Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

16 червня, 00:00

США допустять до ПРО українських офіцерів

США згодні на присутність на майбутніх об’єктах системи ПРО в Європі (у Польщі та Чехії) українських і російських офіцерів, що має зняти підозри щодо прямого призначення використання цих об’єктів. Про це в Брюсселі повідомив міністр оборони України Анатолій Гриценко, посилаючись на відповідь, яку він отримав від директора американського Агентства з ПРО генерала Генрі Оберінга. Голова оборонного відомства висловив думку, що якщо українська сторона розглядає об’єкти, включаючи й ті, які розташовані на території України, «як потенційні елементи (поки ще не об’єднані в одну систему) системи попередження про будь-які терористичні дії для всієї Європи, тоді ми працюємо на довіру, і Україна може зробити свій внесок у безпеку». А. Гриценко вважає, що якщо на певному етапі Європа «доросте до того, щоб об’єднати всі засоби, незалежно від того, на чиїй території вони розташованi — Азербайджану, Росії чи України, Польщі й т.д. — в єдину систему, щоб захищати «парасолькою» всю Європу, я гадаю, що український уряд зробить крок назустріч і запропонує усi свої можливості й об’єкти, які є».

Демократія в Європі похитнулася

Повага до принципів демократії похитнулася в більшості країн Східної Європи, які приєдналися до ЄС у 2004 році, особливо, у Польщі, свідчить дослідження Freedom House. Проведення болісних економічних реформ призвело до руйнування демократичних принципів у деяких країнах, включаючи Угорщину, а в Польщі й економічні реформи призупинилися за часів консервативного уряду, зазначається в дослідженні. Серед 10 країн, які одночасно приєдналися до ЄС, вісім центральноєвропейських країн як і раніше перебувають у стані переходу до демократії, розвитку країни в період передвиборної боротьби в квітні 2006 року. Дослідження зареєструвало поліпшення в Румунії та Болгарії, які приєдналися до ЄС на початку цього року. У ньому також говориться про зростання антидемократичних тенденцій в колишніх радянських республіках, особливо в Росії, де критики вважають, що президент Володимир Путін згортає демократичні реформи.

Париж і Варшава вірять в єврокомпроміс

Президенти Польщі та Франції Лех Качиньський і Ніколя Саркозі висловили переконання, що на очiкуваному в Брюсселі саміті Євросоюзу з питання нової європейської конституції буде досягнуто компромісу. Президент Франції прибув у Польщу з офіційним візитом. Саркозі підкреслив, що хоча в ході переговорів у Варшаві не всі проблеми були вирішені, але можна говорити про поглиблення взаєморозуміння. «Польща — це величезний народ. Польща необхідна Європі, і так само, як і Франція, повинна уникати ізоляції в Європі», — підкреслив французький лідер. На думку помічника президента Польщі з міжнародних питань Марека Цихоцкого, візит Ніколя Саркозі підтвердив його намір сприяти зближенню між двома країнами. «У цей час Франція як і раніше збирається грати активну роль в європейській політиці. Мені здається, що президент Саркозі дуже зацікавлений в тому, щоб майбутнiй саміт ЄС закінчився вдало», — заявив Цихоцкий. Раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель виступила з урядовою заявою, в якій запевнила: якщо на самміті ЄС 21 — 22 червня не буде досягнутий прорив з проекту єдиної конституції, то Європу чекають «дуже серйозні наслідки».

Габала не замінить чеський радар

Пропозиція Росії про спільне використання радара в Азербайджані для відстеження ракетних пусків в Ірані не може замінити американський радар у Чехії. Про це заявив міністр оборони США Роберт Гейтс після зустрічі з головою російського військового відомства Анатолієм Сердюковим. Після низки жорстких заяв, у тому числі погрози президента Володимира Путіна націлити російські ядерні ракети на Європу, Росія виступила з компромісною ініціативою про спільне з США використання РЛС у Габалі, яку Москва орендує в Баку. США не раз заявляли, що їхні плани розгортання ПРО направлені не проти Росії, а проти Ірану й Північної Кореї, які прагнуть здобути балістичні ракети. Гейтс наполягає на тому, що розглядає азербайджанський радар як додатковий засіб. Сердюков повідомив агентству Інтерфакс, що розміщення американського радара в Чехії і ракет-перехоплювачів у Польщі стане «ворожим кроком».

Аннан зайнявся «зеленою революцією»

Колишній Генеральний секретар ООН Кофі Аннан, який залишив цю посаду 31 грудня 2006 року, очолив «Альянс за зелену революцію в Африці». Про це він оголосив сам, виступаючи на прес-конференції в Кейптауні, в рамках Всесвітнього економічного форуму, що триває там вже другий день. «На нашому континенті розташовані 16 із 18 держав планети гірше всіх забезпечених продовольством, — повідомив він. — Нам не витягнути людей з убогості без створення могутньої бази сільського господарства». Альянс — організація, що об’єднує уряди країн континенту й провідних бізнесменів задля вирішення завдання відродження сільського господарства Африки, яке приходить у занепад. Його бюджет сформований в розмірі $150 млн. із добродійних фондів Білла Гейтса і Рокфеллерів. Лауреат Нобелівської премії світу Аннан очолював ООН протягом десяти років.

Каддафі за Сполучені штати Африки

Лівійський лідер полковник Мауммар Каддафі й президент Зімбабве Роберт Мугабе запропонували створити єдиний федеральний уряд Африки на базі Африканського союзу, в який входять 53 держави. Це питання планується обговорити на найближчій зустрічі глав держав-членів Африканського союзу, яка відбудеться в Гані з 1 по 2 липня 2007 року. Каддафі й Мугабе вважають, що лише створивши єдиний уряд, африканські країни зможуть знайти політичну та економічну незалежність. Саму ідею створення Сполучених штатів Африки було висунуто понад 50 років тому першим президентом вільної Гани Кваме Нкрумою, якого вважають піонером «пан-африканізму». Каддафі є активним прихильником цієї концепції, вважаючи, що тим самим африканський континент з 800-мільйонним населенням зможе звільнитися від «західного колоніалізму». Проте серед африканських політичних лідерів багато й тих, хто ставиться до створення Сполучених штатів Африки негативно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати