Коротко / ПЛАНЕТА
Сирію звинуватили у використанні протипіхотних мін
Сирійські військовики заклали протипіхотні міни поблизу кордонів із Ліваном і Туреччиною, у місцях, де кордон переходять біженці, рятуючись від насильства, стверджує правозахисна організація Human Rights Watch. Правозахисники посилаються на численні свідчення мирних жителів, що постраждали від мін, а також на заяви сирійської опозиції. Так, 28-річний колишній сапер сирійської армії розповів Human Rights Watch, що разом із друзями на початку березня знешкодив близько 300 мін поблизу поселення Хасаніє, неподалік від турецького кордону. Ще одне свідчення належить 15-річному хлопцеві, пораненому під час вибуху протипіхотної міни. Він разом із другом прямував до Лівану. «Я був за 50 — 60 метрів від кордону, коли вибухнула міна», — розповів він. Його друг загинув. Голова відділення Human Rights Watch з контролю над звичайними озброєннями Стів Гуз нагадує, що Оттавський договір 1997 року, підписаний представниками 159 країн (до якого Сирія, утім, не долучилася), забороняє використання, виробництво й продаж протипіхотних мін. «Будь-яке використання протипіхотних мін неприйнятне, — заявив Стівен Гуз. — Немає жодного виправдання країнам, які застосували цю зброю заради якої-небудь мети». Офіційний Дамаск поки не коментує ці звинувачення.
Обама пообіцяв «не бігти на вихід» з Афганістану
Президент США Барак Обама пообіцяв, що міжнародні сили в Афганістані «не побіжать на вихід» після того, як американського військового звинуватили у вбивстві 16 афганців. У інтерв’ю американському телебаченню Обама заявив, що виведення військ має здійснюватися без зайвого поспіху. Масове вбивство мирних жителів, зокрема дітей, у провінції Кандагар ускладнило стосунки між місцевим населенням і іноземними військами. Депутати афганського парламенту ухвалили з цього приводу різку резолюцію. Таліби пообіцяли помститися за вбивства. За словами Обами, те, що сталося, «є вельми трагічним і викликає глибокий жаль». Відповідаючи на запитання про те, чи не наштовхнув його інцидент на думку про швидке виведення афганського контингенту, він сказав: «Це зміцнює мій намір забезпечити повернення наших військ додому. Але ми не хочемо бігти до виходу в паніці». Обама додав, що міжнародні сили мають переконатися в тому, що афганці здатні самі охороняти свої кордони й не допустити повернення «Аль-каїди» до країни. Держсекретар США Гілларі Клінтон назвала інцидент «непояснимим», але заявила, що він не змусить США змінити обраний курс. «Цей жахливий інцидент не змінить нашу непохитну рішучість захищати афганське населення й робити все можливе для створення сильного й стабільного Афганістану», — заявила Клінтон журналістам у кулуарах засідання Радбезу ООН.
Сенатори США вимагають скасувати угоду з Рособоронекспортом щодо Мі-17
Група американських сенаторів з Республіканської та Демократичної партій звернулася до міністра оборони США Леона Панетти, вимагаючи розірвати відносини з російською державною компанією Рособоронекспорт, звинувачуючи її у постачанні зброї до Сирії. Лист, надісланий також держсекретареві Гілларі Клінтон, підписали республіканець з Техасу Джон Корнін, його колега по партії з Нью-Гемпшира Келлі Айотт, а також демократи Дік Дурбін з Іллінойса та Кірстен Джиллібренд з Нью-Йорка. Зокрема, вони пропонують переглянути контракт на закупівлю в Росії вертольотів Мі-17 для Афганістану, який сенатори оцінюють майже в мільярд доларів з урахуванням опціону на постачання додаткової партії машин. Минулого тижня голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Мартін Демпсі на слуханнях у Сенаті визнав, що Пентагон закуповує вертольоти в Росії, але не підтвердив інформацію про те, що переговори ведуться з Рособоронекспортом, передає Асошиейтед Прес. Автори листа, щоправда, не пропонують Пентагону зовсім відмовитися від операції із закупівлі вертольотів, але просять розглянути можливість постачання через іншу компанію. Сенатори стверджують, що Росія є найбільшим постачальником зброї до Сирії, а також що лише 2011 року Москва отримала в результаті таких постачань близько мільярда доларів.
Iзраїль і ХАМАС досягли перемир’я на тлі нових ударів
На тлі ескалації насильства в секторі Газа і на Півдні Ізраїлю стало відомо про досягнення перемир’я між представниками єврейської держави й палестинськими угрупуваннями. Про це повідомили єгипетські сили безпеки, за посередництва яких було досягнуто угоди про припинення вогню. Тим часом напередодні жертвами нових ударів ізраїльської авіації по сектору Газа стали два активісти радикального угрупування «Ісламський Джихад». Протягом чотирьох днів загинуло понад 20 осіб, більшість — палестинські бойовики. Поранених нараховується 70 чоловік. Ізраїльське командування говорить про те, що ціллю ударів були заводи з виробництва ракет. Понад 240 ракет було випущено за минулі дні по території південного Ізраїлю з сектора Газа. Вісім людей постраждали в Ашкелоні. Ці кадри запуску ракет розмістили в Інтернеті бойовики радикальних угрупувань. Ізраїль і раніше висловлював готовність зупинити авіаудари за умови повного припинення ракетного обстрілу з боку сектора Газа.
Випуск газети №:
№44, (2012)Рубрика
День Планети