Китай карає Македонію

Це — дошкульний удар для невеликої балканської країни. Адже Македонія безпосередньо межує з охопленою вогнем етнічного конфлікту сербською провінцією Косово. І, що ще важливіше, має дуже численну албанську меншину, яка складає від 20 (за офіційними даними) до 40 (за оцінками самих македонських албанців) відсотків населення країни. Наявність оонівських миротворців дуже сприяла підтриманню міжетнічного миру в Македонії й не дозволяла полум’ю громадянської війни перекинутися через кордон.
Китай, на відміну від усіх інших членів Ради Безпеки, дійшов висновку, що «потреба в перебуванні оонівських миротворців у Македонії відпала». Проте практично всі оглядачі сходяться на думці, що справжня причина — інша. Македонія нещодавно стала другою після Ватикану країною Європи, яка встановила дипломатичні відносини з Тайванем. «Азійському тигрові» вдалося спокусити найбіднішу країну колишньої Югославії обіцянками інвестицій — за деякими даними — до $2 млрд. Для країни з населенням трохи більше 2 млн. осіб це — величезна сума.
Проте Пекін вважає Тайвань лише бунтівною провінцією. Він не тільки розриває дипломатичні відносини з кожною країною, яка визнає «Республіку Китай» (таку назву офіційно носить Тайвань), але й шукає інших важелів «впливу». І, як показав досвід, постійний член Ради Безпеки такі важелі знаходить.