Перейти до основного вмісту

Космічні контакти

Малайзія може запустити свій супутник за допомогою України
14 жовтня, 00:00
Малайзія давно висловлювала свою зацікавленість у співробітництві з Україною в космічній галузі. Про це, зокрема, заявляв під час свого липневого візиту до нашої країни малайзійський прем’єр-міністр Мохамад Махатхір. Він був вражений можливостями України у сфері протиповітряної оборони та кораблебудування. Днями в Києві перебувала керівник космічного агентства, генеральний секретар Академії наук Малайзії пані Мазлан ОТХМАН. Вона і розповіла трохи детальніше про зацікавленість Куала-Лумпур у «космічній» співпраці з Києвом.

— Ми дуже добре знаємо про можливості України, особливо у сфері надання послуг із запуску супутників. Тому ми дуже зацікавлені домовитися з вашою країною про запуск малайзійського супутника в майбутньому. Раніше ми вже скористалися послугами української ракети-носія «Дніпро», яка вивела на орбіту наш мікросупутник вагою 50 кг. Цьому супутнику три роки і він нормально працює.

— Чи скористається ваша країна послугами України для запуску нового малайзійського супутника «Разак»?

— Цей супутник ми виготовляємо разом із Південною Кореєю. Однак, поки що ми не знайшли партнера для його запуску (на відміну від попереднього він важитиме дві тонни). Новий космічний апарат буде супутником спостереження за Землею. Саме з цієї причини ми приїхали до України, щоб почути її пропозиції iз цього питання.

— Коли може бути прийняте рішення щодо запуску супутника українським ракетоносієм?

— Ми сподіваємося, що це станеться на початку наступного року.

— Чи існує між нашими країнами угода про співробітництво в космічній сфері?

— Поки що ні. Однак ми плануємо це зробити. І в майбутньому підпишемо меморандум про взаєморозуміння між Україною та Малайзією про науково-технічне співробітництво, включно з співробітництвом у космічній сфері. Очікується, що документ про співробітництво у сфері дослідження космосу буде підписано між Національними космічними агентствами України та Малайзії на початку 2004 р. Я бачу багато галузей, де Україна та Малайзія можуть працювати разом щодо дослідження космосу. Ми розглядаємо Україну, яка має великі можливості в цій сфері, як лідера і партнера.

— Чи зацікавлена ваша країна використати космос у воєнних цілях, зокрема, для розвідки?

— Зараз наші супутники використовуються у цивільних цілях. Однак, відомо, що супутник можна використати, як для цивільних, так і воєнних цілей. Ми не називаємо наші космічні апарати супутниками- шпигунами. Ми будуватимемо супутники головним чином для цивільного застосування, які, зрозуміло, можуть бути використані й для воєнних цілей. Зараз ми не можемо створювати великі супутники. А враховуючи велику хмарність над територією Малайзії, нам треба оснащувати супутники радарами. Ми хотіли б здійснювати моніторинг лісових пожеж, які часто виникають у Малайзії. Ми також хотіли б мати власні комунікаційні супутники, оскільки в нашій країні широко використовується зв’язок.

— Чи зацікавлена Малайзія у створенні космодрому на своїй території або в регіоні Південно-Східної Азії?

— Ми знаємо, що Малайзія розташована у вдалому місці для запуску супутників. Куала- Лумпур була б не проти створення космодрому на нашій території, однак, ми розуміємо, що потрібні великі інвестиції, щоб створити інфраструктуру, стартовий комплекс. Для нас було б доцільним піти на такі інвестиції, якби ми мали власний ракетоносій. Щонайбільше, ми можемо запропонувати майданчик для запуску чужих ракетоносіїв, наприклад українських. Але ми не матимемо таких можливостей протягом довгого часу. В Індонезії також є непогане місце для космодрому. Ми знаємо, що Росія протягом багатьох років веде переговори з Австралією про будівництво космодрому на території цієї країни. Можливо, для всього регіону Південно-Східної Азії непогано було б мати один космодром, однак, нині ми не розглядаємо це питання серйозно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати