Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

27 грудня, 00:00

Баку не дозволить відторгнення Нагірного Карабаху

Територіальна цілісність Азербайджану визнана всією світовою спільнотою, ООН, і не є предметом наших переговорів, — заявив президент Азербайджану Ільхам Алієв в інтерв’ю молдовському телеканалу «Канал-4». Президент наголосив, що світова спільнота, в тому числі і Європейський Союз і країни-співголови Мінської групи ОБСЄ, які безпосередньо займаються врегулюванням, однозначно висловлюються за врегулювання конфлікту в рамках територіальної цілісності Азербайджану. «Інша річ, що ця підтримка поки не трансформувалася в практичну імплементацію необхідних заходів для врегулювання, а саме ліквідацію наслідків етнічної чистки, яку було здійснено Вірменською державою проти Азербайджану, повернення всіх біженців і вимушених переселенців на свої споконвічні землі і, таким чином, урегулювання конфлікту. Тут, мабуть, суто політичних, дипломатичних заяв недостатньо», — зазначив президент. «Ніколи вони не зможуть здійснити відторгнення Нагірного Карабаху від Азербайджану, ніколи світова спільнота не визнає Нагірний Карабах як незалежну державу і ніколи Азербайджан не дасть згоди на це», — заявив глава держави. «Нашими проблемами є агресивний сепаратизм. Проблеми Нагірного Карабаху, Придністров’я, Абхазії, Південної Осетії мають загальний корінь, загальні причини і, на жаль, єдині результати. Тому врегульовані вони мають бути саме на принципах міжнародного права», — сказав І. Алієв.

Нємцов відмовився від боротьби

Борис Нємцов, якого висунули кандидатом у президенти від партії «Союз правых сил», відмовився від участі у виборах, які відбудуться 2 березня 2008 року. Про це говориться в його офіційній заяві, поширеній учора. Нємцов також закликав кандидатів від лівої й правої опозицій — Геннадія Зюганова (КПРФ) і незалежного кандидата, лідера Народно-демократичного союзу Михаїла Касьянова — зняти свої кандидатури, оскільки, на думку Нємцова, результат президентських виборів вирішений наперед. Серед іншого Нємцов закликав кандидатів від опозиції зажадати від влади дотримання виборчого законодавства, зокрема, забезпечення рівного доступу кандидатів в президенти до теледебатів на федеральних телеканалах, керівництву яких, за його словами, «забороняється участь опозиційних політиків (Н. Бєлих, В. Рижкова, С. Глазьєва, Г. Каспарова та інших) в політичних програмах».

Китайці відзначають день народження Мао

Мешканці провінції Хунань відзначають 114 річницю з дня народження фундатора Китайської Народної Республіки Мао Цзедуна. Мао Цзедун, який народився в Хунань, 1919 року став членом марксистського гуртка, а через два роки, 1921 року, — одним із фундаторів Комуністичної партії Китаю. З 1937 року, під час агресії Японії в Північному Китаї, КПК керувала рухом опору. 1943 року Мао стає головою ЦК КПК. З 1945 року КПК відновила громадянську війну з Чан Кайші. 1949 року комуністичний рух переміг, і Мао Цзедун став на чолі Китайської Народної Республіки. В 1957—1958 роках Мао Цзедун висунув програму соціально-економічного розвитку країни, що отримала назву «великий стрибок». Організовувалися сільськогосподарські комуни, дрібні промислові підприємства — на все це було кинуто величезні трудові ресурси. Приватні підприємства ліквідовувалися, у країні було введено принцип рівного розподілу доходів, система матеріальних стимулів руйнувалася. Підсумком цих перетворень стала глибока депресія в економіці Китаю. 1959 року Мао залишає пост глави держави, зберігши за собою керівництво КПК. У 1966—1968 роках в країні проводилася «культурна революція», за допомогою якої передбачалося очистити партійні ряди від тих, хто «пішов капіталістичним шляхом». 1971 року Мао Цзедун передає пост глави КПК Чжоу Еньлаю. 9 вересня 1976 року в Пекіні Мао Цзедун помер.

Десятки загиблих від зсувів в Індонезії

Щонайменше 78 людей загинуло внаслідок зсувів на індонезійському острові Ява, повідомляють місцеві рятувальні служби. Це не остаточна цифра, повідомив начальник рятувальної служби острова Еко Прайітно: пошуково-рятувальні роботи тривають і важка техніка доставлена ще не до всіх потерпілих районів. Багато шляхів розмито, а населені пункти відрізані від зовнішнього світу. У багатьох селах рятівникам допомагають загони добровольців, часто їм доводиться працювати вручну. За словами чиновників, найбільше загиблих в районі Каранганьяр: тут у середу виявлено більше 60 тіл. Зсуви були викликані сильними дощами. В Індонезії зсуви і повені після злив є явищем регулярним. Пов’язане воно, на думку фахівців, з масовою вирубкою лісу в країні.

Медведєв обіцяє нові інвестиції

Ймовірний новий президент Росії, перший віце-прем’єр Дмитро Медведєв пообіцяв виборцям додаткові сотні мільярдів рублів на соціальні проекти на фоні спроб економічних відомств приборкати інфляцію. «Інвестиції в людський капітал виявилися одними з найефективніших за всю нашу історію», — підвів перший віце-прем’єр перші підсумки нацпроектів на засіданні президії Ради при президенті з реалізації пріоритетних нацпроектів і демографічної політики. «Тому й охорона здоров’я, й освіта, й розвиток АПК, і житлова сфера залишатимуться для нас довгостроковими пріоритетами нашого розвитку», — повідомив 42 річний юрист і голова ради директорів «Газпрому». За словами Медведєва, в 2008 році на «пріоритетні нацпроекти» буде витрачено близько 300 млрд. рублів ($12 млрд.). Опоненти Кремля незадоволені нацпроектами, вважаючи, що намір забезпечити громадян доступним житлом провалився, а виграли здебільшого обрані компанії, що отримали підряди зі скарбниці.

ООН і ЄС намагаються зам’яти скандал у Кабулі

Представники ООН і Євросоюзу проводять термінові консультації з афганською владою з приводу оголошення персонами нон грата двох європейських дипломатів. Кабул звинуватив їх у тому, що вони є загрозою національній безпеці. Один із дипломатів є високопоставленим співробітником ООН, а інший — виконує обов’язки голови представництва Євросоюзу в Кабулі. Припускається, що обидва вони зустрічалися з представниками руху Талібан у південній провінції Гільменд. Але за заявою представника ООН в Афганістані, сталося непорозуміння, яке, як він сподівається, буде вирішено найближчим часом. Представник ООН уточнив, що дипломати зустрічалися в провінції Гільменд не з талібами, а з місцевими старійшинами. Як повідомили агентству Франс-прес в місії ООН, її співробітник — громадянин Великобританії, а службовець Євросоюзу є ірландцем. Вони вдвох здійснювали поїздки до провінції Гільменд на півдні країни і, як вважає афганська влада, регулярно зустрічалися з представниками різних кланів і угрупувань, в тому числі з талібами. Влада оголосила дипломатів персонами нон грата та поставила вимогу залишити Афганістан протягом 48 годин. ООН заявила, що виконає вимогу афганського уряду, але дипломати називають те, що сталося, непорозумінням.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати