Кожен п’ятий прохач притулку в Чехії — українець
За 10 місяців минулого року понад 3,5 тисячі українців попросили політичного притулку в Чехії. Наші співвітчизники склали 23% від загальної кількості прохачів. Але тільки троє українців дістали від чеської влади ствердну відповідь, повідомляє Інтерфакс-Україна. Як повідомили «Дню» в Посольстві Чеської Республіки в Україні, за перший місяць 2002 року 1300 іноземців попросили політичного притулку в цій країні, серед них — 310 українців. За даними міністерства внутрішніх справ Чехії, найчастіше в цій країні просять політичного притулку болгари, румуни, афганці та громадяни Югославії. Число іммігрантів, що бажають залишитися в Чехії, зросло більше ніж удвічі за останні кілька років.
Як зазначає «Радіо Прага», прохачі притулку в Чеській Республіці часто скаржаться на зневажливе ставлення до них з боку чиновників імміграційної служби, зокрема, через те, що не знають чеської мови. Щоправда, консул Чехії в Україні Душан Доскочил пояснив Інтерфаксу, що знання мови не відіграє жодної ролі в отриманні притулку. Згідно з чеським законодавством, притулок надається людям, які «переконливо доведуть, що в країні свого громадянства зазнають переслідувань з расових, релігійних чи національних причин. Економічні причини не є підставою для надання політичного притулку», зазначив консул Чехії та додав, що чехи не чули, щоб в Україні когось переслідували. За словами Душана Доскочила, процес розгляду заяв про надання притулку звичайно триває близько півроку, впродовж цього терміну Чехія зобов’язана утримувати прохача. Консул також нагадав, що в разі, якщо іммігрант має претензії до роботи працівника імміграційної служби, він може написати відповідну заяву та додати її до прохання про надання політичного притулку. Крім того, за словами консула, іммігрантам можуть стати у пригоді громадські організації, що стежать за дотриманням прав і законів, зокрема Гельсінський комітет.
ДО РЕЧI
За півтора місяця цього року в Португалії загинуло 23 громадяни України, які знаходилися в цій країні нелегально. Серед основних причин смерті — ДТП, самогубства і вбивства, повідомив на брифінгу офіційний представник МЗС України Ігор Долгов. У зв’язку з цим він нагадав, що українці, що виїжджають у Португалію з метою нелегального працевлаштування, не захищені законодавством цієї країни. Прийняте раніше рішення португальської влади про легалізацію іноземців, які проживають на території країни, припинено 30 листопада минулого року. За словами Ігоря Долгова, до цього часу більше 47 тисяч українців встигли отримати легальний статус перебування в Португалії. Згідно з офіційними даними МЗС, зараз нелегально за кордоном знаходиться майже 1,5 млн. громадян України.