статтею «спричинення смерті за необережністю». «Російська влада повинна розібратися в цьому, а винні в тому, що трапилося повинні бути притягнуті до відповідальності», — заявив Маккормак. За словами представника держдепа, «погрози, залякування й насильство, які застосовуються проти вільної преси та бажаючих працювати у вільній пресі в Росії, неприйнятні. Ми говорили про це російській владі». До об’єктивного розслідування обставин загибелі Євлоєва закликав Москву МЗС Франції, Міжнародна федерація журналістів (МФЖ). Раніше із закликами неупереджено розібратися в тому, що трапилося, до російської влади звернулися правозахисні організації Amnesty International, Human Rights Watch, «Репортери без кордонів», товариство «Меморіал» і Московська хельсинська група.

Буш закликав республіканців підтримати МакКейна

Президент Джордж Буш закликав членів Республіканської партії США підтримати кандидатуру Джона МакКейна, висловивши впевненість, що той стане наступним американським президентом. Нинішній лідер США звернувся до учасників з’їзду в місті Сент Пол, штат Мінесота, з коротким відеозверненням. Виступаючи з Білого дому, Буш назвав Джона МакКейна людиною, яка зможе приймати непрості рішення, необхідні «в нашому небезпечному світі». «Усе життя МакКейна підготувало його до прийняття таких рішень. Він готовий стати лідером нашого народу», — заявив президент Буш. У своїй промові Джордж Буш також підкреслив «незалежність і силу характеру» МакКейна, що виявилися, за словами Буша, в підтримці рішення про відправку в Ірак додаткових підрозділів американських військових. Буш також згадав перебування Джона МакКейна у в’єтнамській в’язниці: «Він повернувся звідти з переламаними руками, але його честь залишилася незломленою». Сенатор Джо Ліберман, який 2000 року брав участь у боротьбі за Білий дім із демократом Альбертом Гором, також назвав кандидатуру Джона МакКейна «кращим вибором для об’єднання країни та її просування вперед». Ліберман назвав кандидата від демократів Барака Обаму «обдарованою і красномовною молодою людиною, яка в майбутньому багато зможе зробити для Америки».

Москва не розриватиме першою Договір про дружбу з Україною

Москва не ініціюватиме розрив Договору з Україною про дружбу та співробітництво. Про це повідомив голова МЗС РФ Сергій Лавров. «Завершується 10-річний термін дії так званого Великого договору з Україною, і, згідно з його положеннями, документ може бути продовжено», — нагадав він. «Якщо до 1 жовтня жодна зі сторін не висловлюється про протилежне, то дія автоматично продовжується, — пояснив міністр. — Не бачу причин, з яких Росія мала б ініціювати припинення дії договору, який працює в інтересах як РФ, так і України». Міністр зазначив, що «при цьому Москва повною мірою розраховуватиме, що інші основоположні документи, що визначають відносини та співробітництво, включаючи домовленості про Чорноморський флот РФ, зберігатимуть свою силу».

НАТО закликають продемонструвати готовність захистити Прибалтику

НАТО має показати, що воно готове захистити своїх прибалтійських членів — Естонію, Латвію й Литву — від будь-яких нападів, після того, як «Росія вторглася до Грузії». Таку заяву зробив сьогодні представник США при Північноатлантичному альянсі Курт Волкер. Він зазначив, що НАТО прямує «шляхом навчань і планування», щоб дати зрозуміти, що 26 країн-членів Альянсу готові захистити Прибалтику. За словами К. Волкера, ці держави «трохи схвильовані» діями Росії щодо Південної Осетії й Абхазії, і НАТО повинно «підтримати їх». Представник США при НАТО закликав колег по Альянсу показати, що угода про взаємну підтримку в разі нападу — не просто політичний хід, а можливість військової допомоги, передає Reuters з посиланням на місцеві ЗМІ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати