Коротко / ПЛАНЕТА
Тимошенко й Туск підписали угоду про прикордонну співпрацю
Учора прем’єр-міністри України й Польщі Юлія Тимошенко й Дональд Туск підписали міжурядову угоду про правила місцевої прикордонної співпраці та співпрацю в організації й проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Крім того, сторони підписали протокол про взаємодію інституційного забезпечення інтеграції України до Європейського Союзу, а також декларацію про створення українсько-польського європейського університету. Як повідомлялося раніше, у Європейської комісії є зауваження до угоди про малий прикордонний рух між Польщею й Україною, що стосуються розміру прикордонної зони. Зокрема, ЄК нагадує, що згідно з законодавством Євросоюзу, ширина зони має бути максимум 30 км. Тим часом, у польсько-українській угоді її розмір становить 50 км. За словами заступника глави Секретаріату Президента Олександра Чалого, Віктор Ющенко закликає уряди держав «забезпечити ефективний механізм імплементації угоди й зробити всі необхідні кроки, щоб ця угода реально почала працювати якнайшвидше». Він нагадав, що в Польщі ця угода потребує певної процедури імплементації, тоді як в Україні цей процес відбувається за спрощеною процедурою, що не вимагає ратифікації в парламенті.
Десять тем, які непокоять ООН
Департамент громадської інформації ООН оприлюднив новий список «Десять тем, про які світ має знати більше». Теми, що викликають занепокоєння ООН, в цьому списку не вишикувані ні в якому порядку — вважається, що вони однаково важливі для усвідомлення. Цього року до «десятки» потрапили одразу три гарячі точки — Афганістан, Судан (провінція Дарфур) і Уганда. У списку проблем, які оминули увагою світові ЗМІ, одразу дві небезпечні хвороби. Доповідь свідчить про те, що малярія продовжує вбивати щороку понад мільйон людей на всій планеті, а щодо пташиного грипу є попередження про небезпеку пандемії цього захворювання. Ще одна проблема — 15 мільйонів людей, не захищених ніякими законами або державами. Здебільшого йдеться про людей, які перебувають у зонах конфліктів, а також біженців і тимчасово переміщених осіб. До «десятки» потрапили різкі кліматичні зміни, які призвели до того, що стихійні природні явища стають дедалі частішими. Крім того, ООН вважає явно недооціненими два напрямки діяльності своїх працівників: роботу поліцейських ООН у миротворчих місіях і діяльність правозахисних структур організації.
Північна Корея пригрозила США
Північна Корея вчора запустила зі свого західного узбережжя у Жовте море декілька ракет малої дальності. Водночас, Пхеньян пригрозив США можливістю зриву процесу демонтажу північнокорейських ядерних об’єктів. Агентство повідомляє, що ракети були російської розробки, яка означається за класифікацією НАТО Styx. Запуски ракет Пхеньян проводить досить часто, але тлом для них цього разу стала висилка південнокорейських менеджерів підприємств у спільній промисловій зоні, розташованій на північному боці кордону між двома країнами. Пхеньян пояснив цей крок більш жорсткою позицією, зайнятою Сеулом після приходу до влади консервативного президента Лі Мьон Бака. Лі Мьон Бак, на відміну від попередників, вимагав від Півночі більш активних зусиль у ядерному роззброєнні й припинення порушень прав людини. Після цього в державних ЗМІ Північної Кореї почали лунати коментарі, що консервативні кола Півдня підривають справу корейського возз’єднання. Незабаром після повідомлень про запуски ракет північнокорейське державне агентство ЦТАК поширило заяву МЗС КНДР, у якій міститься обвинувачення на адресу США у зволіканні з демонтажем ядерних об’єктів Пхеньяна, повідомляє агентство «Франс прес».
Окруашвілі заочно засудили
Колишнього міністра оборони Грузії Іраклія Окруашвілі заочно засуджено до 11 років ув’язнення. Таке рішення виніс учора суд Тбілісі. Екс-міністра засуджено за статтею «хабарництво в особливо великих розмірах, скоєне організованою групою зі здирництвом». Наразі засуджений перебуває у Франції. Офіційний Тбілісі вимагає у французької влади екстрадиції колишнього міністра. Захист Окруашвілі намагається добитися для нього політичного притулку у Франції. Окруашвілі вважає висунуті проти нього обвинувачення політично мотивованими. Ще у вересні колишній міністр оборони виступив на грузинському телебаченні з обвинуваченнями на адресу керівництва країни. Після публічних обвинувачень екс-міністра заарештували. Під час допиту він відмовився від колишніх заяв, визнавши, що він зробив їх, «аби отримати політичні дивіденди» й «щоб дискредитувати президента Саакашвілі». Територію Грузії екс-міністр покинув із дозволу прокуратури наприкінці листопада. Після виїзду до Німеччини на лікування Окруашвілі заявив, що від своїх свідчень з приводу Саакашвілі він відмовився під тиском влади країни. Окруашвілі затримала влада Німеччини, що згодом передала його Франції — країні, яка видала засудженому в’їзну візу до Шенгену.
Багдад продовжив ультиматум «Армії Махді»
Уряд Іраку на десять діб збільшив термін ультиматуму, висунутого шиїтському ополченню «Армія Махді», що підкоряється радикальному священнослужителю Моктаді Садру. Спочатку термін здачі ними зброї було встановлено на 29 березня, а тепер його відсунуто на 8 квітня. Якщо бойовики виконають цю вимогу, підкреслює влада, то, крім звільнення від кримінального переслідування, отримають ще й фінансове заохочення. Тим часом у Багдаді введено цілодобову комендантську годину після серії ракетних обстрілів добре укріпленої «зеленої зони» в центрі іракської столиці, де розташовані урядові й дипломатичні будівлі. Внаслідок цих нападів поранення отримали кілька осіб, у тому числі й громадяни США, один із яких після цього помер від ран. При цьому на півдні країни, в Басрі, тривають дії іракської армії проти шиїтських ополченців. З вівторка, коли почалася ця операція, загинуло вже понад 130 осіб і 350 отримало поранення. Прем’єр-міністр країни Нурі Малікі пообіцяв продовжувати бойові дії стільки, скільки знадобиться. Він особисто спостерігає за ходом операції в Басрі, в якій беруть участь близько 30 тисяч солдатів і поліцейських.
Випуск газети №:
№58, (2008)Рубрика
День Планети